România a câştigat nouă medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj U23! Performanţă uriaşă la competiţia din Turcia

Alex Masgras Publicat: 8 septembrie 2024, 17:43

Comentarii
România a câştigat nouă medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj U23! Performanţă uriaşă la competiţia din Turcia

Echipajul 8+1, în timpul unei curse / Facebook Federaţia Română de Canotaj

România a câştigat nouă medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj U23. Viitorul arată bine pentru canotajul românesc, după competiţia organizată în Turcia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La Europenele U23 de la Edirne, România s-a întors cu nouă medalii de aur. În total, ţara noastră a luat startul în 14 finale. În clasamentul pe medalii, România a încheiat competiţia pe primul loc. Turcia şi Polonia au completat podiumul, ambele cu câte şapte medalii, dar cu ţara gazdă în avantaj, având o medalie de aur în plus.

România a câştigat nouă medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj U23! Performanţă uriaşă la competiţia din Turcia

România a câştigat nouă medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj U23 de la Edirne, Turcia, şi s-a clasat pe locul 1 pe naţiuni. Au participat echipaje din 26 de ţări, notează news.ro.

11 echipaje echipaje româneşti din 14 s-au calificat în finalale probelor la care au luat startul, iar 9 dintre ele au câştigat medalii de aur:

  • AUR în proba de BM4+ pentru Cristian-Vasile Nicoară, Ionuţ Pavel, Andrei Vatamaniuc, Sergiu Anfimov şi Maria-Antonia Iancu!
  • AUR în proba de BW4+ pentru Delia Mirabela Gradinaciuc, Iuliana Isabela Boldea, Estera Vîlceanu, Larisa Bogdan şi Rucsanda-Ioana Bucşa!
  • AUR în proba de BM2- pentru Andrei Mândrilă şi Leontin Nuţescu!
  • AUR în proba de BW2- pentru Daria Ioana-Dinulescu şi Georgiana Blănariu!
  • AUR în proba de BW4- pentru Beatrice Piseru, Denisa Cristina Ailincăi, Petruţa-Ionela Popa şi Georgelia Stoica!
  • AUR în proba de BW4x pentru Mariana-Laura Dumitru, Manuela-Gabriela Lungu, Emanuela Ioana Ciotău şi Patricia Cireş!
  • AUR în proba de BM8+ pentru Costi-Daniel Neagoe, Andrei Hemen, Cristian-Vasile Nicoară, Ionuţ Pavel, Andrei Vătămăniuc, Sergiu Anfimov, Andrei Mândrilă, Leontin Nuţescu şi Maria-Antonia Iancu!
  • AUR în proba de BW2x pentru Andrada Maria Moroşanu şi Iulia Bălăucă!
  • AUR în proba de BW8+ pentru Daria-Ioana Dinulescu, Andreea Nicoleta Dinu, Ana-Maria Matran, Larisa Bogdan, Delia Mirabela Gradinaciuc, Georgiana Blănariu, Estera Vîlceanu, Elena-Diana Suta şi Rucsandra-Ioana Bucşa!

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește "U" Cluj să câștige titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:00

Așa ceva nu s-a mai întâmplat în Liga Campionilor. Decizia luată de Arbeloa pentru Bayern – Real Madrid

22:00

LIVE TEXTBayern – Real Madrid şi Arsenal – Sporting se joacă ACUM. Se decid ultimele calificate în semifinalele UCL

21:44

Steaua a învins-o cu 3-1 pe Bihor, după ce a fost condusă! Sepsi – Voluntari 1-1. Cum arată clasamentul

21:37

Alex Dobre, luat la țintă după ieșirea din meciul cu FC Argeș: „În Europa nu vezi așa ceva”

21:30

Raul Rusescu, uluit de un jucător din Liga 1: “Nu te gândeai niciodată, călca pe minge”

21:26

“Nu e antrenorul de care are nevoie Rapid”. Gâlcă a primit verdictul de la un fost mare jucător din Giulești

1 Dan Şucu a ales! El e antrenorul cu care atacă titlul cu Rapid în sezonul viitor 2 Decizia luată de patronul Mihai Rotaru după eșecul cu Universitatea Cluj 3 Mirel Rădoi pleacă de la FCSB la finalul sezonului! Ce a declanșat conflictul cu Gigi Becali 4 A venit răspunsul de la UEFA, după plângerea depusă de Barcelona la adresa lui Istvan Kovacs 5 Ce lovitură dă Gică Hagi după preluarea naţionalei României! Anunţul făcut de Ioan Ovidiu Sabău 6 Anunţul lui Hansi Flick după eliminarea Barcelonei din Liga Campionilor
Citește și