Ion Ţiriac a răbufnit! Reacţie vehementă: “Eu pe asta n-o înghit”

Antena Sport Publicat: 11 august 2022, 15:37

Comentarii
Ion Ţiriac a răbufnit! Reacţie vehementă: Eu pe asta n-o înghit

Ion Ţiriac, în cadrul unui eveniment / Hepta

Ion Ţiriac a răbufnit după ce a văzut imaginile în care anumiţi jucători de naţionalitate maghiară s-au întors cu spatele atunci când li s-a cântat imnul pentru naţionala României. Un episod asemănător a avut loc şi la meciul de fotbal dintre Csikszereda și Sepsi, la nivel de juniori.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Scandalul a avut loc în luna mai, atunci când jucători ai naţionalei României, care evoluează la Miercurea Ciuc și Gheorghieni, au cântat imnul Ţinutului Secuiesc, alături de adversarii unguri.

Ion Ţiriac a răbufnit! Reacţie vehementă: “Eu pe asta n-o înghit”

“Pe mine știi ce mă deranjează? Că Federația Română de Hochei a ales o reprezentativă pentru Campionatul Mondial, iar acei jucători, când s-a cântat imnul României, s-au întors cu fundul! Această treabă se numea pe vremuri lezmajestate (n.r. – ofense aduse persoanei monarhului)!

Sau se numea crimă împotriva drapelului. Pe-asta n-o înghit! Nici Federația, nici ministerul, nici Comitetul Olimpic… nimeni n-a făcut nimic! Nu înțeleg treaba asta! (…) Dacă accepți să reprezinți țara asta, accepți toate regulile!

“Dom’le, eu cunosc zona aia (n.r. Covasna) puțin mai bine decât multă lume din diverse motive. Taică-meu s-a născut la Voșlobeni, unul dintre puținele sate de acolo cu majoritate de cetățeni români, de origine greacă, armeană. Dar de jur împrejur, erau toți cetățeni români de origine maghiară.

Reclamă
Reclamă

Noi, în echipa de hochei (sport pe care Ţiriac l-a practicat cu succes înaintea tenisului), eram jumătate-jumătate, dar în viața noastră n-am avut vreo fricțiune.

Pentru mine, în România trăiesc cetățeni români de diferite origini. Cei care nu vor să fie cetățeni români pleacă, e simplu în ziua de astăzi. Eu, pe domnul Viktor Orban nu-l cunosc personal, înțeleg că este un prim-ministru foarte, foarte activ și cu niște păreri foarte directe.

Că dumnealui dorește ca în Ungaria să fie cât mai mulți maghiari între ei, ăsta e prerogativul, dumnealui să fie sănătos. Nu am problema asta”, a spus Ţiriac, citat de gsp.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:55

FRF pregătește o primă fabuloasă pentru calificarea la Cupa Mondială. Suma pe care o pot primi “tricolorii”

21:30

Mihai Stoica îşi pune speranţele cu Turcia în “tricolorul” despre care spunea că “face figuraţie”

21:02

VideoÎn drumul spre Mondial, jucătorii lui Mircea Lucescu au pus în bagaje și obiectele norocoase

20:47

VideoJurnal Antena Sport| Barajul e lucrare grea

20:43

VideoJurnal Antena Sport| Turcu-i frate cu românul

20:39

VideoJurnal Antena Sport| O calificare e de aur

1 Mircea Lucescu l-a scos din lot înainte de Turcia – România. Ce explicaţii i-a dat: “O decizie comună” 2 “Cedez clubul!” O echipă de tradiţie din Liga 1 caută patron: se vinde “gratis” 3 Transferul cerut de Gigi Becali care l-a făcut pe Mihai Stoica să ameninţe cu demisia la FCSB: “Râde lumea de noi” 4 Dinamo, anunţ decisiv despre transferul lui Vladislav Blănuță 5 Decizia de ultim moment luată de Mircea Lucescu, după ce Ionuț Radu a aterizat în România 6 Mihai Rotaru îşi face o nouă echipă la Craiova. A început selecţia
Citește și