AS.ro LIVE | Interviu cu Boban Nikolov, în emisiunea moderată de Cătălin Oprişan

Antena Sport Publicat: 7 aprilie 2022, 10:10 / Actualizat: 22 mai 2024, 17:43

Comentarii
AS.ro LIVE | Interviu cu Boban Nikolov, în emisiunea moderată de Cătălin Oprişan

Captură As.ro

AS.ro LIVE | Un interviu cu Boban Nikolov a putut fi urmărit în emisiunea lui Cătălin Oprişan. Macedoneanul crescut de Gică Hagi a pus umărul la eliminarea Italiei de la Cupa Mondială şi la victoria lui Sheriff Tiraspol în faţa lui Real Madrid.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Boban Nikolov (27 de ani) a avut parte de momente fantastice în fotbal, în ultimele luni. Mijlocaşul macedonean a pus umărul la victoria uluitoare a lui Sheriff Tiraspol în fața lui Real Madrid, scor 2-1. Formația din Republica Moldova a câștigat chiar pe Santiago Bernabeu, în septembrie 2021, în grupele UEFA Champions League.

AS.ro LIVE | Interviu cu Boban Nikolov, în emisiunea lui Cătălin Oprişan

Boban Nikolov a trăit o nouă experiență de vis pe teren luna trecută, de această dată pentru naționala țării sale. Macedonia de Nord a eliminat Italia în semifinalele barajului pentru Cupa Mondială. Nikolov și colegii săi au câștigat cu 1-0 la Palermo, cu un gol marcat de Aleksandar Trajkovski în minutul 90+2.

Nikolov a fost crescut la Academia lui Gheorghe Hagi, iar ulterior a evoluat pentru Viitorul  Constanța, în perioada 2012-2015.

Într-un interviu oferit în exclusivitate pentru Antena Sport, Nikolov a povestit cum a trăit ultimele luni alături de Sheriff și naționala Macedoniei de Nord. De asemenea, atacantul a vorbit și despre războiul declanșat de Rusia în Ucraina, la câteva zeci de kilometri distanță de Tiraspol.

Reclamă
Reclamă

Yuriy Vernydub, antrenorul ucrainean al lui Nikolov, a plecat la război: “Am fost uimit când am văzut poza!”

Câteva zile mai târziu, Nikolov și-a văzut antrenorul într-o poză pe frontul de luptă, lucru care l-a uimit complet.

Ultimele luni din viața lui Vernydub au fost de-a dreptul incredibile. Cu el pe banca tehnică, Sheriff Tiraspol a șocat întreaga lume după ce a învins gigantul Real Madrid, chiar pe Santiago Bernabeu, într-un meci din faza grupelor UEFA Champions League.

“Antrenorul nostru s-a dus la război, el este ucrainean. Și secunzii lui sunt acolo, eu sunt plecat de vreo 12 zile (n.r. – din Republica Moldova). L-am sunat și mi-a spus că nu s-a întors încă. Nu știu ce se întâmplă. Nu mi-e frică să mă întorc (n.r. – în Republica Moldova), mă duc să termin treaba.

Reclamă

Mai este o lună și se termină campionatul, apoi îmi inchei contractul cu Sheriff. Si la Odessa a fost o bombă, aproape de noi, dar eu zic Doamne Ferește să se întâmple ceva. În momentul de față suntem liniștiți, cred că vom primi un semnal de alarmă dacă se întâmplă ceva.

N-am mai vorbit (n.r. – cu antrenorul), cred că vorbește secundul cu el din când în când. Sper să se întoarcă cât mai repede. După meciul cu Braga (n.r. – de pe 24 februarie) a spus că se duce să-și ia familia și că vine în 3 zile.

După aceea am văzut poza cu el în război și chiar eram uimit. Îl respect pentru decizie și îl apreciez pentru ce a făcut. Sunt și ei patrioți, ca noi. Antrenorul e foarte luptător și se bazează pe acest spirit.”, a spus Boban Nikolov, în exclusivitate pentru Antena Sport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:37

Emoţii pentru fiul lui Zinedine Zidane înainte de Cupa Mondială 2026! A suferit o fractură a maxilarului

10:35

Andrei Nicolescu a numit sezonul în care Dinamo va câştiga titlul: “Asta e proiecţia noastră”

10:09

Cristi Chivu pregăteşte o lovitură! Inter vrea să transfere de la rivala Juventus

10:04

Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti”

9:53

Şefii de la Rapid, în “şedinţă” după dezastrul din play-off: “Jumătate din echipă a plâns”

9:45

Vincent Kompany s-a amuzat înainte de PSG – Bayern, după ce a auzit ce a putut face Jose Mourinho: “Nu încap în coşul de rufe”

1 Anunţul UEFA după ce s-a cerut retrogradarea clubului Inter 2 Răzvan Lucescu a făcut anunţul, după ce Mihai Stoica a spus că îl vrea la FCSB: “Am avut oameni puternici ca patroni” 3 Decizia luată de conducerea Rapidului în privinţa lui Gâlcă, după ce giuleştenii au fost umiliţi de Dinamo! 4 „Un nou Calciopoli?!” Ce riscă Interul lui Chivu în acest moment, după scandalul de arbitraj 5 Anunţul lui Mihai Stoica despre venirea lui Pirlo pe banca FCSB 6 Ce s-a putut auzi din vestiarul Universităţii Craiova în timp ce Adrian Rus era la interviu! Scandări oribile
Citește și