“Comoara” pe care Nadia Comăneci a ținut-o ascunsă peste 45 de ani. Totul a fost făcut public, chiar la începutul noului an

Alexandru Ivan Publicat: 6 ianuarie 2022, 17:36

Comentarii
Comoara pe care Nadia Comăneci a ținut-o ascunsă peste 45 de ani. Totul a fost făcut public, chiar la începutul noului an

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Nadia Comăneci a fost cuprinsă de nostalgie în primele zile din 2022. “Zeița de la Montreal” a postat pe contul de Instagram o fotografie cu “păpușa Nadia”, o jucărie foarte cunoscută în România pe vremea comunismului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Comoara pe care Nadia Comăneci o deține de peste 45 de ani

“Mica mea bucățică de istorie!”, a scris Nadia Comăneci, alături de imaginea cu celebra păpușă.

 
View this post on Instagram
 
A post shared by Nadia Comaneci (@comaneci10)

În 1976, fabrica “Arădeanca” a început să producă o păpuşă personalizată, dedicată Nadiei Comăneci, potrivit adevărul.ro. Era anul în care gimnasta de 14 ani tocmai se transformase în „Zeița de la Montreal”, după Jocurile Olimpice din acel an. Aceasta a fost prima și singura astfel de jucărie din România, pe vremea comunismului. Păpușa a fost fabricată pe baza unui corp comun, cu o faţă uşor modificată, dar care nu semăna foarte mult cu Nadia la vârsta de 14 ani.

Nadia Comăneci, emoţionată până la lacrimi. „Mi-e dor de voi, de România”

Legendara Nadia Comăneci nu ratează niciun moment să trimite mesaje de felicitare către românii din ţară. Stabilită departe de ţară, în SUA, campioana noastră de nota 10 a fost extrem de emoţionată după un mesaj apărut pe o importantă clădire din Bucureşti. Nadia Comăneci a fost emoţionată până la lacrimi de mesajul afişat către românii din Diaspora. L-a distribuit imediat şi a trimis cele mai calde urări de sărbători către toţi românii din ţară.

Reclamă
Reclamă

Am primit de la un prieten din România aceasta postare. Este din curtea Palatului CEC din București, unde recent s-a aprins acest mesaj de dor pentru romanii plecati departe. M-am emotionat pentru că știu că recent s-a aprins un mesaj similar, in limba romana, pe o cladire simbol din Chicago. Acolo scria mare ”MI-E DOR DE TINE”, iar acesta pare să fie răspunsul.

Multumesc in numele romanilor de aici, din America pentru implicare. Iar pentru cei din România, mergeți sa o vedeti si faceti-ne cu mana de acolo. Da, ne este dor de voi, de Romania!”, este mesajul Nadiei Comăneci de final de an, de pe Instagram.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:39

Cum arată acum cotele la câştigarea Campionatului Mondial 2026, după terminarea fazei grupelor

8:37

Lionel Messi și clubul select în care a pătruns după ce a marcat al șaselea său gol de la acest Mondial

8:16

Cristiano Ronaldo, mesaj de mobilizare după remiza contra Columbiei! Portugalia, traseu de coșmar

7:42

VIDEO„Nu am mai trăit așa ceva!” Primele reacții după cele mai nebune 90 de secunde de la Mondial

7:25

“De ce nu a fost schimbat Ronaldo?” Selecţionerul Portugaliei, luat la rost după remiza cu Columbia

7:16

Trei concluzii după Columbia – Portugalia 0-0: „jogo bonito” și magicianul Roberto Martínez

1 Cum arată 16-imile Campionatului Mondial 2026! Iran, marea pierzătoare din faza grupelor 2 Surpriză pentru Mihai Stoica şi Gigi Becali. Jucătorul a ajuns în cantonament! 3 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 4 EXCLUSIVDinamo, transferuri pe modelul U Cluj? Fotbalistul aflat pe lista “câinilor” 5 Un nou transfer pentru FCSB! Gigi Becali a confirmat negocierile: “I-am spus lui MM” 6 Denis Alibec a semnat. Rămâne tot în Liga 1!
Citește și