“Rămas bun, campionule!” O mare vedetă s-a stins la doar 51 de ani, răpus de Covid. Ultimele două luni din viaţă au fost un adevărat coşmar

Gabriel Zamfirescu Publicat: 26 ianuarie 2022, 11:54

Comentarii
Rămas bun, campionule! O mare vedetă s-a stins la doar 51 de ani, răpus de Covid. Ultimele două luni din viaţă au fost un adevărat coşmar

captura Facebook

Tragedie uriaşă în lumea sportului mondial. Marele campion maghiar, Szilveszter Csollany a încetat din viaţă la doar 51 de ani, din cauza unor complicații provocate de Covid-19.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

O mare vedetă s-a stins la doar 51 de ani, răpus de Covid

Timp de două luni, Szilveszter Csollány a avut mari probleme de sănătate. Campionul a fost dus la un spital din Sopron, Ungaria, pe 3 decembrie, infectat cu Covid-19. Starea lui s-a agravat rapid, astfel încât a fost mutat la un spital din Budapesta, unde respira asistat de un ventilator extern. Mai mult, medicii i-au descoperit şi o pneumonie, conform blikk.hu.

Csollány a fost de mai multe ori auzit exprimându-se împotriva vaccinului anti Covid-19. A fost nevoit să se vaccineze pentru a-și păstra locul de munca, antrenor al unor grupe de juniori în Austria. Szilveszter Csollany a scris istorie pentru Ungaria. Are în palmares două medalii olimpice, ambele în proba de inele. La Atlanta, în 1996, a obținut argintul. Și-a îmbunătățit performanța 4 ani mai târziu, la Sydney, când a devenit campion olimpic. Mai mult, gimnastul a câştigat şi 6 medalii mondiale, inclusiv una de aur, în aceeași probă.

Nadia Comăneci, afectată de decesul gimnastului

Nadia Comăneci a fost extrem de afectată de decesul gimnastului. „Atât de trist”, a scris pe Twitter Nadia Comăneci. Şi premierul Ungariei, Victor Orban, a transmis un mesaj postat pe rețelele sociale „Rămas bun, campionule”, a comunicat Orban. Zoltan Magyar, fost campion olimpic la gimnastică în 1976 și 1980, a avut un mesaj după trecerea în neființă a lui Szilveszter Csollany. „O pierdere uriașă, la o vârstă atât de fragedă”, a spus marele campion.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:44

Brad Stevens a fost desemnat conducătorul sezonului în NBA

10:41

Unde a putut să meargă Pep Guardiola, în timp ce PSG şi Bayern făceau meciului anului în fotbal

10:29

„Nu a făcut ca alții, e inteligent!” Cuvinte de aur de la Mourinho pentru Chivu! Ce mesaj i-a transmis: „Voi fi acolo!”

10:16

România – Olanda LIVE VIDEO (11:00). Tricolorii debutează la Campionatul Mondial de hochei, Divizia I/B

9:40

Surpriză uriaşă la Madrid! Aryna Sabalenka, eliminată în sferturile de finală

9:36

Anunț uriaș cu 43 de zile înainte de Mondial! FIFA a mărit potul cu 150 de milioane de dolari

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 3 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 4 Radu Drăguşin pleacă în Germania. Şi-a dat acordul pentru un transfer de 20 de milioane de euro! 5 Vestea pe care o așteptau toți fanii Interului! Decizia luată de Procuratură, în scandalul cu arbitraje 6 Transfer de ultimă oră anunțat de Gigi Becali! Pe cine aduce la FCSB
Citește și