Închide meniul

Marele regret al lui Ion Ţiriac: "Ăsta-i dezastrul vieţii mele!". Cum s-a comparat cu Năstase, Hagi şi Halep

Antena Sport Publicat: 6 ianuarie 2021, 9:01 / Actualizat: 11 mai 2021, 18:30

Comentarii
Marele regret al lui Ion Ţiriac: "Ăsta-i dezastrul vieţii mele!". Cum s-a comparat cu Năstase, Hagi şi Halep

Ion Ţiriac nu uită eşecurile suferite ca sportiv în Cupa Davis

România a jucat trei finale de Cupa Davis: în 1969, 1971 şi 1972. Ţiriac a fost pe teren la toate eşecurile suferite în faţa aceluiaşi adversar, SUA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ion Ţiriac: "Am pornit de la zero la infinit, fiindcă am ajuns de 3 ori în finală"

"Am pierdut 3 finale de Cupa Davis, ăla-i dezastrul vieții mele de sportiv, trebuie să accept, nu am ce să fac. Dar nu e atât de rău, am pornit de la zero la infinit, fiindcă am ajuns de 3 ori în finală, am ajuns o țară care conta în lumea asta.

Năstase a schimbat tenisul, eu am ajuns de două ori în primii 10, și la simplu, și cu el la dublu. Am avut mai mult noroc în viața de după cea de sportiv. Nu am avut talentul lui Ilie, talentul Nadiei sau al Simonei Halep, sau al lui Hagi, așa că a trebuit să muncesc de două ori", a spus Ion Ţiriac.

Dialogul inedit dintre Ion Ţiriac şi Nadia Comăneci

Ţiriac a vorbit şi despre sacrificiile făcute ca sportiv şi a dezvăluit un dialog inedit avut cu Nadia Comăneci.

"Probabil Nadia m-ar contrazice, ea zice că a muncit mai mult ca mine. Și că a avut talent mai mare ca mine. Mi-am amintit că am întrebat-o: 'Băi, Nadia, Bela ăla (n.r. Bela Karoly, fost antrenor al României) ți-a mai dat vreo palmă când aveai 5-6 ani?'.

Reclamă
Reclamă

'Băi, Țiriac, eu trebuia să stau 6 ore pe o bârnă. Ce putea să îmi facă ca să stau 6 ore pe bârnă? Eu trebuia să stau pe acea bară, fiindcă doar așa progresam, așa știam ce trebuie să fac, cum trebuie să fac'", a mai declarat Ion Țiriac la emisiunea "Rețeaua de idoli", de la TVR 2.

  • AS.ro LIVE va reveni pe 8 ianuarie 2021 și va putea fi urmărită pe www.as.ro/live
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:33
VIDEOVitoria Guimaraes – FC Porto 0-1. Liderul din Portugalia câștigă după un penalty transformat pe final
0:09
VIDEONu a rezistat! Selecţionerul Marocului l-a certat pe Diaz după ce şi-a bătut joc de penalty-ul din prelungiri!
23:59 18 ian.
AC Milan s-a apropiat de Interul lui Cristi Chivu. Victorie adusă de Fullkrug, care tocmai a fost jefuit!
23:53 18 ian.
VIDEOSenegal – Maroc 1-0. “Leii din Teranga” se impun la Rabat după o finală interzisă cardiacilor
23:39 18 ian.
Zeljko Kopic nu are dubii, după Dinamo – U Cluj 1-0: „E la cel mai bun sezon din carieră”
23:34 18 ian.
VIDEOUluitor! Brahim Diaz şi-a bătut joc de penalty-ul cu care Maroc putea câştiga Cupa Africii! Cum a ales să şuteze
1 Suma uriaşă câştigată de Gabriela Ruse după victoria senzaţională de la Australian Open 2026 2 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Pep Guardiola își cedează un jucător în La Liga 3 Dinamo forţează un transfer de senzaţie. Anunţul lui Andrei Nicolescu: “Suntem pe o traiectorie bună” 4 Gabriela Ruse, victorie mare la Australian Open! Primul succes românesc la AO 2026 5 “Ia-ți banii, prostule”. Gigi Becali, reacţie furibundă despre transferul lui Olimpiu Moruţan. Replică pentru Giovanni Becali 6 Prima ofertă primită de Xabi Alonso, după ce a fost dat afară de Real Madrid. La ce echipă este dorit
Citește și