Închide meniul

Mihai Neșu, dezvăluiri despre accidentul horror pe care l-a suferit. I-a uluit pe medici: “Nu înțelegeau cum de mai trăiesc. Mi-au spus că 99 din 100 mor”. Cum se simte acum

Iulian Focșăneanu Publicat: 12 aprilie 2022, 11:56

Comentarii
Mihai Neșu, dezvăluiri despre accidentul horror pe care l-a suferit. I-a uluit pe medici: Nu înțelegeau cum de mai trăiesc. Mi-au spus că 99 din 100 mor. Cum se simte acum

AS.ro LIVE

Mihai Neșu a făcut dezvăluiri emoționante într-o ediție specială a emisiunii AS.ro LIVE. Fostul jucător al Stelei și al naționalei României a anunțat cum decurge recuperarea după accidentul horror suferit în perioada în care îmbrăca tricoul lui FC Utrecht.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe 10 mai 2011, Neșu s-a ciocnit de coechipierul Alje Schut și a rămas întins pe gazon. A fost operat de urgență, iar doctorii au stabilit un diagnostic teribil: ruptură de vertebră cervicală. Neșu a rămas paralizat. Sunt 11 ani de când Mihai Neșu trăiește în scaun cu rotile.

Mihai Neșu, dezvăluiri teribile: “Medicul mi-a spus că nu înțelege cum mai trăiesc”

Fostul internațional român a trecut prin clipe greu de imaginat în Olanda și a reușit să supraviețuiască, chiar dacă pronosticul era rezervat.

Eu sunt bine acum. În 2014 a fost o sincopă în care nu mai funcționa nimic în organism și toată lumea credea că o să mor. Tata, Dumnezeu să-l ierte, era simpatic că venea la spital și se uita pe analize, cum era el doctor, și era într-o stare mai tristă după accidentul meu… eu îl auzeam din salon când vorbea: ‘Aoleu, săracul! Moare copilul, moare copilul!”. Numai așa spunea. Eu îi strigam: ‘Nu mor, stai liniștit!’.

Vedea el că am nu știu ce pe la plămâni… a fost o situație gravă atunci, dar m-a ajutat Dumnezeu să trec și am învățat că trebuie să am mai mare grijă de mine. Nu înseamnă că, dacă ești paralizat, stai așa și nu faci nimic. De prin 2016 am început să fac conștiincios terapie.

Reclamă
Reclamă

Neșu: “Minunea a fost că n-am rămas cu sechele”

Chiar un doctor, la primul control în Olanda, s-a uitat pe dosarul meu și mi-a spus că nu înțelege cum mai trăiesc. A spus că 99 din 100 mor în situația mea. Adică eu am rămas fără oxigen foarte mult timp, chiar dacă a venit repede ambulanța. Totuși a durat puțin și pe lângă asta nu am rămas cu sechele la creier. Am avut ruptă o arteră, inunda sângele în creier… și asta a fost cel mai greu de oprit. Din operația de 5 ore, 3 ore s-au chinuit să oprească sângerarea asta. Minunea a fost că n-am rămas cu sechele după problema asta.

Prognoza lor a fost că n-o să pot să respir niciodată, că nu o să pot să mă mișc niciodată, dar pot mișca singur o mână, destul de bine, pot mânca singur cu ajutorul unor unelte. Chiar zilele trecute mi-am făcut niște teste, să văd cum circulă sângele, și toate sunt ca la un om în activitate fizică“, a declarat Mihai Neșu, care a făcut dezvăluiri teribile la AS.ro LIVE.

Mihai Neșu, campanie de strângere de fonduri

Neșu a sărit în ajutorul celor care au trecut prin probleme similare. Construiește, în Oradea, Complexul de recuperare Sfântul Nectarie, care vine în sprijinul copiilor cu dizabilităţi neuromotorii.

Reclamă

Eu am văzut din experiența mea, atunci când nu am făcut terapie… terapie nu trebuie să faci numai cu gândul că fac nu știu câte progrese, trebuie să faci pentru că e important să-ți menții funcțiile vitale sănătoase. Eu am pățit de două ori că eram pe supărat pe viață la început și nu mai voiam să fac terapie și era să mor de vreo două ori. Asta m-a trezit puțin. Din experiența mea vreau să învețe din greșelele mele părinții copiilor cu dizabilități, să nu le mai repete“, a precizat Neșu.

Neșu a demarat un proiect de strângere de fonduri pentru a putea finaliza construcția celui mai mare centru de recuperare, din țară, al copiilor cu dizabilități. Oricine își dorește să îl ajute pe fostul fotbalist o poate face trimițând un SMS cu cuvântul “CRED” la 8844, prin care donează lunar 2 euro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:35
Mihai Stoica a făcut anunţul despre plecările lui Charalambous şi Pintilii de la FCSB: “O prostie”
10:20
Zinedine Zidane a făcut anunţul aşteptat de toată lumea: “În curând”
10:18
Ce decizie a luat Tottenham în privinţa lui Radu Drăguşin. Anunţul făcut de englezi
9:38
Italienii au analizat Interul lui Cristi Chivu, “durul empatic” din România
9:38
VideoIlie Dumitrescu, emoționat la SuperFAZE: „Am dat cele mai importante goluri din istoria fotbalului românesc”
9:07
“A spus un lucru urât”. Victor Piţurcă l-a atacat pe Mihai Rotaru: “Trebuia să-mi dea banii dacă făcea asta”
1 Tragedie în fotbalul românesc. Fotbalist mort în accident, în timp ce mergea la stadion 2 EXCLUSIVBombă la Universitatea Craiova. Mirel Rădoi şi-a făcut bagajele şi a plecat de la echipă 3 UPDATEMihai Rotaru îi caută înlocuitor lui Mirel Rădoi. Noul nume apărut pe lista patronului din Bănie 4 Daniel Bîrligea nu a plecat cu autocarul FCSB-ului! Ce s-a întâmplat cu atacantul, după ce a fost făcut praf de Gigi Becali 5 Elias Charalambous şi Mihai Pintilii “şi-au dat demisia”. Anunţul lui Gigi Becali după Hermannstadt – FCSB 3-3 6 Dumitru Dragomir a găsit înlocuitor pentru Rădoi la Universitatea Craiova. Variantă șoc pentru Mihai Rotaru
Citește și