57 de arestări după ce fanii israelieni au fost atacaţi la Amsterdam! Benjamin Netanyahu a sărit în ajutorul victimelor

Publicat: 8 noiembrie 2024, 13:45

Comentarii
57 de arestări după ce fanii israelieni au fost atacaţi la Amsterdam! Benjamin Netanyahu a sărit în ajutorul victimelor

Sursa foto: Profimedia Images

Aproximativ zece suporteri ai echipei Maccabi Tel-Aviv au fost atacaţi, joi, după meciul din Liga Europa cu Ajax Amsterdam, relatează presa israeliană, potrivit AFP. Vineri, premierul israelian Benjamin Netanyahu a calificat situaţia drept despre un „incident foarte violent”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Prim-ministrul a ordonat trimiterea imediată a două avioane de intervenţie pentru a veni în ajutorul cetăţenilor noştri”, se arată într-un comunicat al biroului său, care adaugă că Benjamin Netanyahu tratează “incidentul îngrozitor cu cea mai mare seriozitate”.

Fanii israelieni, atacaţi la Amsterdam

Poliţia din Amsterdam, citată de ANP, a anunţat că a efectuat în total 57 de arestări în cursul zilei. Aceasta se declarase „deosebit de vigilentă”, după semnalarea mai multor incidente, printre care un steag palestinian rupt de pe o faţadă „de către persoane necunoscute”, relatează news.ro.

Joi după-amiază, aproximativ o sută de susţinători israelieni s-au adunat în Piaţa Dam – înconjuraţi de numeroşi poliţişti – înainte de a se îndrepta spre stadionul Johan Cruyff din sud-vestul capitalei olandeze.

Un miting pro-palestinian de condamnare a vizitei clubului israelian a fost iniţial planificat în zona din jurul stadionului, dar a fost mutat puţin mai departe în cartier de către primăria oraşului Amsterdam din motive de securitate.

Reclamă
Reclamă

Joi seară, echipa Maccabi Tel Aviv a fost învinsă cu scorul de 5-0 de Ajax Amsterdam, în Liga Europa.

Ţările de Jos au denunţat „atacurile antisemite împotriva israelienilor”

Ţările de Jos au condamnat, vineri, „atacurile antisemite inacceptabile împotriva israelienilor”, care au avut loc la Amsterdam, în timpul violenţelor de după meciul de joi seară din Liga Europa, dintre Ajax şi Maccabi Tel Aviv.

Premierul olandez Dick Schoof a calificat drept „inacceptabile” „atacurile antisemite împotriva israelienilor”. Sunt în contact strâns cu toţi cei implicaţi”, a scris premierul olandez Dick Schoof pe X.

Reclamă

Premierul israelian Benyamin Netanyahu „a insistat ca autorii acestor acte să fie căutaţi şi urmăriţi penal, a precizat Dick Schoof, adăugând că în capitala olandeză a revenit calmul.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:35

“Dacă spui de Phenian sau altceva îi jignim pe-ăia!” Adrian Porumboiu, atac devastator la Răzvan Burleanu

20:28

VideoJurnal Antena Sport | Colorata mâine-i gata

20:26

VideoJurnal Antena Sport | A aterizat pe podium

20:22

VideoJurnal Antena Sport | Burleanu are „Drăgan” de scaun

20:20

VideoJurnal Antena Sport | Finalul contează

20:19

VideoJurnal Antena Sport | Circ și fotbal

1 Au fost contestate alegerile FRF și a venit decizia TAS. Ce lovitură pentru Răzvan Burleanu 2 FCSB și Gigi Becali votează împotriva lui Răzvan Burleanu: “Trebuie să-i arăt ce înseamnă demnitate. Mergem la TAS” 3 Andrei Nicolescu, anunț important despre debutul lui George Pușcaș la Dinamo 4 FotoValeriu Argăseală, apariție publică rară la alegerile FRF. Cum arată acum președintele FCSB-ului, grav bolnav 5 Fotbalistul de la FCSB a semnat în Liga 4 din România: “Un proiect unde se dorește performanță” 6 Dan Petrescu a fost operat de urgenţă! Care este starea antrenorului
Citește și