Închide meniul

Lovitură dură pentru Roman Abramovich! Oligarhul rus a fost sancţionat şi în SUA, deşi Volodimir Zelenski i-a cerut lui Joe Biden să nu o facă

Valentin Pîrcălabu Publicat: 13 aprilie 2022, 20:32

Comentarii
Lovitură dură pentru Roman Abramovich! Oligarhul rus a fost sancţionat şi în SUA, deşi Volodimir Zelenski i-a cerut lui Joe Biden să nu o facă

Profimedia

Lovitură dură pentru Roman Abramovich. Chiar dacă a participat la negocierile de pace dintre Ucraina şi Rusia, oligarhul rus a fost din nou sancţionat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Roman Abramovich a primit o lovitură dură din SUA, deşi Volodimir Zelenski i-a cerut lui Joe Biden să nu îl sancţioneze pentru că participă activ la negoierile de pace dintre Ucraina şi Rusia.

Astfel, un tribunal din New Jersey i-a îngheţat active în valoare de peste 7 miliarde de dolari.

Potrivit unui comunicat remis de autorităţi, decizia a venit după ce poliţia americană “a căutat premise care erau bănuite de a avea legătură cu activitățile de afaceri ale lui Roman Abramovich“, scriu cei de la Forbes.

Aceast nu este singura lovitură primită de Roman Abramovich după ce a început războiul. Oligarhul rus este nevoit să vândă Chelsea după ce a primit mai multe sancţiuni şi în Marea Britanie. Tot din cauza aceloraşi sancţiuni, Roman Abramovich a fost nevoit să îşi mute mai multe yacht-uri de lux.

Reclamă
Reclamă

Război în Ucraina | Volodimir Zelenski l-a rugat pe Joe Biden să nu îl sancţioneze pe Roman Abramovich

Volodimir Zelenski l-ar fi îndemnat pe preşedintele american Joe Biden, într-o convorbire telefonică recentă, să nu îl sancţioneze pe oligarhul rus Roman Abramovich, deoarece miliardarul rus ar putea fi un mediator util în negocierile de pace cu Moscova, conform The Wall Street Journal, scrie news.ro.

La începutul lunii martie, oficiali din cadrul Departamentului de Trezorerie al SUA au elaborat un set de sancţiuni în urma invaziei ruse în Ucraina, care îl viza pe Roman Abramovich.

Când a sosit momentul ca sancţiunile să fie anunţate, odată cu cele impuse de Marea Britanie şi de UE, Consiliul Naţional de Securitate al Casei Albe a transmis Departamentului Trezoreriei să nu le pună în aplicare, motivul fiind acela că preşedintele Ucrainei Volodimir Zelenski i-a solicitat preşedintelui american Joe Biden să amâne sancţionarea oligarhului, care s-ar putea dovedi important în negocierile de pace cu Rusia, potrivit unor surse apropiate situaţiei.

Reclamă

Decizia este uluitoare, în contextul în care Abramovich a fost considerat mereu un apropiat al lui Vladimir Putin, motiv pentru care a şi avut de suferit în ultima lună. Este nevoit să renunţe la pachetul majoritar de acţiuni al clubului Chelsea, pe care îl scosese la vânzare cu 3 miliarde de dolari.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:15 16 sept.
Gică Hagi a jucat în Legends Charity Game. “Regele” s-a remarcat imediat în meciul în care au evoluat nume uriaşe
0:13 16 sept.
Liviu Ciobotariu îşi decide la noapte viitorul, după Petrolul – Dinamo 0-3: “Răbdarea nu e aliatul meu”
23:53
Zeljko Kopic trage un semnal de alarmă, după 3-0 cu Petrolul: „Va trebui să înțelegem”
23:29
Cătălin Cîrjan, în culmea fericirii după ce a marcat cu Petrolul: „Muncesc foarte mult în fiecare zi”
23:21
Alexandru Musi a anunţat obiectivul lui Dinamo, după 3-0 cu Petrolul: “Cu siguranţă ne putem bate la titlu”
22:56
Petrolul – Dinamo 0-3. “Câinii” revin pe podium după a cincea victorie a sezonului
1 Neluţu Varga vrea să-l dea afară pe Andrea Mandorlini de la CFR Cluj. Cine i-ar putea lua locul italinului 2 Tragedie în familia lui Costel Gâlcă! Fratele antrenorului de la Rapid a murit 3 Gigi Becali, şedinţă de urgenţă la FCSB după egalul cu Csikszereda: “Olaru mi-a zis că se lasă de fotbal” 4 Ce a făcut Vlad Chiricheş imediat după Csikszereda – FCSB 1-1 5 Ilie Dumitrescu l-a contrazis în direct pe Gigi Becali, în plină criză la FCSB: “Sunt 100% convins de asta” 6 Gigi Becali pregăteşte schimbări radicale în primul 11 al FCSB-ului. Titularii care sunt OUT: “Altă formulă”
Citește și