Ion Țiriac, ajutor uriaș pentru Mihai Leu. Gestul făcut pentru campionul care a murit la 56 de ani

Publicat: 3 iulie 2025, 10:51

Comentarii
Ion Țiriac, ajutor uriaș pentru Mihai Leu. Gestul făcut pentru campionul care a murit la 56 de ani

Ion Țiriac și Mihai Leu/ Profimedia, Hepta

Ion Țiriac i-a oferit un ajutor uriaș lui Mihai Leu. Milionarul a făcut un gest de milioane pentru campionul care a pierdut lupta cu boala necruțătoare la vârsta de 56 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mihai Leu a murit miercuri seara, la spitalul Fundeni, acolo unde era internat de pe 21 iunie. Înmormântarea va avea loc vineri, de la ora 12.00, în Hunedoara.

Ion Țiriac, ajutor uriaș pentru Mihai Leu

Mihai Leu a aflat că are cancer la colon în 2014. La momentul respectiv, campionul a ales să se trateze în țară, deși Ion Țiriac s-a oferit să-l ajute.

Concret, miliardarul român i-a propus lui Leu să se trateze la o clinică din străinătate și să suporte el toată cheltuiala, notează orangesport.ro. Ion Țiriac a fost refuzat însă de Mihai Leu, deoarece acesta și-a exprimat încrederea față de medicii români și a ales să se trateze în țară.

În sportul românesc au mai fost personalități care au fost diagnosticate cu cancer, dar care în urma unui tratament în străinătate, s-au refăcut complet. Mircea Sandu a învins de trei ori cancerul, după ce s-a operat în Franța, ultima dată în urmă cu doi ani.

Reclamă
Reclamă

Mihai Leu a ajuns la 21 iunie la IC Fundeni cu un elicopter, după ce a făcut hemoragie internă. El avea insuficienţă pulmonară şi metastaze pulmonare.

Mihai Leu, în vârstă de 56 de ani, a mai fost internat la spitalul Fundeni din data de 28 aprilie până la 15 mai, din cauza unor complicaţii, în contextul în care se luptă de zece ani cu cancerul. Leu a fost, de asemenea, internat de urgenţă din cauza complicaţiilor în lunile mai şi decembrie 2024. În 2014, Mihai Leu a aflat că are cancer la colon. Sportivul a petrecut atunci două luni în spital şi a fost operat de două ori.

Mihai Leu va fi înmormântat la Hunedoara

Trupul campionului la box şi raliuri Mihai Leu a ajuns, miercuri seară, la Hunedoara, cu un cortegiu din care au făcut parte şi maşini ale Federaţiei Române de Automobilism Sportiv.

Reclamă

La sosirea la Casa de Cultură din Hunedoara, numeroşii localnici care aşteptau au aplaudat în semn de respect. Trupul neînsufleţit a fost depus în Casa de Cultură.

Înmormântarea va avea loc vineri, de la ora 12.00. Mihai Leu va fi înmormântat în cimitirul Bisericii Schimbarea la Faţă, de pe strada Popa Şapcă, potrivit Primăriei Hunedoara.

“Până ca Mihai să ajungă acasă, am aprins lumânări şi am pus flori pe steaua dedicată lui, aflată în zona pietonală Gambrinus. Mihai Leu este cetăţean de onoare al municipiului Hunedoara încă din 1997”, a precizat Primăria.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:58

Ruse, victorie mare în primul tur la Madrid: 6-0 în decisiv. Următoarea adversară: Rîbakina

14:29

Dinamo n-a scăpat de ce îi era mai frică. Lovitura confirmată de Zeljko Kopic înainte de meciul cu Univ. Craiova

13:51

FotoOficial! Rădoi a semnat cu Gaziantep. Moment fără precedent la conferință: „Vă mulțumesc pentru Lucescu”

13:20

Lotul României pentru Campionatul Mondial Divizia I/B. Meciurile tricolorilor vor fi LIVE în AntenaPLAY

13:11

Sâmbătă, ziua finalelor în AntenaPLAY. Răzvan Lucescu poate cuceri cupa cu PAOK + Se decide campioana Asiei

12:34

VideoHouston, casa rachetelor spațiale: Cum arată orașul unde Germania, Portugalia și Olanda joacă la World Cup 2026

1 Veste excelentă pentru FCSB. Anunțul făcut de Gigi Becali, după plecarea lui Mirel Rădoi 2 „M-am trezit cu antrenament anulat, mașinile dispărute din bază” Filmul plecării lui Mirel Rădoi de la FCSB 3 „L-am sunat deja”. Primul antrenor contactat de Mihai Stoica, după plecarea lui Mirel Rădoi de la FCSB 4 De asta a ajuns Chivu un zeu la Inter! Răspunsul genial când a fost întrebat de scandările fanilor 5 „Am crezut că a glumit”. Adrian Mutu, surprins când a aflat numele antrenorului dorit în locul lui Mirel Rădoi la FCSB 6 E gata! Turcii au anunţat când semnează Mirel Rădoi cu Gaziantep
Citește și