Campionatul European de natație | Argint pentru Robert Glință, David Popovici e în finala 100 metri spate. Performanțe incredibile pentru România

Avatar photo

Publicat: 18 mai 2021, 21:19

Înotătorul Robert Glinţă a obţinut medalia de argint la Campionatul European de la Budapesta în proba de 50 de metri spate. Totodată, puștiul David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber.

România face senzație la natație

Facebook Federația Română de Natație

România face senzație la natație. Glinţă a terminat proba în 24,42 secunde. Proba a fost câştigată cu un nou record mondial de rusul Kliment Kolesnikov (23,80).

„În ultimul act, elevul antrenorului Mugur Tomescu a terminat cursa cu timpul de 24,42 secunde, cu 00,15 secunde mai bun decât în semifinala de luni. Robert Glință a fost depășit în finala de la Budapesta doar de către rusul Kliment Kolesnikov (Rusia) – 23.80 secunde.
Este a doua medalie pentru Robert la o ediție a Campionatului European de seniori, după argintul de la Glasgow, din 2018, tot în proba de 50 m spate!
La Europenele în bazin scurt, sportivul de la CS Dinamo are două medalii de bronz, la 100 m spate, la edițiile de la Copenhaga (2017) și Glasgow (2019).
Felicitări, Robert! Felicitări, Mugur Tomescu!”, se arată pe site-ul Federației Române de Natație.

Înotătorul David Popovici (16 ani) s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Campionatul European de nataţie de la Budapesta.

„La doar 16 ani, înotătorul român David Popovici continuă să obţină rezultate dintre cele mai bune la Campionatele Europene pentru seniori. În capitala Ungariei, Budapesta, David s-a calificat în această seară în finala probei de 100 m liber, cu timpul de 48,28 secunde. Şi asta, după ce dimineaţă, în serii, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu a reuşit să îndeplinească baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu timpul de 40,30 secunde!”, a anunţat Federaţia Română de Nataţie.

Finala probei de 100 m liber este programată miercuri seara, 19 mai 2021, de la ora 19:19, ora României.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

13:07 România a urcat un loc în clasamentul FIFA, deşi a retrogradat în Liga C în UEFA Nations League 12:46 Anunţul lui Cristi Balaj, despre viitorul lui Dan Petrescu la CFR Cluj: „Antrenorul echipei a fost, este și va fi Dan Petrescu!” Singurul scenariu în care va pleca 11:54 NEWS ALERTPercheziţii domiciliare într-un dosar de tâlhărie calificată! Mai mulţi fani CSA Steaua ar fi agresat un suporter FCSB 11:06 PROCENT MONSTRUOS! Lui Haaland i-au trebuit doar 12 meciuri pentru a intra în istorie la Manchester City: „Tipul ăsta nu e om! Frate, mie îmi spui?!” 10:29 Decizia lui Gigi Becali, criticată de un fost căpitan de la FCSB: „Nu văd rostul! Dacă faci asta, valorezi cu 40% mai mult!” 9:56 FotoFemeia acuzată de soţ că este leneşă şi intră cu noroi în casă s-a prăbuşit emoţional: „Sunt scârbită de toţi!” 9:40 Emma Răducanu nu va participa la Transylvania Open 2022! Anunţul făcut de organizatori 9:12 Notele primite de Ciprian Tătăruşanu, după Chelsea – Milan 3-0: „Nu a părut sigur, a lăsat mingea să treacă” 9:11 Pep Guardiola, reacție genială după al doilea gol marcat de Erling Haaland, în Manchester City – Copenhaga 5-0 8:43 Julen Lopetegui a fost demis de la Sevilla după dezastrul cu Borussia Dortmund
Extra • 5 oct., 20:03
FOTO
David Popovici, alături de Dinamo la meciul din Liga Campionilor, cu Porto! Cum a fost surprins campionul României în tribune