Închide meniul
VIDEO

Azerbaidjan îşi retrage sportivii de la Campionatul European din Armenia, după ce steagul a fost incendiat. Competiția e exclusiv în AntenaPLAY

Dan Roșu Publicat: 15 aprilie 2023, 15:58

Comentarii

Azerbaidjan îşi retrage sportivii de la Campionatul European din Armenia, competiție care este transmisă exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 15-23 aprilie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Azerbaidjan a decis sâmbătă să-şi retragă sportivii de la Campionatele europene de haltere care au loc la Erevan, capitala Armeniei, în urma unui incident în care steagul său a fost ars, scrie AFP.

Azerbaidjan îşi retrage sportivii de la Campionatul European din Armenia

Cele două foste republici sovietice din Caucaz sunt implicate într-un conflict de zeci de ani pentru regiunea Nagorno Karabah, disputat între separatiştii armeni şi Azerbaidjan. Cele două ţări s-au confruntat militar de două ori – în anii 1990 şi cel mai recent în 2020 – în această regiune muntoasă.

Imaginile de la ceremonia de deschidere a competiţiei, de la Erevan, au surprins un bărbat care a alergat spre scenă, a smuls steagul Azerbaidjanului de pe un suport şi i-a dat foc.

Reclamă
Reclamă

Ministerul Tineretului şi Sportului din Azerbaidjan a anunţat, într-o declaraţie comună cu Comitetul Naţional Olimpic, că a luat decizia de a-şi repatria sportivii în urma a ceea ce a numit un “act barbar” din timpul ceremoniei.

“În condiţiile în care o astfel de atmosferă de ură predomină în Armenia, unde securitatea nu este asigurată, participarea normală a sportivilor azeri la competiţie este imposibilă din cauza presiunii psihologice”, se arată în comunicat. “Politizarea sportului este absolut inacceptabilă”, adaugă comunicatul, care solicită Federaţiei Europene de Haltere să impună sancţiuni Armeniei.

Scandal uriaș la Erevan

Ministerul de Externe al Azerbaidjanului a “condamnat ferm” incidentul şi a cerut Armeniei “să aducă imediat în faţa justiţiei” persoana responsabilă.

Reclamă

Presa locală a raportat ca poliţia armeană l-a reţinut pentru scurt timp pe cel responsabil, designerul de modă Aram Nikolian, şi că, potrivit avocatului său, acesta a fost eliberat fără a fi acuzat.

Într-o declaraţie, Ministerul Educaţiei, Ştiinţei, Culturii şi Sportului din Armenia a negat orice risc pentru sportivii care participă la competiţie.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:35
Adrian Mutu, entuziasmat de lovitura dată de “câini” pe piaţa transferurilor: “Excelent! Unul din cei mai buni”
23:33
“Știm ce s-a întâmplat la Craiova cu Mirel” De ce Adi Mutu nu crede că Rădoi vine la FCSB
23:03
Florentin Puiu, reacţie uluitoare după ce era să îi dea gol de la centrul terenului lui Dinamo!
22:47
Zeljko Kopic a criticat arbitrajul: “Nu a fost corect!” Anunţ şi despre titularizarea lui Puşcaş
22:39
“Nu ne dă nimeni în cap” Întrebat despre duelul “de foc” cu Craiova, Alex Pop a surprins pe toată lumea!
22:07
Dinamo, duel “de foc” cu U Craiova în semifinalele Cupei României! Cum arată tabloul şi când au loc meciurile
1 Gigi Becali transferă “patru titulari”! A făcut primul “11” la FCSB, iar Târnovanu se întoarce în echipa de start! 2 Virgil Ghiţă, transfer de 3 milioane de euro! Lovitura totală dată de român. Ce salariu va avea 3 Atacant surpriză convocat de Mircea Lucescu la naţionala României. A marcat cu AC Milan şi Fiorentina 4 Fiul lui Ion Ţiriac s-a întors din Dubai, dar nu singur. Lângă cine a fost surprins în avion 5 FotoCelebra milionară nu a avut milă de românii care au cerut bani de bilete de la stat după ce au revenit din zona de război 6 FotoMarius Constantin sparge lemne în tricoul Universităţii Craiova. Imaginile postate de soţia mai tânără cu 15 ani
Citește și