Închide meniul

Robert Badea, record naţional şi locul 9 în proba de 400 m mixt la Campionatele Mondiale de Nataţie

Bogdan Stănescu Publicat: 18 februarie 2024, 13:45

Comentarii
Robert Badea, record naţional şi locul 9 în proba de 400 m mixt la Campionatele Mondiale de Nataţie

Robert Badea / Facebook CSA Steaua

Sportivul Robert Badea a stabilit un record naţional, după ce a ocupat locul 9 în proba de 400 m mixt la Campionatele Mondiale de Nataţie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Potrivit paginii de Facebook a clubului Steaua, în seriile probei de 400 m mixt, Robert a obţinut un timp excelent: 4:18.43 min.

Robert Badea, record naţional şi locul 9 în proba de 400 m mixt la Campionatele Mondiale de Nataţie

La doar 16 ani, sportivul stelist a realizat astfel un nou record naţional la categoriile de vârstă 17, 18 şi 19+ ani. Iar, în clasamentul general din serii, înotătorul pregătit de antrenoarea Iulia Becheru s-a clasat pe locul 9 şi va fi prima rezervă în finala programată diseară, de la ora 19:01

Vechiul record (4:18.70 min.) în această probă, la categoriile 18 şi 19+ani i-a aparţinut unui alt stelist – Vlad Stancu, din 6 aprilie 2023. Iar la categoria 17 ani, vechiul record (4:18.80 min.) a fost deţinut chiar de către Robert Badea din 28 iulie 2023, informează clubul CSA Steaua, pe Facebook.

Pentru Robert, este al doilea record naţional stabilit la această competiţie, după cel din proba de 200 m mixt (2:01.78 min. – record naţional la 17 şi 18 ani).

Reclamă
Reclamă

A căzut recordul mondial al lui David Popovici la 100 metri liber! Un chinez de 19 ani e cel mai rapid înotător din istorie

A căzut recordul mondial al lui David Popovici la 100 metri liber! David Popovici nu mai e cel mai rapid înotător la 100 metri liber din istorie! Pan Zhanle (19 ani) a înotat fabulos în proba de ştafetă 4×100 de metri liber. Acesta a fost sub timpul obţinut de David Popovici la Campionatele Europene de la Roma.

Înotătorul chinez Pan Zhanle a înotat fabulos în ştafetă de 4 x 100 de metri liber. Acesta a înotat 100 de metri cu timpul de 46.80, cu 6 sutimi mai bun decât timpul scos de David Popovici la Roma.

Reclamă

Astfel, Pan Zhanle se anunţă a fi unul din marii rivali ai lui David Popovici la Jocurile Olimpice de la Paris.

David Popovici nu a participat la Mondialele de la Doha

David Popovici nu a participat la Mondialele de la Doha. Adrian Rădulescu, antrenorul campionului de 19 ani, a dezvăluit care îi sunt planurile acestuia pentru viitor. Adrian Rădulescu a dezvăluit că David Popovici nu va participa la Campionatele Mondiale de la Doha, deoarece vrea să se pregătescă pentru Olimpiada de la Paris.

Despre eşecul la Mondialele de la Fukuoka, unde David Popovici nu a reuşit să-şi apere titlurile mondiale de la 100 şi 200 m liber, obţinând doar clasări pe locurile 6 respectiv 4, Adrian Rădulescu a spus că trebuie o pregătire şi mai bună: ”Concluzia este că trebuie sa ne pregătim mai bine. Sezonul trecut a fost mai scurt, au fost şi alte priorităţi de gestionat (meditaţii, bacalaureat)”.

World Aquatics a programat în premieră Campionatele Mondiale de nataţie într-un an olimpic, între 2 şi 18 februarie la Doha (Qatar), cu cinci luni înainte de Jocurile de la Paris.

David Popovici ar avea nici două luni la dispoziţie pentru a atinge un vârf de formă la aceste Mondiale şi Adrian Rădulescu a spus că sportivul său nu va merge în Qatar pentru a se axa pe JO 2024: ”Decizia este să nu meargă la Doha. În principiu este o decizie finală. Prioritizăm pregătirea”.

La Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2021, David Popovici, la numai 16 ani, a ocupat locul patru la 200 m liber şi locul şapte la 100 m liber.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:54 16 oct.
“N-am mai văzut aşa ceva” Mihai Stoica a spus ce s-a întâmplat la FCSB după ultima decizie a lui Gigi Becali!
23:31 16 oct.
Robert Ilyeș l-a desființat, după 2-2 cu CFR: „Nu se poate așa ceva! Primul tren și trimis la Budapesta”
23:26 16 oct.
VideoJurnal Antena Sport | Tatăl lor a concurat în Dakar, iar ei fac senzaţie la călărie
23:20 16 oct.
“A fost gol valabil” A egalat-o cu o scăriţă, în prelungiri, pe CFR şi crede că Găman nu i-a lăsat să câştige!
23:08 16 oct.
Andrea Mandorlini a criticat arbitrajul, după remiza cu Csikszereda: „Mult prea lejer acordat”
23:03 16 oct.
George Găman le-a anulat un gol ciucanilor, dar CFR s-a plâns şi ea de arbitraj: “Nu a fost penalty”
1 Adrian Mutu a dat lovitura! Anunţul oficial 2 Gigi Becali a anunţat un nou transfer la FCSB: “Se uită Meme” 3 VIDEORomânia a învins Serbia şi la masculin şi la feminin! Tricolorii şi tricolorele, în sferturi la European 4 “Dinamo intră în Cartea Recordurilor”. Inițiativa fabuloasă în care se implică alb-roșiii la derby-ul cu Rapid 5 Veste uriaşă pentru Florin Niţă 6 EXCLUSIVDaniel Pancu a dat verdictul înainte de Dinamo – Rapid: “Pare o echipă mai omogenă”. Cine crede că va decide derby-ul
Citește și