A mers la fotbal înainte de a câștiga la șah. La 13 ani remiza cu Kasparov!

Cătălin Oprișan Publicat: 6 decembrie 2021, 13:36

Comentarii
A mers la fotbal înainte de a câștiga la șah. La 13 ani remiza cu Kasparov!

Profimediaimages

La 13 ani, în 2004, la Reykjavik, micuțul Magnus Carlsen remiza cu marele Gari Kasparov, care apoi avea să-l învingă, dar puștiul norvegian reușea să atragă atenția lumii șahului. Anii treceau și el devenea campion mondial.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Acum, la 31 de ani, Magnus se duelează cu rusul Ian Nepomniașchi, la Dubai, pentru a vedea cine este cel mai bun sportiv din lume pe tabla cu pătrățele. Primele cinci meciuri s-au terminat indecis. Așa că nordicul a plecat, în ziua liberă, la fotbal, a doua sa mare pasiune. A revenit și a câștigat. Apoi, după opt dueluri, a urcat scorul la 5-3. Se joacă cel mai bun din 14 partide, până la jumătatea lunii decembrie. 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:10

VIDEOSporting – Tondela 2-2. “Leii”, remiză dramatică pe teren propriu! Au încasat două goluri în prelungiri

23:57 29 apr.

Atletico Madrid – Arsenal 1-1. Remiză animată pe Metropolitano! Calificarea în finală se joacă la Londra

23:46 29 apr.

Julian Alvarez i-a doborât recordul lui Lionel Messi! Performanță greu de egalat în UEFA Champions League

23:22 29 apr.

A fost sau nu penalty? Verdictul specialistului după faza controversată din Atletico Madrid – Arsenal

23:14 29 apr.

Ioan Andone, prezent la Atletico Madrid – Arsenal: “Dumnezeule, Dumnezeule!”. Ce imagini a surprins

22:57 29 apr.

Startul noului sezon poate fi amânat! Decizia radicală luată în unanimitate de cluburile din Liga 1: “Nu se poate”

1 „Nu a făcut ca alții, e inteligent!” Cuvinte de aur de la Mourinho pentru Chivu! Ce mesaj i-a transmis: „Voi fi acolo!” 2 Dorit de FCSB şi Dinamo, Ioan Vermeșan şi-a dat acordul. Cu cine semnează 3 Iftime l-a dat de gol pe Gigi Becali. Ei sunt cei doi antrenori pe care îi vrea la FCSB: “M-a întrebat” 4 Răzvan Lucescu a dezvăluit numele echipei pe care nu o va mai antrena niciodată: „Nu vreau să discutăm despre acest subiect” 5 „Au bătut palma!” Surpriză de proporții! Unde va juca Paulo Dybala în sezonul următor 6 Victor Piţurcă a propus un antrenor la FCSB: “Ar putea veni foarte bine”. A numit o singură problemă
Citește și