Închide meniul

Cazul decesului atletei Agnes Tirop continuă! Soțul acesteia, suspectat că a ucis-o, a fost arestat. Anunțul făcut de autorități

Dragoș Vasile Publicat: 15 octombrie 2021, 10:43

Comentarii
Cazul decesului atletei Agnes Tirop continuă! Soțul acesteia, suspectat că a ucis-o, a fost arestat. Anunțul făcut de autorități

Profimediaimages

Cazul decesului atletei Agnes Tirop continuă! Soțul acesteia, suspectat că a ucis-o, a fost arestat

Poliţia kenyană a anunţat, joi, că l-a arestat pe soţul atletei Agnes Tirop, suspectat că a ucis-o pe tânăra de 25 de ani, informează AFP.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Suspectul a fost arestat la Mombasa. El este în arest. A fost arestat în timp ce încerca să fugă”, a declarat George Kinoti, director în cadrul poliţiei din Kenya, citat de news.ro.

Emmanuel Rotich se va prezenta astăzi în faţa unui tribunal.

Tragedie în atletism: ”Bronzul” de la 10.000 m a fost găsită înjunghiată

Agnes Jebet Tirop, 25 de ani, medaliată cu bronz la 10.000 de metri, la Mondialul din 2017, desfășurat la Doha, a fost găsită fără suflare în casa ei din Iten, provincia keniană Elgeyo Marakwet. Atleta prezenta urme multiple de lovituri de cuțit în abdomen, principalul suspect fiind soțul ei, conform federației de specialitate din țara africană.

Tirop a participat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din vară, în proba de 5.000 de metri, unde a terminat pe locul al patrulea. Acum o lună de zile ea doborâse, la Herzogenaurach, Austria, recordul mondial la 10 kilometri pe șosea, terminând cu 30:01, coborând cu 29 secunde borna deținută, din 8 iunie 2002, de marocanca Asmae Leghzaoui.

Reclamă
Reclamă

Tirop fusese ”aur” la Campionatul Mondial de Cross de la Guiyang, China, din 2019, când, la doar 19 ani, devenise a doua cea mai tânără câștigătoare din istorie, după faimoasa Zola Budd.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:46 12 dec.
Iuliu Mureşan, anunţ despre transferul lui Louis Munteanu. I-a fost scăzut preţul: “Eu sper să fie măcar…”
23:26 12 dec.
CFR Cluj, fără Louis Munteanu în deplasarea de la Botoșani! Pe cine nu se va mai putea baza Daniel Pancu
23:14 12 dec.
Daniel Pancu încă mai speră la play-off: “E o misiune grea, dar nu capitulăm!”
23:03 12 dec.
Robert Ilyes trage un semnal de alarmă, după CFR Cluj – Csikszereda 3-1: „Am făcut cadouri”
23:02 12 dec.
Cosmin Olăroiu s-a calificat în semifinalele FIFA Arab Cup, după 7-6 la penalty-uri
22:46 12 dec.
Mario Camora atrage atenția, după CFR – Csikszereda 3-1: „Trebuie să riscăm tot”
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 3 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 4 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 5 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 6 Vlad Chiricheş, OUT de la FCSB. Gigi Becali i-a anunţat plecarea după victoria cu Feyenoord: “Ne despărţim”
Citește și