Rapid, victorie cu Lokomotiva Zagreb! Campioana României s-a calificat în optimile Ligii Campionilor, unde va da piept cu Krim Ljubljana

Cosmin Cioboată Publicat: 12 februarie 2023, 20:04

Jucătoarele de la Rapid, în timp ce sărbătoresc alături de galerie

Jucătoarele de la Rapid, în timp ce sărbătoresc alături de galerie / Captură Antena Sport

• Rapid, victorie cu Lokomotiva Zagreb
  • Campioana României s-a calificat în optimile Ligii Campionilor, unde va da piept cu Krim Ljubljana

Rapid a obținut o victorie fără mari emoții în fața croatelor de la Lokomotiva Zagreb, cu scorul de 27-22 (15-12), duminică, în Sala Polivalentă din București, în ultimul meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin. Deşi s-a confruntat cu mai multe absenţe din cauza accidentărilor, campioana României a câştigat fără probleme un meci fără miză.

Rapid a început în forţă şi a condus cu 4-0, apoi a avut 7-2 şi 9-3 (min. 14), dar la pauză diferenţa a fost de doar trei goluri, 15-12.

Lokomotiva a reuşit egalarea după pauză, 17-17 (40), dar apoi Rapid a revenit la controlul jocului şi a câştigat partida.

Pentru echipa antrenată de Carlos Viver au înscris Orlane Kanor 9 goluri, Alicia Fernandez Fraga 6, Ainhoa Hernandez Serrador 3, Albertina Da Cruz Kassoma 2, Dorina Korsos 2, Lorena Ostase 2, Jennifer Gutierrez Bermejo 1, Irene Espinola Perez 1, Alexandra Badea 1, potrivit agerpres.ro.

Diana Ciucă a apărat 8 aruncări (32%), iar Ivana Kapitanovic a parat 3 (37,50%).

Golurile campioanei Croaţiei au fost reuşite de Tena Petika 7, Mia Tupek, Klara Birtic 3, Kristinma Dramac 3, Ana Malec 2, Stela Posavec 2, Tena Japundza 1, Margarita Skaric 1. Lena Ivancok a încheiat cu 11 şuturi apărate (30,56%).

Rapid s-a calificat în play-off, unde o va întâlni pe Krim Ljubljana. Meciurile din optimi se vor juca pe 18, respectiv 25 martie, cel de-al doilea fiind programat la București.

Câştigătoarea din această „dublă” o va înfrunta în sferturi pe Vipers Kristiansand, campioana en-titre.

În celelalte meciuri din grupă, Storhamar Handball Elite a pierdut acasă cu Metz Handball, 22-24, iar Gyor a trecut de Team Esbjerg cu 29-28. Buducnost a câştigat la „masa verde” (10-0) cu Kastamonu, echipa turcă neprezentându-se după cutremurele care au devastat țara pe 6 februarie.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie. Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

8. Lokomotiva Zagreb 1

CSM București, eșec în Liga Campionilor cu Krim Ljubljana! „Tigroaicele” nu o mai pot întâlni pe Rapid în sferturile de finală

CSM București a suerit un eșec în Liga Campionilor cu Krim Ljubljana. „Tigroaicele” nu o mai pot întâlni pe Rapid în sferturile de finală.

În urma acestui rezultat, CSM București a terminat pe locul 2 Grupa A și s-a calificat direct în sferturile de finală. Acolo o va întâlni pe câștigătoarea dintre Brest și Esbjerg.

Vicecampioana României a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia Krim Ljubljana, scor 28-26 (13-14), şi încheie pe locul 2 în grupa A din Liga Campionilor. Calificată direct în sferturile competiţiei, CSM Bucureşti nu mai poate întâlni în această fază pe Rapid Bucureşti.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Stanko şi Radicevic, câte 7 goluri, pentru Krim, respectiv Neagu 6, pentru CSM.

În urma rezultatului, CSM încheie grupa A pe locul II, cu 22 puncte. De pe primul loc s-a calificat direct Vipers, deţinătoarea trofeului, cu 23 puncte.

Rezultatele complete ale CSM Bucureşti în grupa A sunt: 30-28 şi 26-28 cu Krim Ljubljana, 33-26 şi 30-30 cu Brest Bretagne Handball, 28-28 şi 27-25 cu SG BBM Bietigheim, 31-27şi 40-31 cu Odense Handold, 40-25 şi 35-26 cu DHK Banik Most, 29-35 şi 27-24 cu Vipers, 30-24 şi 33-29 cu FTC Budapesta.

Liderul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, a început stagiunea în Liga Campionilor, de pe locul 3 al clasamentului golgeterilor all-time, cu 910 reuşite, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978). După 14 etape, la finalul meciurilor din grupe, Neagu a adunat 1.015 goluri marcate.

Va cuceri Dan Petrescu titlul din Liga 1, cu CFR Cluj, în 2024-2025?

8:49 Ce se întâmplă la FCSB, imediat după câştigarea matematică a titlului! Apel de urgenţă: „Avem deschidere totală!” 8:29 „I se umflă vena la gât când pierde!” Carlos Martinez, dezvăluiri despre Simona Halep: „Poate câştiga Roland Garros!” 8:22 Ilie Dumitrescu i-a propus doi antrenori lui Dan Șucu, pentru a scoate Rapidul din criză. Ar fi o lovitură de proporții! 7:56 Programul complet al semifinalelor Ligii Campionilor Asiei. Toate meciurile sunt exclusiv în AntenaPLAY 15
23:55
Cristiano Bergodi, criză de nervi după Rapid – Sepsi 0-1! Întrebarea care l-a scos din minţi: „Nu mă înveţi tu fotbal!”
15
23:29
Dan Şucu a anunţat o decizie radicală la Rapid după a patra înfrângere la rând în play-off a giuleştenilor!
15
23:17
Cristiano Bergodi, anunţ despre plecarea de la Rapid, după înfrângerea cu Sepsi: „Cel mai greu moment!”
15
23:16
Reacţia lui Paul Iacob, după ce suporterii giuleşteni i-au cerut demisia lui Bergodi: „Noi suntem principalii responsabili”!
15
22:52
Reacţia lui Marius Ştefănescu după ce a fost înjurat de fanii Rapidului! Mesajul către suporterii giuleşteni
15
22:43
Fanii de la Rapid i-au cerut demisia lui Cristiano Bergodi! Numele lui Marius Şumudică, scandat în Giuleşti
Ilie Dumitrescu i-a propus doi antrenori lui Dan Șucu, după Rapid - Sepsi 0-1
Liga 1 • 8:22
Ilie Dumitrescu i-a propus doi antrenori lui Dan Șucu, pentru a scoate Rapidul din criză. Ar fi o lovitură de proporții!
Cristiano Bergodi, criză de isterie după Rapid - Sepsi 0-1
Liga 1 • 15 apr., 23:55
Liga 1 • 15 apr., 23:29
Cristiano Bergodi, reacţie după Rapid - Sepsi 0-1
Liga 1 • 15 apr., 23:17
Liga 1 • 15 apr., 23:16