Închide meniul

Ionela Cozmiuc, AUR la Campionatele Europene de Canotaj! Sportiva din România a stabilit un nou record continental

Iulian Focșăneanu Publicat: 28 mai 2023, 12:41

Comentarii
Ionela Cozmiuc, AUR la Campionatele Europene de Canotaj! Sportiva din România a stabilit un nou record continental

Ionela Cozmiuc, cu medalia de aur / Colaj Profimediaimages

Sportiva română Ionela Cozmiuc a cucerit medalia de aur, duminică, în proba de schif simplu categorie uşoară din cadrul Campionatelor Europene de canotaj de la Bled (Slovenia).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cozmiuc, care se afla pe locul al treilea după 500 de metri, a recuperat formidabil şi s-a impus cu timpul de 07 min 32 sec 43/100, devansând-o cu mai bine de două secunde pe grecoaica Evangelia Anastasiadou (07:35.14). Podiumul a fost completat de Kristyna Neuhortova (Cehia), în 07 min 40 sec 29/100.

Ionela Cozmiuc, AUR la Campionatele Europene de Canotaj

Ionela Cozmiuc, o nouă medalie de AUR 🥇 la Campionatul European 2023, după o finală spectaculoasă a probei de schif simplu categorie ușoară (LW1x). Felicitări!

Sportiva noastră a încheiat cursa din Finala A cu un timp foarte bun de 07:32.43, stabilind un nou record european“, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook a Federaţiei Române de Canotaj.

Tot duminică, echipajul compus din Florin Arteni şi Ciprian Tudosă a câştigat Finala B a probei de dublu vâsle masculin şi s-a clasat astfel pe poziţia a 7-a în clasamentul general, anunţă agerpres.ro.

Reclamă
Reclamă

Bilanţul României este acum de două medalii de aur şi una de argint. Sâmbătă, echipajul feminin de patru rame, compus din Mădălina Bereş, Maria Tivodariu, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, a câştigat aurul, iar argintul a fost obţinut în proba masculină de 8+1 (Mihăiţă Ţigănescu, Ciprian Tudosă, Florin Arteni, Mugurel Vasile Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu).

România, care a aliniat 11 echipaje la Europenele din Slovenia, mai are reprezentanţi în alte cinci finale pentru medalii programate duminică.

România a încheiat Europenele din 2022 de la Munchen cu cinci medalii de aur şi trei de bronz, cel mai bun rezultat din istoria canotajului românesc la întrecerea continentală.

Reclamă

Gianina Beleagă s-a retras din canotaj, la 27 de ani

Dubla campioană mondială la dublu vâsle, din 2017 și 2018, a vorbit despre motivele pentru care a luat această decizie radicală. Totuși, Gianina a dezvăluit că nu va sta departe de sport. Ea s-a apucat de tenis și este pregătită deja să participe la turneele de amatori.

Gianina a spus adio canotajului după o carieră impresionantă, de 14 ani. Ea a câștigat aurul la Campionatele Mondiale din 2017 și 2018 și medalia de argint la Campionatul European din 2021.

Gianina Beleagă a participat și la două ediții ale Jocurilor Olimpice, la Rio și Tokyo. În Brazilia a încheiat pe locul 8, iar în Japonia pe poziția a 6-a.

A fost o decizie grea. Anul ăsta am muncit foarte mult. Ajunsesem într-un punct în care nu mai eram eu. Era un zbucium interior pentru a fi acolo în barca respectivă. Nu mai dormeam, a fost o perioadă dificilă pentru mine, fizic, dar mai ales psihic. Am spus ok, nu mai e ceea ce vreau.

S-au întâmplat mult mai multe, de-asta am și fost la europene ca rezervă. A fost foarte dureros să fiu rezervă, din postura în care eu mergeam să câștig medalii. Așa au fost circumstanțele, nefavorabile. Faptul că nu am câștigat o medalie olimpică, si am fost foarte aproape să o fac, o să fie un regret pe care o să-l am toată viața”, a spus Gianina Beleagă, în exclusivitate pentru AntenaSport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pe ce loc va termina România în Grupa B4 a Nations League, din care mai fac parte Polonia, Bosnia şi Suedia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:32
Victor Angelescu nu a avut milă de Radu Petrescu, după eroarea din Petrolul – FC Argeș: „Toată lumea știe ce culori poartă”
17:31
Ionuț Radu, remiză „nebună” cu Celta Vigo, într-un meci cu o controversă uriașă: „Gol valabil”
17:19
AC Milan i-a stabilit prețul lui Andrei Coubiș! Cât trebuie să plătească U Cluj pentru a-l transfera definitiv
17:01
„Va fi un record”. Laszlo Balint anunță o luptă teribilă pentru calificarea în play-off, după victoria Oțelului
16:45
Moment istoric la Jocurile Olimpice de iarnă. Prima medalie de aur cucerită de un sportiv din America de Sud
16:35
Vitoria Guimaraes – Estrela Amadora LIVE VIDEO (20:00). Duel între Tony Strata și Ianis Stoica în Liga Portugal
1 Verdictul lui Cristi Balaj despre faza care a decis meciul Universitatea Craiova – FCSB 2-2 2 Verdictul CCA după ce Radu Petrescu a anulat incredibil un gol valabil în Petrolul – FC Argeş! 3 Alimentul la care Gigi Becali a renunțat definitiv: “Sunt ca la 20 de ani”. Şi Gică Hagi l-a tăiat de pe listă 4 Ce le-a putut spune Radu Petrescu pe teren argeşenilor după golul anulat uluitor în Petrolul – Argeş 2-1 5 UPDATEMihai Stoica neagă că a rămas fără permis de conducere: “Nu mi-a fost reținut carnetul” 6 Gigi Becali mai pierde un jucător. O fostă campioană a Suediei a făcut ofertă
Citește și