Închide meniul

Italia a solicitat, din nou, extrădarea lui Robinho! Fotbalistul a fost condamnat la 9 ani de închisoare

Alexandru Ivan Publicat: 4 octombrie 2022, 20:51

Comentarii
Italia a solicitat, din nou, extrădarea lui Robinho! Fotbalistul a fost condamnat la 9 ani de închisoare

Robinho, într-un meci pentru AC Milan / Profimedia

Justiția italiană a reînnoit cererea de extrădare pentru fostul fotbalist Robinho condamnat la nouă ani de închisoare în Italia, pentru un viol comis în anul 2013, a anunţat marţi Gazzetta dello Sport.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În ianuarie 2022, Înalta Curte de Casaţie din Roma a confirmat verdictul Tribunalului din Milano care îl condamna pe fostul jucător al echipelor Real Madrid şi AC Milan la nouă ani de închisoare cu executare pentru participarea la un viol în grup.

Italia a reînnoit cererea de extrădare pentru Robinho, acuzat de viol

De atunci au fost emise mai multe cereri de extrădare ale lui Robson de Souza Santos ”Robinho” în Italia, iar pe numele acestuia a fost emis un mandat internaţional de arestare. Însă deşi Constituţia braziliană nu consideră legitime condamnările în contumacie, în ultimele luni au existat contacte între autorităţile braziliene şi italiene, iar cererea părţii italiene va fi studiată de către autorităţile braziliene, care trebuie să răspundă oficial solicitării.

Incidentul pentru care Robinho este condamnat s-a petrecut în noaptea de 22 ianuarie 2013, la Milano, iar victima este o tânără albaneză care avea atunci vârsta de 23 de ani.

Robinho a participat la violarea în grup a unei tinere de 23 de ani, în 2013

Faptele pentru care Robinho a fost condamnat datează din 2013. Şase persoane ar fi participat la un viol în grup, însă patru nu au fost identificate de anchetatori. Robinho era legitimat atunci la AC Milan.

Reclamă
Reclamă

Fotbalistul a participat la violarea în grup a unei albaneze atunci în vârstă de 23 de ani, într-o discotecă din Milano. Robinho şi prietenii săi au îmbătat-o pe victimă până când a devenit inconştientă şi incapabilă să opună rezistenţă. Apoi au întreţinut cu ea “raporturi sexuale multiple şi consecutive“, potrivit Corriere della Serra.

Brazilianul a fost condamnat la 9 ani de închisoare

În primă instanţă, jucătorul brazilian şi prietenul lui Ricardo Falco au fost condamnaţi la 23 noiembrie 2017.

În decembrie 2020, condamnarea la nouă ani de închisoare a fost menţinută în apel de o instanţă din Milano.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:30
LIVE TEXTFCSB – Petrolul 0-0. Campioana vrea să se apropie de locurile de play-off
20:27
Ce s-a întâmplat pentru Denis Drăguş în minutul 65 al partidei Eyupspor – Karagumruk
20:10
Gigi Becali s-a ținut de cuvânt! Surpriza pregătită în FCSB – Petrolul
19:58
Ce a făcut Dennis Man în meciul PSV-NAC Breda. Ce notă a luat
19:49
România – Uruguay 21-31. Înfrângere pentru ”Stejari” într-un meci test
19:29
Naționala de handbal feminin a României, a doua victorie la Trofeul Carpați. Ce urmează pentru tricolore
1 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați 4 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 5 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 6 Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
Citește și