Alpinista iraniană Elnaz Rekabi a concurat cu capul gol la Jocurile Asiatice. În Iran, acest lucru este considerat o gravă încălcare a legii. Presa de stat este revoltată, ba chiar este așteptată o reacție din partea guvernului. În afara granițelor natale, femeia curajoasă a devenit celebră pentru „revoluția” ei.
Campioana iraniană la alpinism, Elnaz Rekabi, a concurat fără voal în finala Campionatelor Asiei de la Seul. Rekabi a purtat voalul la competițiile de până acum, dar nu a făcut acest lucru și la Seul. Presa iraniană a reacționat cu indignare la gestul femeii.
Alpinista iraniană Elnaz Rekabi a concurat cu capul gol la Jocurile Asiatice
„Rămâne de văzut cum va reacționa ministerul sportului la această acțiune”, a scris ziarul pro-guvernamental Hamshahri, citat de n-tv.de
Pe de altă parte, femeia a fost felicitată de iranieni de rând și presa liberă. Corespondentul BBC Bahma Kalbasi a vorbit despre un „moment incredibil”. Gazda postului 1-Live Donya Farahani a scris: “Această femeie este curajoasă! O femeie incredibil de curajoasă!”
La final, Rekabi a ocupat locul patru în finala de la Seul.
De la revoluția islamică din 1979, femeile iraniene au fost obligate să poarte batice pe cap și haine lungi, pentru a-și ascunde părul și corpul. Această lege se aplică și tuturor sportivelor din țara islamică, în special în competițiile din străinătate.
Pentru că a concurat fără voal, Elnaz Rekabi ar putea să fie exclusă din echipa națională de alpinism și chiar i-ar putea fi interzisă întoarcerea în țară, notează sursa de mai sus.
Gestul lui Rekabi de la Seul a venit în semn de solidaritate cu mișcarea femeilor. Protestele au fost declanșate de moartea încă nerezolvată a tinerei Mahsa Amini, în vârstă de 22 de ani, care a decedat în timp ce se afla în custodia poliției. Tânăra a fost arestată luna trecută pentru că i-a alunecat ușor voalul în public și i se vedeau câteva șuvițe de păr.
- O alpinistă iraniană a concurat fără baticul obligatoriu
- Reacție dură din partea statului
- Argentina - Austria e luni, de la ora 20:00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Franța - Iraq e luni spre marți noapte, de la ora 00:00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Marea companie din România pe care Rinat Ahmetov vrea să o cumpere la jumătate de preț
- Nuntă mare la naționala României. Dennis Man s-a căsătorit și a făcut petrecere. Stanciu a fost naș
- Cine este Denisa Fazakas, iubita lui Istvan Kovacs. Cum arată şi din ce face bani
- Răzvan trece cu greu peste decesul lui Mircea Lucescu: “M-am întristat foarte tare” Şi familia este devastată
- După Asia Express şi Survivor, Gabi Tamaș se pregăteşte şi de Insula Iubirii






























