Drama prin care trece vărul lui Toto Schillaci. A ajuns om al străzii după ce şi-a pierdut toţi banii

Publicat: 18 septembrie 2024, 13:04

Comentarii
Drama prin care trece vărul lui Toto Schillaci. A ajuns om al străzii după ce şi-a pierdut toţi banii

Profimedia

Drama prin care trece vărul lui Toto Schillaci. A ajuns om al străzii după ce şi-a pierdut toţi banii. Maurizio a ajuns să trăiască pe străzile din Palermo.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ca şi vărul său, Maurizio a fost fotbalist. În vârstă de 62 de ani, Maurizio Schillaci a jucat pe postul de atacant la Lazio Roma.

Drama prin care trece vărul lui Toto Schillaci

Maurizio Schillaci a ajuns la mila oamenilor după ce s-a luptat, ani la rândul, cu dependenţa de droguri. “S-a săturat să mănânce alimente gen sandvişuri. Mi-a spus că îi este dor de aromele din bucătăria de acasă”, a spus unul dintre voluntarii care l-au ajutat cu alimente, conform fanatik.ro.

A murit Salvatore „Toto” Schillaci! Eroul Italiei de la Mondialul din 1990 avea 59 de ani

A murit Salvatore „Toto” Schillaci! Eroul Italiei de la Mondialul din 1990 avea 59 de ani. Acesta a pierdut lupta cu o boală incurabilă. Toto Schillaci a fost eroul Italiei la Mondialul din 1990. Acesta a murit într-un spital din Palermo, acolo unde a ajuns din cauza unei grave afecţiuni la colon.

Toto Schillaci a marcat numai puţin de 7 goluri la Campionatul Mondial din 1990. Tot în acelaşi an, a ieşit pe locul 2 la Balonul de Aur, după Lothar Matthaus. În cariera sa, Schillaci a jucat la Messina, Juventus, Inter şi  Jubilo Iwata. Schillaci a ajutat Italia să termine pe locul 3 la Campionatul Mondial. După entuziasmul din 1990, Schillaci a mai marcat un singur gol pentru Italia şi nu a mai participat la niciun alt turneu major.

Reclamă
Reclamă

Un atacant mic şi plin de viaţă, Schillaci, poreclit „Toto”, a crescut târziu, după ce şi-a petrecut primii ani ai carierei jucând în ligile inferioare pentru clubul sicilian Messina. El a fost cel mai bun marcator din Serie B, a doua divizie italiană, în 1988-1989, ceea ce i-a adus un transfer la Juventus, gigantul din Serie A. Schillaci a ajutat Juventus să câştige Cupa Italiei şi Cupa UEFA în 1989-1990, înainte de a câştiga din nou acest trofeu patru ani mai târziu cu Inter Milano.

El a devenit apoi primul jucător italian care a jucat în J.League din Japonia şi a câştigat titlul de campion cu clubul său Jubilo Iwata în 1997. S-a retras din fotbal în 1999.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:15

Federaţia Internaţională de Nataţie a ridicat sancţiunile împotriva sportivilor din Rusia şi Belarus

20:07

Surpriză pregătită de Gică Hagi! Victor Piţurcă, pe lista “Regelui”

19:54

Edi Iordănescu, atac la FRF: “Mi se pare o mare nedreptate!”

19:06

Tensiuni la Farul Constanţa. Marica se plânge că Flavius Stoican a fost numit fără acordul lui: “Aflam o dată cu voi”

18:44

Florin Bratu a răbufnit la adresa arbitrajului. “Nu dai penalty? Chiar nu am înțeles”

18:40

Strănepoţii lui Mircea Lucescu au dat lovitura de start la Rapid – FC Argeş! Momente emoţionante în Giuleşti

1 Atac incredibil la Chivu, după ce Inter s-a apropiat de titlu: „Supraevaluat și arogant” 2 Scenariu de urgență pregătit de FIFA: șansă pentru Italia la Mondial. De ce România nu e luată în calcul 3 Farul i-a găsit înlocuitor lui Ianis Zicu! Componentul Generației de Aur, marele favorit 4 Efectul neașteptat al „masacrului electoral” din Ungaria. Ce se întâmplă cu Sepsi și Csikszereda 5 Răsturnare de situaţie! Cristi Chivu primeşte o lovitură dură la Inter: “99% se face” 6 Como 3-4 Inter. Ce nebunie de meci. Inter revine de la 0-2 și face un pas uriaș spre titlu
Citește și