Mircea Lucescu trage un semnal puternic de alarmă: ”Oamenii au început să uite, deși încă e război și se moare în Ucraina!”

Dragoș Vasile Publicat: 27 iunie 2022, 9:00

Comentarii
Mircea Lucescu trage un semnal puternic de alarmă: ”Oamenii au început să uite, deși încă e război și se moare în Ucraina!”

Mircea Lucescu, în timpul unui meci / Profimedia

Mircea Lucescu (76 ani) trage un semnal puternic de alarmă cu privire la războiul din Ucraina, care se desfășoară de 124 de zile. Antrenorul lui Dinamo Kiev crede că oamenii nu se mai implică ca la început în sprijinul ucrainenilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Zeci de mii de oameni s-au stins din viață în urma războiului pornit de Vladimir Putin. Mircea Lucescu, antrenorul lui Dinamo Kiev, s-a implicat total în ajutorarea ucrainenilor prin intermediul meciurilor caritabile.

Mircea Lucescu trage un semnal puternic de alarmă cu privire la războiul din Ucraina

”La început, toți voiau să ne ajute. Timpul a trecut și pare că a devenit o rutină. Oamenii au început să uite, deși încă se moare în Ucraina. Echipa noastră încearcă să reamintească acest lucru. Undeva, în Europa, încă e un război îngrozitor.

Zilele trecute am revenit la Kiev. Scopul a fost să le arătăm oamenilor că viața poate merge înainte, chiar și în aceste condiții. M-am plimbat prin oraș. Oamenii se opreau și mă felicitau că am revenit. Cei rămași acolo se simt abandonați

Eu și elevii mai am părăsit orașul pentru a putea ajuta din afara țării. Am vrut și să transmitem clar că sportivii nu sunt soldați. Am jucat mai multe meciuri amicale, am strâns bani pe care i-am direcționat către organizațiile umanitare din Ucraina. 

Reclamă
Reclamă

Până acum, în afară de Dortmund, doar cluburile din Europea de Est au vrut să ne ajute. Și Elveția a fost mereu aproape de noi”, a declarat Mircea Lucescu, în cadrul unui interviu pentru Blick.

Mircea Lucescu: „Îmi doresc să se oprească dracului războiul!”

Mircea Lucescu este exasperat din cauza războiului din Ucraina. Dinamo Kiev, echipa antrenorului român, a susţinut mai multe meciuri caritabile în Europa, în urma cărora s-au strâns 710.000 de euro.

Borussia Dortmund, Legia Varşovia, Galatasaray, CFR Cluj, Dinamo Zagreb şi Basel se numără printre echipele împotriva cărora echipa lui „Il Luce” a disputat meciuri amicale. Banii au fost donaţi Ministrului Politicilor Sociale din Ucraina.

Reclamă

„Meciurile nu au fost făcute pentru iubitorii fotbalului, ci pentru oamenii care poate nu au fost niciodată la meci, dar au venit să îşi arate simpatia, solidaritatea faţă de cei care sunt acolo. Am pierdut Champions League în ultima etapă.

Un an şi jumătate am stat pe primul loc, în ultimul meci am făcut un meci nul şi cealaltă echipă s-a calificat, acum iau ei banii. Eu îmi doresc deocamdată să se oprească dracului acest război. Ducându-i prin Europa pe jucători, făcând aceste meciuri, uită o perioadă ceea ce se întâmplă acolo”, a declarat Mircea Lucescu, antrenorul lui Dinamo Kiev.   

Mircea Lucescu: „Sunt pe locul al doilea, după Alex Ferguson, la numărul de trofee câştigate!”

Mircea Lucescu e gata să o lase pe Dinamo Kiev şi să antreneze în Bundesliga. În vârstă de 76 de ani, marele antrenor român se declară fanul fotbalului din Germania. Arenele pline la fiecare meci l-au cucerit pe „Il Luce”.

„Un antrenor din Europa de Est are dificultăţi în a obţine un contract în Germania. Dar ar fi interesant pentru mine să ajungă în Bundesliga, unde fotbalul e spectaculos. Sunt stadioane pline şi o atmosferă fantastică.  

Sunt pe locul al doilea după Ferguson la numărul de trofee. Oamenii spun că nu sunt importante pentru că le-am cucerit în Europa de Est, dar cluburile din Vest participă în competiţii diferite. Înainte de 1990, Estul se lupta cu Vestul. Dar au intervenit banii, care primează în Champions League”, a declarat Mircea Lucescu, potrivit sport.ua.   

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:18

Probleme şi pentru Montella înaintea barajului cu România! Un jucător important al Turciei s-a accidentat

19:11

The Weeknd mută fotbalul de pe Wembley. Supercupa nu se va disputa în Anglia

19:00

Ce lovitură! Fostul jucător al CFR-ului, gata să devină antrenorul lui Radu Drăgușin. Ce condiție pune tehnicianul

18:55

FotoCariera milionarului celebru de 30 de ani s-a prăbuşit! Ce a spus despre consumul excesiv de alcool

18:34

EXCLUSIVPoate scandalul de dopaj în care e implicată Ana Bărbosu să influenţeze procesul pentru medalie? Răspunsul Monicăi Roşu

18:33

Reuniune sau săptămâna modei la Paris? Jucătorii lui Deschamps s-au întrecut în ținute

1 Transfer la Dinamo. Cine vine în locul lui Boateng? Nicolescu prelungește și cu Raul Opruț 2 UPDATEIonuț Radu ratează sigur meciul Turcia – România. Primul verdict al medicilor 3 Mircea Lucescu i-a găsit înlocuitor lui Ionuț Radu, accidentat! Anunțul de ultimă oră venit de la FRF 4 Jucătorul care e out de la FCSB! Decizia luată de Mirel Rădoi spune totul 5 Decizia luată de Dinamo în privinţa lui Adrian Mazilu. Anunţul lui Andrei Nicolescu: “Problema lui” 6 Bogdan Stelea, reacţie dură după ce a văzut cine l-a înlocuit pe Ionuţ Radu la naţională: “El merita!”
Citește și