Mihaela Cambei a câştigat trei medalii de aur la Campionatele Europene de Haltere, LIVE în AntenaPLAY

Alex Masgras Publicat: 12 februarie 2024, 19:30

Mădălina Cambei, după ce a cucerit trei medalii de aur la Campionatele Europene de Haltere de la Sofia / Captură Antena Sport

Mihaela Cambei a câştigat trei medalii de aur la Campionatele Europene de Haltere, LIVE în AntenaPLAY! Competiţia de la Sofia, care se desfăşoară în perioada 12-20 februarie, a început perfect pentru delegaţia României. În prima probă a zilei, Mădălina Miron a cucerit medalia de bronz în proba de 45 kg feminin, la stilul aruncat, cu 85 kg.

În scenă a intrat apoi Mihaela Cambei, care a cucerit toate cele trei medalii în proba de 49 kg feminin. Aurul la stilul smuls a fost obţinut cu 90 de kg, în timp ce aurul la stilul aruncat a fost obţnut cu 109 kg. La total, Cambei a cucerit aurul cu 199 kg. Campionatele Europene de Haltere de la Sofia se văd LIVE în AntenaPLAY.

VEZI AICI CAMPIONATELE EUROPENE DE HALTERE DE LA SOFIA

Update 19:26: Mihaela Cambei a cucerit medalia de aur şi la stilul aruncat, cu 109 kg! De altfel, sportiva din România a cucerit medalia de aur şi la total.

Update 18:53: Cosmina Adriana Pană, tentativă nereuşită la 89 kg stilul aruncat.

Update 18:49: Cosmina Adriana Pană, tentativă reuşită şi la 86 kg, stilul aruncat.

Update 18:45: Cosmina Adriana Pană, tentativă reuşită la 83 kg, stilul aruncat.

Update 18:34: Mihaela Cambei, tentativă ratată la 93 kg. stilul smuls.

Update 18:31: Mihaela Cambei, tentativă reuşită şi la 90 de kg smuls.

Update 18:28: Mihaela Cambei a obţinut medalia de aur cu 85 kg la stil smuls, proba de 49 kg feminin.

Update 17:55: Cosmina Adriană Pană, tentativă ratată la 71 kg smuls.

Update 17:49: Cosmina Adriana Pană, tentativă reuşită la 67 kg.

Update 17:47: Cosmina Adriana Pană a ratat prima încercare cu 67 de kg a stilul smuls.

Update 17:45: Cosmina Adriana Pană şi Mihaela Cambei intră în competiţe, în cadrul probei de 49 kg feminin.

Update 17:05: Ioana Mădălina Miron a obţinut medalia de bronz la stilul aruncat, cu 85 de kg, în cadrul probei 45 kg feminin. La total, ea a încheiat pe locul 4, cu 150 kg. Tot la total, cealaltă româncă, Daniela Bianca Dumitrescu, s-a clasat la total pe locul 9, cu 139 kg. De la ora 17:30 vor intra în competiţie Cosmina Adriana Pană şi Mihaela Cambei, în proba de 49 kg feminin.

Update 16:52: Ioana Mădălina Miron încercare reuşită la 85 kg, stilul aruncat.

Update: 16:47: Daniela Bianca Dumitrescu, încercare ratată la 82 kg, stilul aruncat.

Update: 16:44: Ioana Mădălina Miron, încercare reuşită la 81 kg, stilul atuncat.

Update 16:40: Daniela Bianca Dumitrescu, tentativă ratată la 80 kg, stilul aruncat.

Update 16:35: Ioana Mădălina Miron, tentativă reuşită la 78 kg, stilul aruncat.

Update: 16:30: Daniela Bianca Dumitrescu, tentativă reuşită la 75 kg, stilul aruncat.

Update 16:01: Ioana Mădălina Miron, ratare la 68 de kg, la stilul smuls.

Update 16:00: Daniela Bianca Dumitrescu, ratare la 68 de kg, la stilul smuls.

Update 15:49: Ioana Mădălina Miron, încercare reuşită cu 61 de kg.

Update 15:47: Daniela Bianca Dumitrescu, încercare reuşită cu 60 de kg.

Update 15:30: A început competiţia de la Sofia. Primele românce care intră în competiţie sunt Ioana Mădălina Miron şi Daniela Bianca Dumitrescu, la categoria 45 kg feminin.

Primele reprezentate ale României care intră în competiţie sunt Ioana Mădălina Miron şi Daniela Bianca Dumitrescu. Cele două participă la categoria 45 kg feminin, de la ora 15:30.

Tot luni, dar de la ora 17:30, Cosmina Adriana Pană şi Mihaela Cambei vor participa în proba de 49 kg feminin.

Prima ediţie a Campionatelor Europene de haltere a avut loc în 1896. Întrecerea de la Sofia este a 102-a şi va avea şi un invitat special, Statele Unite ale Americii.

România este una dintre cele mai titrate ţări din istoria Campionatelor Europene de haltere. De-a lungul istoriei, sportivii români au cucerit 39 de medalii de aur, 48 de medalii de argint şi 47 de medalii de bronz.

Ultima ediţie a Europenelor a fost în 2023, la Erevan, de asemenea exclusiv în AntenaPLAY. România a câştigat un total de 14 medalii, dintre care 9 de aur, 3 de argint şi două de bronz.

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 13 canale LIVE, emisiuni TV în ediții integrale, conținut exclusiv și producții originale, zeci de filme românești premiate la cele mai importante festivaluri internaționale, competiții sportive, LIVE exclusiv, pentru toți iubitorii sportului, animații pentru cei mici și știri de ultima oră.

Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop. AntenaPLAY este singurul loc în care se pot urmãri edițiile integrale din emisiunile produse de Antena TV Group, din orice colţ al lumii şi de pe orice dispozitiv.

20:18 „Nu sărbătorim nimic!” Mihai Stoica, veste proastă pentru suporteri înainte de FCSB – Farul! Mesajul care a uimit pe toată lumea 20:00 LIVE TEXTFCSB – Farul 0-0! Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu! Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea 19:44 VIDEOPalermo – Reggiana 1-2 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Ionuț Nedelcearu, pas greșit în lupta pentru promovare 19:40 Dan Nistor a răbufnit după FCU Craiova – U Cluj 3-2. L-a atacat pe Juan Bauza: „Parcă l-a împușcat cineva!” 19:36 Cine i-a luat locul lui Florinel Coman, în primul 11 al FCSB-ului! Roş-albaştrii se pregătesc de sărbătoare 19:26 FCU Craiova – U Cluj 3-2! Oltenii „respiră” și o lasă pe Dinamo pe ultimul loc! Cum arată clasamentul 19:13 Adrian Mititelu Jr, surprins la FCU Craiova – U Cluj! Prima apariţie publică, după ce a stat în comă zece ore 19:09 Ange Postecoglou, răspuns direct pentru fanii care îl cer pe Radu Drăgușin titular la Tottenham! 18:52 „6 inși câștigă mai bine!” Ce salariu avea Gabi Tamaș la Concordia Chiajna, înainte de retragere. A spus suma fără nicio reținere 18:49 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB, „dublă” de senzaţie! A ţinut-o pe FCU Craiova „în viaţă”, cu două goluri superbe Vezi toate știrile