Tragedie în atletism: ”Bronzul” de la 10.000 m a fost găsită înjunghiată. Soțul, principalul suspect

Cătălin Oprișan Publicat: 13 octombrie 2021, 15:35

Comentarii
Tragedie în atletism: ”Bronzul” de la 10.000 m a fost găsită înjunghiată. Soțul, principalul suspect

Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Agnes Jebet Tirop, 25 de ani, medaliată cu bronz la 10.000 de metri, la Mondialul din 2017, desfășurat la Doha, a fost găsită fără suflare în casa ei din Iten, provincia keniană Elgeyo Marakwet. Atleta prezenta urme multiple de lovituri de cuțit în abdomen, principalul suspect fiind soțul ei, conform federației de specialitate din țara africană.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tirop a participat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din vară, în proba de 5.000 de metri, unde a terminat pe locul al patrulea. Acum o lună de zile ea doborâse, la Herzogenaurach, Austria, recordul mondial la 10 kilometri pe șosea, terminând cu 30:01, coborând cu 29 secunde borna deținută, din 8 iunie 2002, de marocanca Asmae Leghzaoui.

Tirop fusese ”aur” la Campionatul Mondial de Cross de la Guiyang, China, din 2019, când, la doar 19 ani, devenise a doua cea mai tânără câștigătoare din istorie, după faimoasa Zola Budd.

Tragedia lui Tirop vine după o alta, petrecută doar cu câteva zile înainte, pe 9 octombrie, când altă atletă, Hosea Mwok Macharinyang, 35 de ani, a fost găsită moartă în casa sa din Murkwijit, provincia West Pokot.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va fi surpriza neplăcută a Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:58

Gigi Becali pregătește o schimbare majoră la FCSB. Titular surpriză anunțat: „E foarte bun. Jucăm cu el”

10:43

Germania – Coasta de Fildeş LIVE VIDEO (23:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Se anunţă show în Grupa E

10:40

Olanda – Suedia LIVE VIDEO (20:00, Antena 1 și AntenaPLAY). Duel tare în Grupa F de la Campionatul Mondial

10:15

Anderson Ceara poate rata încă un transfer, după ce Gigi Becali nu l-a mai vrut la FCSB. Echipa care l-a scos de pe listă

9:56

I-a fost cerută demisia și a surprins, după eliminarea Turciei de la Mondial! Reacția categorică a lui Vincenzo Montella

9:42

Comentatorul turc a distrus naționala lui Montella după eliminarea de la Mondial: „Au venit pentru frizuri și Youtube”

1 Trabzonspor a decis: ce se întâmplă cu Denis Drăguş, după ce atacantul s-a înţeles cu Gigi Becali 2 Un nou transfer în Belgia după Olaru. Fotbalistul din Liga 1 și-a dat acordul 3 Se pregătește să fugă de la FCSB. Mihai Stoica: “Am mari dubii că vine la reunire” 4 Pierluigi Collina a dezvăluit cum l-a ales pe Istvan Kovacs să arbitreze meciul 1.000 de la Mondiale 5 Prima reacție a lui Anderson Ceara, după ce transferul său la FCSB a picat. Postarea brazilianului 6 Răsturnare uriaşă de situaţie: Anderson Ceara nu mai ajunge la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul
Citește și