Închide meniul
EXCLUSIV AS.ro LIVE

Ce spune Giani Creţu, legendă a lui Dinamo, despre ce se întâmplă la clubul alb-roşu şi la Steaua! CSA Steaua se luptă cu FCSB

Bogdan Stănescu Publicat: 25 octombrie 2023, 12:36

Comentarii
Ce spune Giani Creţu, legendă a lui Dinamo, despre ce se întâmplă la clubul alb-roşu şi la Steaua! CSA Steaua se luptă cu FCSB

Dan Pavel şi Giani Creţu / AS.ro LIVE

Giani Creţu, legendă a lui Dinamo, a comentat situaţia de la clubul alb-roşu şi bătălia în instanţă dusă de CSA Steaua cu FCSB.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Selecţionerul naţionalei de volei a Sloveniei crede că schimbarea mentalităţii şi faptul că sportul nu mai reprezintă o prioritate au dus la ce se întâmplă acum cu cluburile de tradiţie din România. În timp ce CSA Steaua se luptă în instanţă cu FCSB, există 3 cluburi Dinamo: cel din Liga 1, cel al MAI şi cel al lui Nicolae Badea.

Ce spune Giani Creţu, legendă a lui Dinamo, despre ce se întâmplă la clubul alb-roşu şi la Steaua!

Spuneam mai devreme. Sunt mai mulţi factori. Cred că cel mai important ţine de viaţa pe care au avut-o românii după 90.

Sportul nu a mai fost o prioritate. Oamenii nu au mai alergat să îşi ducă copiii la o şcoală sportivă.

Nu toţi au ajuns campioni, dar au reuşit să îşi găsească un drum în viaţă, să se educe, să facă parte dintr-un grup şi, mai departe, să dea valoare familiilor prin ce au învăţat în aceste şcoli de sport. Era o obligativitate de 3-4 ore de sport săptămânal în aceste şcoli de sport.

Reclamă
Reclamă

Apropo de ce spui tu, era o mândrie a familiilor. Lumea se mândrea că al meu joacă la Farul fotbal, la echipa de U19. Apoi, cei de la sporturile individuale, la noi, la Constanţa, era o tradiţie în atletism.

Ajungând la Dinamo, am întâlnit băieţi din baschet, rugby, handbal, volei. Cluburile mari erau conectate la ce se întâmpla în provincie. Probabil că acum, chiar dacă un copil este talentat, cluburile mari sunt preocupate de atleţi care pot imediat să aducă rezultate. Acea răbdare a dispărut”, a declarat Giani Creţu la AS.ro LIVE.

Giani Creţu, selecţionerul naţionalei Sloveniei, a fost invitatul lui Dan Pavel

Giani Creţu, selecţionerul naţionalei de volei masculin a Sloveniei, a fost invitatul lui Dan Pavel la AS.ro LIVE. Sub comanda lui Giani Creţu, Slovenia a câştigat medalia de bronz la Campionatul European din acest an.

Reclamă

Cel mai bun antrenor român de volei a venit cu poveşti savuroase la AS.ro LIVE. În 2022, Gheorghe Creţu a fost desemnat cel mai bun antrenor de volei din lume. Giani Creţu a dezvăluit că îi cunoaşte, printre alţii, pe Bogdan Stelea, Ionuţ Lupescu, Florin Răducioiu. Giani Creţu a spus că a trăit alături de Toni Doboş şi de Dani Timofte. “Erau foarte mulţi care trăiau acolo, noi mergeam la meciurile lor, ei veneau la meciurile noastre”, a spus Giani Creţu.

Giani Crețu a câștigat în Polonia, în 2022, cu ZAKSA Kedzierzyn-Kozle Liga Campionilor, titlul și Cupa în Polonia. De asemenea, a terminat pe locul 4 la Campionatul Mondial cu naționala Sloveniei, cea mai bună performanță a acestei națiuni la întrecerile lumii. Toate aceste rezultate i-au adus antrenorului român titlul de ”Antrenorul anului 2022 în voleiul european”, titlu oferit de Confederația Europeană de Volei la Gala CEV, a scris Federaţia Română de Volei pe site-ul oficial.

La Campionatul European, Giani Creţu a dus Slovenia până pe locul 3. În cariera sa, Giani Crețu a mai antrenat naționalele României, Estoniei, dar și echipe de club precum Bassano Volley, ASZ Olsztyn, Belogorie Belgorod, Asseco Resovia sau Kuzbass Kemerovo.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:59
LIVE VIDEOCalificările MP al Statelor Unite sunt ACUM pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY! Verstappen a câştigat sprintul
23:52
Decizia radicală a lui Gigi Becali după ce FCSB a suferit umilinţa campionatului, fiind învinsă de Metaloglobus
23:45
Cristiano Bergodi îl înlocuieşte pe Sabău la Universitatea Cluj
23:40
AS Roma – Inter 0-1. Cristi Chivu este lider în Serie A!
23:37
Ce le-a spus la pauză Mihai Teja jucătorilor săi! Au întors scorul cu FCSB şi au produs surpriza campionatului!
23:25
“Nu mi-am imaginat niciodată” Darius Olaru, la pământ după ce FCSB a suferit umilinţa acestui campionat!
1 VIDEORomânia, în finala Campionatului European la masculin şi la feminin! Victorie istorică pentru tricolori 2 Neluţu Varga pregăteşte “bomba” la CFR Cluj. Îl vrea pe Marius Şumudică antrenor, după revenirea lui Marian Copilu 3 E oficial! Ioan Ovidiu Sabău a plecat de la Universitatea Cluj 4 Anunţul lui Gigi Becali despre plecarea lui Charalambous şi Pintilii 5 Metaloglobus – FCSB 2-1. Scor umilitor! “Lanterna clasamentului” a îngropat speranţele de titlu ale lui Gigi Becali! 6 CFR, transferul momentului. Ce fotbalist a “furat” de la Rapid!
Citește și