Închide meniul

Naționala României de hochei rămâne în Divizia I, Grupa A! Coreea de Sud a învins Lituania, scor 2-1, și i-a ajutat pe „tricolori”

Sebastian Cristian Publicat: 5 mai 2023, 20:40

Comentarii
Naționala României de hochei rămâne în Divizia I, Grupa A! Coreea de Sud a învins Lituania, scor 2-1, și i-a ajutat pe tricolori”

Foto: Antena Sport

Naționala României de hochei rămâne în Divizia I, Grupa A! Coreea de Sud a învins Lituania, scor 2-1, și i-a ajutat pe „tricolori”, deși aceștia au fost învinși de Polonia, scor 2-6.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România avea nevoie ca asiaticii să câștige cu Lituania pentru ca balticii să termine pe ultimul loc în grupă. Astfel, România încheie pe locul 5 grupa și nu retrogradează din Divizia I, Grupa A.

Naționala României de hochei rămâne în Divizia I, Grupa A! Coreea de Sud a învins Lituania, scor 2-1, și i-a ajutat pe „tricolori”

Sud-coreenii au deschis scorul, însă au fost egalați rapid de lituanieni. Meciul a fost decis abia în repriza a 3-a, atunci când asiaticii au reușit să dea lovitura și să se impună, scor final 2-1. Astfel, Coreea de Sud a încheiat grupa pe locul 4.

Lituania a fost codașa grupei și a retrogradat, în timp ce „tricolorii” s-a clasat pe locul 5 și continuă în Divizia I, grupa A.

Moment incredibil în România – Polonia! Fundașul Huba Bors a intrat în poartă și a avut 2 parade senzaționale

Moment incredibil în România – Polonia! Fundașul Huba Bors a intrat în poartă și a avut 2 parade senzaționale. Pe final de meci, România a scos portarul și a introdus un jucător de câmp pentru a avea superiorate, în încercarea de a reveni pe tabelă.

Reclamă
Reclamă

Strategia nu a funcționat, iar polonezii s-au impus cu 6-2, însă fundașul Huba Bors a intrat în poartă și a avut două intervenții de senzație, la un contraatac al polonezilor.

Deși este fundaș de meserie, Huba Bors a reușit faza meciului împotriva selecționatei din Polonia, având două parade incredibile. Scăpați pe contraatac, polonezii au încercat să majoreze scorul, însă românul a fost la post.

Mai întâi a oferit un reflex de goalkeeper adevărat, după care a plonjat disperat pentru a opri incă un gol al polonezilor, reușind să ofere un moment spectaculos.

Reclamă

România – Polonia 2-6. România a pierdut ultimul meci de la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia I, Grupa A, competiţie ce a fost transmisă exclusiv în AntenaPLAY.

Lotul României pentru CM de la Nottingham

Portari: Polc Patrik, Toke Zoltan Laszlo (CSM Corona Brașov); Beres Szilard (ACSH Fenestela 68)
Fundași: Bors Huba – Ferenc, Borysenko Pavlo (CSM Corona Brașov); Rasulov Timur, Creangă Florin Alexandru (CSA Steaua București); Sallo Alpar, Gecse Hugo (SC Miercurea Ciuc); Yemelianenko Yevhen (CSM Galați)
Atacanți: Gajdo Balazs, Kovacs Matyas (CSM Corona Brașov); Filip Andrei (CSA Steaua București); Farkas Tamas, Căsăneanu Eduard, Peter Balazs – Szabolcs, Fodor Csanad (SC Miercurea Ciuc); Lymanskyy Yevgeniy, Teamriuc Vladislav, Constantin Mircea – Cristian (CSM Galați); Molnar Zsombor, Molnar Zoltan (ACSH Fenestela 68).

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 13 canale LIVE, emisiuni TV în ediții integrale, conținut exclusiv și producții originale, zeci de filme românești premiate la cele mai importante festivaluri internaționale, competiții sportive, LIVE exclusiv, pentru toți iubitorii sportului, animații pentru cei mici și știri de ultima oră.

Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop. AntenaPLAY este singurul loc în care se pot urmãri edițiile integrale din emisiunile produse de Antena TV Group, din orice colţ al lumii şi de pe orice dispozitiv.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:24
Preşedintele fostei echipe a lui Florin Bratu a fost împuşcat mortal în faţa casei
13:14
Charles Leclerc vrea pe podium cu Ferrari în Marele Premiu al Statelor Unite: “A trecut ceva timp”
13:03
Mirel Rădoi, atac exploziv la adresa lui Mircea Lucescu: “E ceva şocant ce a făcut. Nu poţi să faci asta pe faţă”
13:03
“Nu ar trebui să mai fiţi în fotbalul românesc”. Mirel Rădoi, reacţie furibundă la conferinţa de presă: “Mizerii”
12:45
Vestea primită de Zeljko Kopic înaintea derby-ului cu Rapid. Contract nou pentru antrenorul lui Dinamo
12:00
Programul Marelui Premiu al Statelor Unite. Cursa e duminică, în direct pe Antena 3 CNN și live în AntenaPLAY (22:00)
1 Gigi Becali s-a decis şi îi prelungeşte contractul titularului de la FCSB: “Niciodată nu lasă jucători aşa” 2 VIDEORomânia a învins Serbia şi la masculin şi la feminin! Tricolorii şi tricolorele, în sferturi la European 3 Adrian Mutu a dat lovitura! Anunţul oficial 4 Gigi Becali a anunţat un nou transfer la FCSB: “Se uită Meme” 5 Situație scandaloasă în finalul meciului Csikszereda – CFR Cluj! George Găman le-a anulat un gol ciucanilor 6 Robert Ilyeș l-a desființat, după 2-2 cu CFR: „Nu se poate așa ceva! Primul tren și trimis la Budapesta”
Citește și