Vipers – Rapid 40-31, în returul din „sferturile” Ligii Campionilor! Giuleștencele au ratat calificarea în Final Four

Sebastian Cristian Publicat: 6 mai 2023, 18:37

Comentarii
Vipers – Rapid 40-31, în returul din sferturile” Ligii Campionilor! Giuleștencele au ratat calificarea în Final Four

foto: Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Vipers – Rapid 40-31, în returul din „sferturile” Ligii Campionilor! Giuleștencele au ratat calificarea în Final Four, după ce și la București pierduseră, scor 25-31.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Astfel, Vipers Kristiansand, echipă din Norvegie, s-a calificat în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vipers – Rapid 40-31, în returul din „sferturile” Ligii Campionilor! Giuleștencele au ratat calificarea în Final Four

Principalele marcatoare ale partidei au fost Grozav 7 goluri, Buceschi 6, Ostase 6, pentru Rapid, respectiv Andersen 7, pentru Vipers.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

Tot în sferturile de finală va juca, duminică, dar pe teren propriu, vicecampioana CSM Bucureşti, calificată direct în această fază. CSM a fost învinsă în tur, în deplasare, de Team Esbjerg, cu scorul de 32-28.

Reclamă
Reclamă

În celelalte două partide retur din sferturi se vor duela Metz Handball – FTC Budapesta (32-26 în tur) şi Gyor – Odense Handbold (29-27).

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie. Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand, anunță news.ro.

Ce declara Kim Rasmussen, după meciul tur

„Am greșit mult astăzi, da, statisticile o arată. Știam dinainte că orice mică greșeală pe care o facem ne va costa contra lui Vipers. Ne-au dat o lecție bună astăzi despre concentrare, nu că fetele noastre nu au fost concentrate, dar ele au avut mare grijă de minge.

Reclamă

Puteam să fim mai buni, dar a fost foarte greu de la început, am fost tot timpul în urmărirea lor. Devine frustrant acest lucru. Fetele au încercat, dar am primit o lecție bună.

Nu sunt deloc mulțumit, trebuie să îmbunătățim unele lucruri, am vorbit despre asta, am lucrat asta, trebuie să avem mai multă grijă de minge, trebuie să avem mai multă grijă la emoțiile noastre.

Să sperăm că vom face pași mici, iar săptămâna viitoare să se vadă o diferență, pentru că obiectivul nostru este să câștigăm meciul. Cred că e loc de progres. Vipers joacă la fel de trei ani, dar noi putem să ne îmbunătățim.

Întotdeauna se poate în sport, orice este posibil aici. În handbal, patru goluri pot fi recuperate în trei minute. Dar trebuie să ne îmbunătățim față de azi, să mergem acolo cu altă atitudine, obiectivul nostru este să câștigăm, dar nu îmi aduc aminte ultima dată când ele au pierdut acasă, deci va fi o provocare”, a declarat Kim Rasmussen.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica Universitatea Craiova într-o grupă europeană după ce a luat eventul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:28

Neluțu Varga riscă să-l piardă pe Edi Iordănescu. Ce ofertă de top a primit fostul selecționer

9:26

Lionel Messi, în formă maximă înainte de Campionatul Mondial. Gol de Play-Station marcat pentru Inter Miami

9:05

Cristi Chivu a sărbătorit titlul în Italia purtând casca folosită după accidentarea gravă suferită la cap!

8:56

Shai Gilgeous-Alexander, din nou MVP al sezonului regulat al NBA

8:47

Ce a făcut Mirel Rădoi imediat după ce Universitatea Craiova a luat titlul în Liga 1

8:31

VIDEOImagini de la petrecerea Universității Craiova. S-a cântat până dimineața!

1 Ce l-a iritat pe Alex Chipciu la final: “Să nu mă mai chemaţi!” 2 Surpriza pregătită de Filipe Coelho pentru primul 11 al Universităţii Craiova, la meciul de titlu cu U Cluj 3 FotoUniversitatea Craiova, noua campioană a României! Imagini fantastice de la sărbătoarea de titlu a oltenilor 4 UPDATEXabi Alonso a semnat şi a fost prezentat oficial la Chelsea. Când va prelua echipa 5 Jackpot pentru Universitatea Craiova după ce a câştigat titlul! Câţi bani intră în conturile lui Mihai Rotaru 6 Marcel Bîrsan l-a eliminat pe Mendy. Şi Nistor trebuia să vadă “roşu”!
Citește și