Pompiliu Popescu, dezvăluire „bombă” despre un fost jucător celebru al lui Gigi Becali: „Luase pastile dopante”! Ce sfat i-a dat

Publicat: 9 iulie 2024, 17:46

Comentarii
Pompiliu Popescu, dezvăluire „bombă despre un fost jucător celebru al lui Gigi Becali: „Luase pastile dopante! Ce sfat i-a dat

Echipa lui Gigi Becali în 2005, înainte de meciul tur cu Villareal din Cupa UEFA / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Pompiliu Popescu a făcut o dezvăluire „bombă” despre un fost jucător celebru al lui Gigi Becali. Fostul medic al echipei naţionale a povestit un episod necunoscut publicului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pompiliu Popescu a povestit că Sorin Ghionea a luat, la un moment dat, în timp ce era răcit, pastile ce conţineau substanţe considerante dopante. Pompiliu Popescu l-a sfătuit imediat să părăsească antrenamentul, pentru că risca suspendarea.

Pompiliu Popescu, dezvăluire „bombă” despre un fost jucător celebru al lui Gigi Becali: „Luase pastile dopante”! Ce sfat i-a dat

Sorin Ghionea avea o răceală și luase pentru gât niște pastile care erau dopante. Doping… Fără să știe. Nici medicul lor de atunci [nu știa]. Era pe la începutul lui 2000.

Eu am intervenit pentru că urma, după o perioadă, să vină la echipa națională. În momentul acela, nu era la echipa națională, urma să fie o acțiune. Eu, în activitatea mea, urmăream jucătorii între convocări permanent. Îi urmăream, aveam legături cu ei, e foarte important să fii în interacțiune cu ei, cu problemele lor.

Jucătorul m-a anunțat, da. Mi-a spus că a luat respectivul medicament, care conținea o substanță dopantă. Eu i-am spus direct: «Ieși de la antrenament, pentru că asta e substanță dopantă! Dacă te testează, te va găsi pozitiv și te suspendă!». Atunci, Stoica (n.r. MM) a «luat foc», «cum e posibil să mă bag eu…»

Reclamă
Reclamă

El n-a mai jucat, nu s-a mai antrenat, mi-a ascultat sfatul. (…) Am rămas în relații normale cu [Ghionea], nu trebuie nimeni să-mi mulțumească pentru o treabă pe care conștiința mea trebuia s-o facă”, a declarat Pompiliu Popescu în podcastul EuroCast.

Mihai Stoica a fost în conflict cu Pompiliu Popescu: „Ortopezi celebri au râs de metodele lui”

Mihai Stoica a fost în conflict, în trecut, cu Pompiliu Popescu. Mihai Stoica a făcut, de-a lungul timpului, mai multe declaraţii dure la adresa lui Pompiliu Popescu. În 2008, oficialul echipei lui Gigi Becali îl ironiza pe Pompiliu Popescu pentru cum a gestionat o accidentare a lui Mirel Rădoi la echipa naţională.

Eu am consultat medici ortopezi celebri, am vorbit cu ei, şi au râs când au auzit metodele folosite de Pompiliu Popescu. Ba unii chiar s-au şi enervat”, spunea Mihai Stoica.

Reclamă

În 2011, Mihai Stoica declara că Pompiliu Popescu ar fi avut ca specializare ginecologia. Pompiliu Popescu a infirmat acum vehement ipoteza lui „MM”.

Pompiliu Popescu e un păcălici, un vraci care se crede medic! Pompiliu Popescu e un ginecolog, un măscărici al medicinii sportive din România! Paligora este un doctor adevărat, nu ca alţi vraci care se cred medici”, tuna, în 2011, Mihai Stoica la adresa lui Pompiliu Popescu.

Specializarea mea nu este ginecologie, asta este o aberație a lui MM Stoica. La vremea respectivă se făcea grupa de specialități chirurgicale și era chirurgie generală, urologie, oftalmologie, ginecologie, traumatologie și așa mai departe. Trebuia să treci prin toate… MM Stoica a prins o fotografie și a folosit-o peiorativ, ca și cum aș fi fost un strungar, un tablagiu sau un zidar, ceva”, a declarat acum Pompiliu Popescu, în podcastul citat mai sus.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Cristi Chivu să îşi apere trofeele câştigate cu Inter în sezonul precedent?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:12 11 aug.

Gigi Becali l-a făcut praf pe Florin Tănase: „Are ceva la cap”! A rupt prietenia cu căpitanul FCSB-ului: „Nu accept aşa ceva”

0:11 11 aug.

Dioszegi iese la atac după egalul cu FCSB! Mesajul pentru suporterii români care o vor pe Sepsi dispărută

23:58

Ovidiu Burcă, frustrat că Sepsi nu a învins-o pe FCSB: „Ar fi trebuit să câştigăm”! Ce a spus de jucătorii lui Becali

23:52

„Nu există!” Florin Tănase a rupt tăcerea despre presupusul conflict cu Marius Baciu. Mesaj categoric după Sepsi – FCSB 0-0

23:49

Marius Baciu şi-a anunţat decizia legată de viitor, după ce FCSB nu a reuşit să o învingă pe Sepsi!

23:46

„Suntem Real Madrid?”. Gigi Becali a făcut praf un jucător, după Sepsi – FCSB 0-0: „Dormi pe teren”

1 Lacrimi la antrenamentul Barcelonei! Un jucător s-a accidentat grav și poate lipsi un an de pe gazon 2 Zeljko Kopic, la FCSB? Gigi Becali, întrebat direct: „Mai greşesc!”. Întâlnire cu Edi Iordănescu: „Asta mi-a spus” 3 „Te ascundem în pădure, vagabondule!”. Derapaj la adresa lui Ilie Bolojan 4 Soluție pentru banca FCSB-ului? Lider în Liga 1 cu FC Argeș, Bogdan Andone a vorbit cu Becali: „Asta i-am spus!” 5 Universitatea Craiova a găsit fundaş central, după ce a fost refuzată de Dinamo. O nouă lovitură dată de Mihai Rotaru 6 Jucătorul ofertat de Universitatea Craiova s-a dus la patron şi a cerut transferul!
Citește și