Închide meniul
VIDEO

Mihaela Cambei a stabilit un nou record european, după evoluţia magnifică la Campionatele Europene de haltere

Valentin Pîrcălabu Publicat: 12 februarie 2024, 22:05

Comentarii

Mihaela Cambei a stabilit un nou record european, după evoluţia magnifică la Campionatele Europene de haltere, competiţie ce este exclusiv în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sportiva română Mihaela Valentina Cambei a cucerit trei medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de la Sofia, luni, în cadrul categoriei 49 kg, ocazie cu care a stabilit şi a stabilit un nou record european la total. 

Mihaela Cambei a stabilit un nou record european, după evoluţia magnifică la Campionatele Europene de haltere

Cambei s-a impus la stilul smuls cu 90 de kg, după ce a ratat ultima încercare, la 93 kg. La aruncat, Cambei a câştigat cu 109 kg, nou record european U23. Halterofila de la CSM Oneşti a cucerit aurul şi la total, cu 199 kg, ceea ce reprezintă un nou record european la seniori.

“Imnul Romaniei a rasunat in Arena Sofia, dupa o evolutie extraordinara a Mihaelei CAMBEI❗️ Sportiva noastra a castigat 3 medalii de aur si a stabilit un nou record european de Seniori si U23 la totalul olimpic cu 199 Kg si inca un record european la stilul aruncat la U23❗️ La smuls, Mihaela a incheiat cu 90 Kg, in timp ce, la stilul aruncat, si-a terminat evolutia cu 109 Kg”, a scris Federaţia Română de Haltere.

Video cu momentul în care Mihaela Cambei stabileşte recordul european la total

Reclamă
Reclamă

Tot la 49 kg, Adriana Cosmina Pană (CSM Bacău) a ocupat locul 12 la smuls, cu 67 kg, după ce a ratat două încercări (prima la 67, a doua la 71). La aruncat, Pană a fost a 10-a, cu 86 kg, ratând ultima tentativă, la 89 kg. Românca a încheiat pe 10 la total, cu 153 kg.

La cat. 45 kg, Ioana Mădălina Miron (CSA Steaua) a obţinut o medalie de bronz la aruncat, cu 85 kg. La smuls, Miron a fost a şasea, cu 65 kg, ratând o încercare la 68 kg. Miron s-a clasat pe patru la total, cu 150 kg.

Bianca Daniela Dumitrescu (CS Farul Constanţa) a ocupat locul 7 la cat. 45 kg, cu 64 kg, după ce a ratat ultima încercare, la 68 kg. La aruncat, Dumitrescu s-a clasat pe 10, cu 75 kg, ratând tentativele la 80 şi 82 kg. La total, Dumitrescu s-a clasat pe locul 9, cu 139 kg.

Reclamă

Europenele de la Sofia sunt criteriu de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris. România participă cu 13 sportivi la Europenele din Bulgaria.

La Campionatele Europenele de la Erevan din 2023, România a câştigat 14 medalii, 9 de aur, trei obţinute de Mihaela Cambei (cat. 49 kg), trei de Andreea Cotruţa (cat. 55 kg), iar trei câştigate de Loredana Toma (cat. 71 kg), trei de argint, dintre care două câştigate de Cosmina Pană la cat. 45 kg (smuls şi total), şi una de Valentin Iancu la cat. 55 kg (aruncat), şi două de bronz, câştigate de Iancu la cat. 55 kg (smuls şi total).

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:54
Reacția lui Hermannstadt, după ce Giovanni Becali a anunțat că Ciubotaru a semnat în SUA
19:23
Cristi Săpunaru, reacție tranșantă după accidentul produs de Kader Keita: “N-ar trebui să fie afectați”
18:57
S-a stabilit lista finală a candidaţilor la şefia FRF. Cu cine se bate Răzvan Burleanu
18:54
Echipa patronată de frații Pavăl, încă o victorie uriașă în Liga 2. De când nu a mai pierdut și ce loc ocupă
18:43
Moment pentru istoria fotbalului! Cel mai longeviv antrenor din lume și-a dat demisia după 44 de ani
18:24
Sabin Ilie, discurs sincer înaintea barajului cu Turcia. De ce crede că victoria la Istanbul ar fi un adevărat miracol
1 Fiul lui Ion Ţiriac s-a întors din Dubai, dar nu singur. Lângă cine a fost surprins în avion 2 Gigi Becali transferă “patru titulari”! A făcut primul “11” la FCSB, iar Târnovanu se întoarce în echipa de start! 3 Virgil Ghiţă, transfer de 3 milioane de euro! Lovitura totală dată de român. Ce salariu va avea 4 Atacant surpriză convocat de Mircea Lucescu la naţionala României. A marcat cu AC Milan şi Fiorentina 5 FotoMarius Constantin sparge lemne în tricoul Universităţii Craiova. Imaginile postate de soţia mai tânără cu 15 ani 6 FotoCelebra milionară nu a avut milă de românii care au cerut bani de bilete de la stat după ce au revenit din zona de război
Citește și