Robert Glință e de neoprit! Românul a ajuns într-o nouă finală la Campionatele Europene. Ce timp a avut la proba de 100 de metri spate

Avatar photo

Publicat: 4 noiembrie 2021, 19:29

Încă o performanță pentru Robert Glință. Înotătorul a bifat înca o finală la campionatele europene de la Kazan.

Robert Glință, încă o finală la Europene

Profimediaimages

Sportivul Robert Glinţă s-a calificat, joi, în finala probei de 100 metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie în bazin scurt de la Kazan.

Robert Glință, încă o performanță uriașă

Românul a obţinut al doilea timp al semifinalelor, 49.81, primul aparţinându-i rusului Kliment Kolesnikov (49.15), scrie news.ro.

Cei doi sportivi au concurat în semifinala 2. Din semifinala 1, cel mai bun timp a fost obţinut de grecul Apostolas Christou – 49.98. Finala va avea loc vineri, de la ora 17.43.

Miercuri, înotătorul român de 24 de ani a cucerit medalia de bronz în proba de 50 de metri spate, cu 22 de secunde şi 74 de sutimi, nou record naţional.

Robert Glință, medalie de bronz la Campionatele Europene de natație

Înotătorul român de 24 de ani a fost cronometrat cu 22 de secunde şi 74 de sutimi și a stabilit un nou record naţional. Medalia de aur i-a revenit rusului Kliment Kolesnicov, 21 de ani, cu 22.47, nou record al competiţiei.

Pe locul al doilea s-a clasat italianul Michele Lamberti, cu 22.65, chiar în ziua în care a împlinit 21 de ani, anunță news.ro

Robert Glinţă a intrat în finală cu al şaselea timp, 23.13, el îmbunătăţindu-şi performanţele la această ediţie a CE de la serii (23.23) la finală. Românul a cucerit astfel cea de-a treia medalie de bronz la Europenele în bazin scurt. A mai reușit o astfel de performanță și la Copenhaga (2017) și Glasgow (2019)

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

23:36 România a retrogradat în Liga C din Nations League. O nouă ruşine naţională! Ne vom încerca forţele cu Gibraltar şi Insulele Feroe 23:35 România – Bosnia 4-1. „Tricolorii” au retrogradat în Liga C, după cel mai bun meci din mandatul lui Edi Iordănescu! George Puşcaş, „dublă” de senzaţie 23:35 LIVE BLOG | Ungaria – Italia 0-2. „Squadra Azzurra” a câştigat „grupa morţii”! Anglia – Germania 3-3, meci nebun pe Wembley. Rezultatele serii sunt AICI 22:44 Dennis Man a deschis scorul în România – Bosnia! Golul a fost validat cu ajutorul VAR. Man, cifre impresionante la naţionala României 22:00 VideoBătaie între fani şi jandarmi la România – Bosnia! Ultraşii protestează împotriva FRF! Meciul a fost oprit în primul minut + Comunicatul emis de Jandarmerie 21:58 Mihai Stoica, val de ironii la adresa României U20: „Naţionala sub 0!”. Ce a putut spune după un nou eşec suferit de Daniel Pancu 21:25 Gabi Balint a început să cânte, în direct la TV: „Vorba unui cântec: avem valoare, avem de toate, dar n-avem fotbal” 21:10 FCSB, refuzată de un internaţional român! Dezvăluirea făcută de Mihai Stoica: „Am vrut să îl transferăm!” 21:08 „Să nu mai existe toleranţă!”. Gică Hagi le cere fotbaliştilor să fie ca David Popovici: „România are calitate” 21:07 Reacţia genială a lui Gică Hagi, după ce Nicolae Stanciu a promis că îi dă numărul 10 de la naţionala României lui Ianis
David Popovici
Înot • 5 sept., 12:50
David Popovici a ratat începutul anului şcolar. Puştiul minune de 17 ani, direct în vacanţă după Campionatul Mondial de juniori de la Lima
Înot • 26 aug., 10:27
David Popovici a semnat autografe înainte de Campionatele Mondiale pentru juniori din Peru. „Regele Nataţiei” a îmbrăcat haine tradiţionale la Lima
David Popovici a stabilit un nou record mondial
Înot • 17 aug., 11:33
David Popovici, prima reacție după calificarea în finala la 400 de metri liber. Postare virală a puștiului minune