Sharapova a dezvăluit că va face o donaţie pentru organizaţia Salvaţi Copiii şi şi-a sfătuit cei peste 4 milioane de fani să îi urmeze exemplul. Le-a transmis că se roagă pentru încetarea conflictului şi că este “devastată” după ceea ce s-a întâmplat în ultimele două săptămâni.
Maria Sharapova, donaţie pentru ucraineni
“Cu fiecare zi care trece, sunt din ce în ce mai devastată și profund întristată de imaginile și poveștile familiilor și copiilor afectați de această criză în creștere din Ucraina. Donez fondului Salvați Copiii, o organizație care lucrează neobosit pentru a oferi alimente, apă și truse de ajutor, pentru a-i ajuta pe cei care au nevoie. Vă rugăm să faceți o donație alături de mine. Mă rog pentru PACE și trimit dragostea și sprijinul meu tuturor celor afectați“, a transmis Maria Sharapova pe contul ei de Instagram.
https://www.instagram.com/p/Ca4t7mYrQl8/
Maria Sharapova locuieşte de la vârsta de 7 ani în Statele Unite. Rusoaica s-a retras din tenis în urmă cu 2 ani, după o carieră impresionantă în care a reuşit să câştige 5 titluri de Grand Slam: Australian Open (2008), Roland Garros (2012, 2014), Wimbledon (2004) şi US Open (2006).
Fostul lider WTA a câştigat, de-a lungul carierei, peste 38 de milioane de dolari. A obţinut sume chiar şi mai mari din contractele de sponsorizare.
Maria Sharapova, desfiinţată în mediul online după războiul inițiat de Vladimir Putin
Maria Sharapova (34 de ani) a fost criticată în termeni extrem de duri, cu două zile în urmă, pentru lipsa sa de reacție din mediul online, după ce Rusia a invadat Ucraina.
Rusia a invadat Ucraina, iar sportivii din toate colțurile lumii și-au exprimat solidaritatea față de poporul ucrainean care trece prin momente teribile.
Inclusiv marii sportivi ruși au reacționat prompt și au condamnat decizia lui Vladimir Putin. Andrey Rublev și Daniil Medvedev sunt doi dintre sportivii ruși care au avut mesaje de susținere pentru Ucraina.
Sharapova a primit mesaje extrem de dure, precum: „Să-ți fie rușine ca rusoaică!”, „Ar trebui să fii deportată și să te întorci în Rusia”, „Rușii ar trebui să-l oprească pe Putin”, „De ce nu protestezi față de războiul malefic al lui Putin?”.
- Maria Sharapova, donaţie pentru ucraineni
- Rusoaica a fost atacată dur după ce Vladimir Putin a declanşat războiul
- Tragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026 e live în AntenaPLAY (vineri, 19:00)
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Dan Şucu, investiţie de 180 de milioane de euro în afacerea în care l-a implicat şi pe fiul său!
- Job-ul pe care Mircea Lucescu l-ar fi avut dacă nu antrena. Ce studii are selecţionerul României
- Afacerea în care Adrian Mutu a pierdut 3 milioane de euro! Decizia “Briliantului” după dezastrul financiar
- De ce nu a mers Ion Țiriac la înmormântarea bunului său prieten. Ilie Năstase a fost “mandatat” să-i ţină locul
- Aroganţa celui mai bogat român. Şi-a luat avion privat ca să aterizeze cu el în propria curte
































