Rapid, victorie entuziasmantă în Liga Campionilor! Campioana României a învins-o pe Kastamonu şi visează la sferturi

Viviana Moraru Publicat: 22 ianuarie 2023, 18:47

Rapid, victorie entuziasmantă în Liga Campionilor la handbal feminin

Jucătoarele de la Rapid, în timpul unui meci / Hepta

Rapid a obţinut o nouă victorie entuziasmantă în Liga Campionilor. Campioana României a învins Kastamonu, scor 28-22 (15-13), în etapa a 13-a din grupa B.

Graţie succesului de pe teren propriu din această rundă, Rapid a egalat-o pe Gyor, formaţia de pe locul doi din clasament, loc care asigură prezenţa în sferturile competiţiei.

Rapid, victorie entuziasmantă în Liga Campionilor

Principalele marcatoare ale partidei au fost Polman 6 goluri, Buceschi 5, pentru Rapid, respectiv Chebbah 5, pentru Kastamonu.

În etapa a XII-a a grupei B s-a mai jucat meciul dintre Buducsnot – Lokomotiva Zagreb 25-18, celelalte dispute de duminică fiind între Storhamar – Team Esbjerg şi Metz Handball – Gyor ETO.

După 12 etape, Rapid Bucureşti are 18 puncte (locul 4). În primele partide din grupa B, campioana României a obţinut rezultatele: 31-27 cu Lokomotiva Zagreb, 32-32 cu Metz Handball, 33-26 cu Kastamonu Belediyesi GSK, 34-32 şi 30-35 cu Team Esbjerg, 30-30 şi 39-29 cu Buducnost, 27-25 şi 36-29 cu Storhamar, 30-32 şi 30-27 cu Gyor ETO.

Rapid Bucureşti va disputa următorul meci în 4 februarie, în deplasare, cu liderul Metz.

În grupa A din competiţie joacă şi vicecampioana CSM Bucureşti, calificată deja în sferturile de finală.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile. Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie, anunţă news.ro.

Cristina Neagu e uriaşă! A ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor

Cristina Neagu e uriaşă! A ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor. CSM Bucureşti a învins duminică, în deplasare, formaţia SG Bietigheim, scor 27-25 (15-12), în etapa a XII-a din grupa A a Ligii Campionilor. Cristina Neagu a ajuns la 1.000 goluri marcate în competiţie. CSM este lider în grupă şi calificată în sferturile de finală.

Cristina Neagu conbtinuă să scrie istorie în handbalul mondială. După ce a devenit sportivul cu cele mai multe goluri marcate la un Campionatul European de handbal, Neagu a scris istorie şi în Liga Campionilor. A ajuns la 1.000 de goluri marcate în Liga Campionilor.

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Aune 6 goluri, Neagu 5, Zaadi 4, iar de la gazde s-a remarcat Naidzinavicius 5. În minutul 17, Arntzen a fost eliminată direct cu cartonaş roşu, după o intervenţie gravă, dar involuntară, în apărare, la o adversară.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti are 21 puncte, cu un bilanţ de zece victorii, o remiză şi o înfrângere, fiind calificată în sferturi. În etapa a XII-a s-au mai jucat partidele dintre Odense – Vipers 24-34, Brest – FTC Budapesta 24-21 şi Krim Ljubljana – DHK Banik Most 42-31.

Două meciuri mai are de jucat CSM în grupa A, acasă, cu Brest (5 februarie), şi în deplasare, cu Krim Ljubljana (12 februarie). În primele dispute ale grupei, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 30-28 cu Krim Ljubljana, 33-26 cu Brest Bretagne Handball, 28-28 cu SG BBM Bietigheim, 31-27şi 40-31 cu Odense Handold, 40-25 şi 35-26 cu DHK Banik Most, 29-35 şi 27-24 cu Vipers, 30-24 şi 33-29 cu FTC Budapesta, scrie news.ro.

23:50 VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League 23:28 „E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic! 23:20 UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!” 23:12 „Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare! 23:01 Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!” 23:00 „Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare! 22:40 Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!” 22:32 „Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”! 22:11 „V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid 22:05 Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia! Vezi toate știrile