Închide meniul

Bunicul Carlos are 82 de ani și vrea să urce pe Dhaulagiri, 8.167 de metri. ”Mă dor toate, ca pe moșnegi, dar joc teatru!”

Cătălin Oprișan Publicat: 23 aprilie 2021, 10:00

Comentarii
Bunicul Carlos are 82 de ani și vrea să urce pe Dhaulagiri, 8.167 de metri. ”Mă dor toate, ca pe moșnegi, dar joc teatru!”

Carlos Soria are patru nepoței și 82 de ani. Cu toate acestea, trage tare la antrenamente. A 11-a ascensiune pe Dhaulagiri bate la ușă

Când a ajuns, prima dată, pe Dhaulagiri, vârful de 8.167 de metri, era tapițer, lucra. Nu devenise bunic și nu avea în palmares niciun vârf peste 8.000. ”Totul era diferit în 1988, la prima ascensiune”, își aduce amintre Carlos Soria, alpinist spaniol. Tipul neprielnic l-a împiedicat să ajungă sus, dar s-a îndrăgostit de Himalaya. A revenit în 2001, în același loc. Apoi, în 2006. Pepe Garces, tovarășul său, s-a stins aici, după o cădere. În 2011, în 2012. Uneori, și primăvara, și iarna. 2018, 2019. Degeba, nu a reușit să-l învingă. ”Am confundat culoarul, am ajuns la 100 de metri de vârt și l-am ratat”, zice. Acum, ”a 11-a încercare va fi norocoasă”. La 82 de ani, bunicul vrea să încerce imposibilul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

”Muntele acesta e special pentru mine. Nu voi urca doar pentru Carlos Soria, ci pentru toți cei în vârstă din Spania. Pandemia ne-a făcut mult rău, vreau să demonstrez că trăim, că revenim la viață!” Câteva zile la 4.700 de metri, pentru aclimatizare, apoi, alături de Sito Carcavilla și de Luis Miguel Soriano, până la Tabăra Bază 2, la 6.600 de metri. De aici, atacul!

  •  Ultimele sale cuceriri: K2 (65 de ani), Broad Peak (68), Makalu (69), Gasherbrum I (70), Manaslu (71), Kanchenjunga (75) și Annapurna (77)

În rucsac, are câteva flori croșetate de a sa soție, Cristina. Își aduce aminte de prima ascensiune la 14 ani, pe Guadarrama. La 28 făcea deja parte din prima expediție spaniolă care urca pe Elbrus, ”vârful Europei”. Peste trei ani, sus pe Denali, în Alaska. Primul ”optmiar” himalayan, Nanga Parbat, în 1990. Everestul, în 2001. Din 14 vârfuri peste 8.000 de metri, câte există, 12 au fost rezolvate. Dhaulagiri și Shisha Pangma rezistă.

”De când am ieșit la pensie, viața e frumoasă. Am timp să fac ceea ce vreau”, adaugă. Acasă, în Moralzarzal, Guadarrama, a intrat în camera hipobarică. Trage de el, pentru a nu avea probleme cu proteza cu care s-a ”completat” acum doi ani, la genunchi. Imediat după operație, a atacat Vârful ”Lenin”, 7.134 de metri, din Pamir. ”Mă dor toate, de ce să mă ascund, ca pe moșnegi, dar joc teatru. Nu am probleme cu altitudinea, din contră, de la 7.000 de metri în sus mă simt senzațional. Dhaulagiri, venim!”

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:38 16 dec.
“Atât de multă ură!” Mihai Stoica s-a revoltat după Unirea Slobozia – FCSB 0-2: “Li se întunecă judecata”
23:13 16 dec.
Cum au votat Mircea Lucescu și Ianis Hagi pentru Gala FIFA The Best 2025. Surpriza de pe lista selecționerului
23:10 16 dec.
FIFA a anunţat o nouă categorie de bilete la World Cup 2026! Cât vor costa, după scandalul preţurilor astronomice
22:52 16 dec.
Victor Angelescu, mesaj categoric pentru jucătorii de la Rapid: “Dacă vrei titlul, nu poţi face asta”
22:30 16 dec.
Surpriză în lotul lui AC Milan! Fiul lui Zlatan Ibrahimovic, chemat de Massimiliano Allegri
22:26 16 dec.
„Nu se poate așa ceva!” – Reacții acide pe social media, după Gala FIFA The Best 2025. Nemulțumirea fanilor
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 3 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 4 Adi Popa face praf un fost coleg de la FCSB: “Am mai multe trofee decât are el goluri!” 5 Afacerea cu care fotbalistul preferat al lui Mircea Lucescu a dat lovitura. Cum a ajuns să strângă peste 10 milioane de euro 6 VIDEONota primită de Ianis Stoica după ce a jucat 61 de minute în meciul cu liderul FC Porto
Citește și