Dramă uriaşă după cutremurele din Turcia! Patru voleibaliste au fost găsite fără suflare sub dărâmături

Iulian Focșăneanu Publicat: 15 februarie 2023, 17:20 / Actualizat: 16 februarie 2023, 15:07

Comentarii
Dramă uriaşă după cutremurele din Turcia! Patru voleibaliste au fost găsite fără suflare sub dărâmături

Voleibalistele de la Rasus Kimya Hatay care au murit / Hurriyet

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Dramă uriaşă după cutremurele din Turcia. Patru voleibaliste de la echipa Rasus Kimya Hatay au murit în urma seismelor. Vestea tragică a fost confirmată de Federaţia de Volei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

A crescut numărul sportivilor care şi-au pierdut viaţa în urma cutremurelor devastatoare din Turcia. Patru tinere de la echipa de volei Rasus Kimya Hatay, din liga secundă, au fost găsite fără suflare sub dărâmături.

Dramă uriaşă după cutremurele din Turcia. Patru voleibaliste au murit

Am aflat cu profundă tristețe că sportivele Gözde Öztürk, Dilek Mucuk, Ahsen Baș și İrem Kurtoğlu, de la echipa de volei Rasus Kimya Hatay, au murit în urma cutremurului. Dumnezeu să aibă milă de sportivii noștri și de toți cetățenii care și-au pierdut viața. Condoleanțe familiilor lor și națiunii noastre. Le dorim însănătoșire grabnică celor răniți. Condoleanțe întregii comunități”, a fost anunţul făcut de Federaţia Turcă de Volei, potrivit hurriyet.com.

Descoperirea este una macabră. Sportivele erau cazate într-o clădire care s-a prăbuşit după seismul de 7.8 grade. Potrivit voleybolunadresi.com, nu mai puţin de 14 jucătoare ale lui Rasus Kimya Hatay ar fi fost prinse sub dărâmături. Salvatorii continuă să caute supravieţuitori.

Reclamă
Reclamă

Galatasaray, alături de turcii afectaţi de cutremur

Preşedintele clubului Galatasaray, Dursun Ozbek, a anunţat, miercuri, că mulţi sportivi legitimaţi la gruparea din Istanbul au renunţat la salariul pe o lună pentru a susţine eforturile de ajutorare a celor afectaţi de cutremurele devastatoare de săptămâna trecută.

Toată lumea şi-a asumat o responsabilitate, unele lucruri chiar sunt surprinzătoare. Mulţi dintree sportivii noştri au renunţat la salariu pentru a susţine eforturile de ajutorare după cutremur”, a spus Ozbek la o reuniune a Consiliului consultativ al clubului.

Galatasaray a trimis după cutremurele de la începutul săptămânii trecute zeci de tiruri cu ajutoare către zona afectată. În fiecare zi, la stadionul echipei se strâng donaţii. La centrul de colectare au fost prezenţi, rând pe rând, jucătorii echipei de fotbal din Istanbul.

Reclamă

Bilanţul cutremurului din Turcia şi Siria a depăşit 41.000 de morţi

Nouă supravieţuitori au fost salvaţi marţi de sub dărâmături, la mai bine de o săptămână de la cutremurul masiv care a lovit Turcia şi Siria, al cărui bilanţ provizoriu a trecut de 41.000 de morţi, ceea ce îl face unul dintre cele mai letale evenimente din acest secol.

Ne confruntăm cu unul dintre cele mai mari dezastre naturale nu doar din ţara noastră, ci şi din istoria omenirii„, a declarat preşedintele Recep Erdogan într-un discurs transmis la televiziune.

Seismul de magnitudine 7,8 care s-a produs în zorii zilei de 6 februarie a devastat oraşele din ambele ţări, lăsând mulţi supravieţuitori fără adăpost, expuşi unor temperaturi scăzute de iarnă. În aceste condiţii, intervenţiile încep să se concentreze pe ajutarea celor care au scăpat cu viaţă, cărora trebuie să li se asigure hrană şi adopost.

Printre persoanele salvate marţi se numără doi fraţi, în vârstă de 17 şi 21 de ani, scoşi dintr-un bloc de apartamente din provincia Kahramanmaras, precum şi un bărbat şi o tânără, ambii din Siria, salvaţi la Antakya după mai bine de 200 de ore petrecute sub dărâmături. S-ar putea să mai fie şi alte persoane în viaţă care să fie găsite, a declarat un salvator.

Bilanţul provizoriu din Turcia se ridică la 35.341 morţi, a declarat Erdogan. Peste 5.814 oameni au murit şi în Siria.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Mai are nevoie FCSB de transferuri, după eliminarea din Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:17 4 aug.

De ce Marius Măldărăşanu nu ar accepta să lucreze cu Gigi Becali: „Nu vreau să spun nişte lucruri”

23:09 4 aug.

Meci dramatic pentru Darius Olaru în preliminariile UCL! Gol în prelungiri de la o echipă care ajungea sezonul trecut în optimi

22:45 4 aug.

Gigi Becali intervine în disputa Florin Tănase – Marius Baciu: „Să îşi vadă de treabă şi să joace fotbal”

22:39 4 aug.

Halucinant. Infantino, acuzat de șantaj de președintele unei federații: „Ni s-a spus că sprijinirea lui Infantino…”

22:18 4 aug.

INTER – AC MILAN LIVE VIDEO 14:05 pe AntenaPLAY. Marele derby se dispută în Australia. Echipele probabile

22:09 4 aug.

„E problemă în vestiar, 100% este!” Dezvăluiri despre disputa Marius Baciu – Tănase

1 Universitatea Craiova, refuzată de Dinamo. „Câinii” cer 3 milioane de euro pentru un om de bază 2 OUT! Becali l-a executat în direct pe jucătorul de la FCSB: „Ăsta nu-i fotbalist. Îl dau gratis!” 3 Gigi Becali îl vrea pe Dan Petrescu la FCSB: „Mi-a zis Meme şi am acceptat” 4 Gigi Becali, ofertă pentru Jovo Lukic! Mesaj categoric pentru U Cluj: „Exclus să dau mai mult”. Ce salariu i-a pregătit 5 Basarab Panduru a distrus un jucător de la FCSB, după remiza cu Farul: „Nici când era slab nu era atât de slab” 6 Echipa lui Dan Șucu, dezastru în meciul de astăzi: 10-1!
Citește și