Lider în Champions League

Antena Sport Publicat: 12 februarie 2024, 13:34 / Actualizat: 12 februarie 2024, 15:39

Comentarii
Lider în Champions League

Bogdan Cosma Cristofor, locul 2 - Antena Sport

Un român domină cea mai puternică serie de karting din Europa în start de 2024, WSK Super Master Series. După ce în prima etapă, Bogdan Cosma Cristofor (12 ani) s-a impus la Lonato în Italia, în cea de a doua, de la Cremona, puștiul din București a terminat pe locul 2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Aproape 300 de piloți din lume s-au întâlnit în weekendul recent încheiat în Italia pe circuitul de la Cremona pentru cea de a doua etapă a WSK Super Masters Series. La competiție s-au încris și 5 piloți români, printre care și cel care a fost desemnat anul trecut “Pilotul Anului” de federația de specialitate, Bogdan Cosma Cristofor.

Lider în Champions League

La final puștiul din Capitală, care rulează în cursele externe pentru Forza Racing, teamul britanic cu care a semnat la început de an, a fost și cel care a reușit cel mai bun rezultat. Bogdan a terminat pe locul 2 cursa la OK N Junior și s-a distanțat astfel pe locul 1 în clasamentul general al WSK Super Master Series cu 137 de puncte.

El și-a consolidat astfel poziția și de cel mai în formă pilot de la clasa OK N Junior, categoria la care a trecut în acest sezon, după ce anul trecut a dominat clasa Mini în întrecerile internaționale. Lupta în cea mai puternică competiție de karting din lume la această clasa pare o afacere a britanicilor de la Forza Racing, în spatele lui Bogdan, fiind în clasament, chiar colegul de echipă Lovatt Archie cu 126 de puncte.

A fost un weekend cu condiții meteo foarte tricky și mă bucur ca am reușit să termin cursa pe locul 2 și să mi păstrez primul loc un campionat . Mulțumesc tuturor celor care m au susținut și au făcut posibil  acest rezultat”, a punctat la finalul competiției Bogdan Cosma Cristofor.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:06

BREAKING NEWSIanis Zicu a plecat de la Farul! Anunțul clubului constănțean

12:56

Farul, refuzată de înlocuitorul lui Ianis Zicu! Când s-ar produce schimbarea la nivelul băncii tehnice

12:53

Liverpool a stabilit planul pentru viitorul sezon. 3 jucători de 170 de milioane pentru antrenor

12:38

UEFA a anunțat cine va arbitra returul Bayern – Real Madrid! „Los blancos”, invincibili cu el la centru

12:31

16 galbene, 4 roșii și CR7 schimbat în min. 34: meciul de Mondial care a părut un război de la Copa America

12:20

Moment nebun la derby în Brazilia. Un jucător, eliminat cu VAR pentru că se scărpina în zona intimă

1 Scenariu de urgență pregătit de FIFA: șansă pentru Italia la Mondial. De ce România nu e luată în calcul 2 Farul i-a găsit înlocuitor lui Ianis Zicu! Componentul Generației de Aur, marele favorit 3 Atac incredibil la Chivu, după ce Inter s-a apropiat de titlu: „Supraevaluat și arogant” 4 Efectul neașteptat al „masacrului electoral” din Ungaria. Ce se întâmplă cu Sepsi și Csikszereda 5 Como 3-4 Inter. Ce nebunie de meci. Inter revine de la 0-2 și face un pas uriaș spre titlu 6 Gigi Becali, “păcătos” chiar în prima zi de Paște. A fost lăsat fără permis pentru viteză
Citește și