Închide meniul

Război în Ucraina | Andriy Yarmolenko i-a făcut praf pe internaţionalii ruşi: “Băieţi, de ce staţi ca nemernicii fără să spuneţi nimic? În ţara mea mor oameni, mor femei, ne ucid mame, ne ucid copiii”

Dan Roșu Publicat: 2 martie 2022, 13:24

Comentarii
Război în Ucraina | Andriy Yarmolenko i-a făcut praf pe internaţionalii ruşi: Băieţi, de ce staţi ca nemernicii fără să spuneţi nimic? În ţara mea mor oameni, mor femei, ne ucid mame, ne ucid copiii

Profimedia Images

Marţi seară, Yarmolenko i-a criticat virulent pe reţelele de socializare pe jucătorii ruşi, reproşându-le tăcerea lor: “Băieţi, de ce staţi ca nemernicii fără să spuneţi nimic? În ţara mea mor oameni, mor femei, ne ucid mame, ne ucid copiii. Dar nu spuneţi nimic, nu aţi făcut niciun comentariu… (…)

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Război în Ucraina | Andriy Yarmolenko: Voi aveţi influenţă asupra oamenilor, exprimaţi-vă

Vă cunosc pe mulţi, toţi mi-aţi spus că nu ar trebui să fie aşa, că preşedintele vostru nu face bine… Deci, băieţi, voi aveţi influenţă asupra oamenilor, exprimaţi-vă… Acum este momentul să vă arătaţi curajul.. în viaţa reală. Vă mulţumesc pentru atenţie ! Glorie Ucrainei”.

Yarmolenko a primit câteva zile libere de la antrenorul său David Moyes, care nu l-a convocat pentru meciul din weekend cu Wolverhampton, scor 1-0.

“Are mulţi membri ai familiei şi în Ucraina şi îşi face griji pentru toată lumea. Este supărat şi pe bună dreptate”, a declarat, marţi, managerul de la West Ham, subliniind că jucătorul de 32 de ani a revenit la antrenamente luni.

Fundașul ucrainean Mykolenko l-a făcut praf pe căpitanul naționalei Rusiei

Vitaliy Mykolenko (22 de ani) l-a făcut praf pe Artem Dzyuba (33 de ani), căpitanul naționalei Rusiei.

Reclamă
Reclamă

Rusia a atacat Ucraina, iar reacțiile din lumea sportului continuă să curgă. Vitaliy Mykolenko, fundașul ucrainean de la Everton, l-a distrus în mediul online pe Artem Dzyuba, atacantul lui Zenit și al naționalei Rusiei.

Dzyuba nu a oferit vreo reacție cu privire la războiul iscat de țara sa, la ordinul lui Vladimir Putin. Lipsa de atitudine din partea căpitanului naționalei Rusiei și a colegilor săi l-a înfuriat la culme pe tânărul Mykolenko.

„În timp ce tu, nenorocitule, rămâi tăcut alături de ceilalți colegi din echipa națională, civili sunt omorâți în Ucraina. Vei fi închis în temniță pentru restul vieții și, cel mai important, pentru restul vieții copiilor tăi. Și pentru asta mă bucur”, a scris Vitaliy Mykolenko, pe contul de Instagram.

Reclamă

UEFA a rupt parteneriatul cu Gazprom

O altă decizie anunțată recent, cu efect imediat, este faptul că UEFA a hotărât să încheie parteneriatul cu Gazprom în toate competițiile. Decizia a intrat deja în vigoare și acoperă toate acordurile existente, inclusiv UEFA Champions League, competițiile UEFA la echipele naționale și UEFA EURO 2024.

Președintele FRF, Răzvan Burleanu, a participat la ședința online din această seară în calitate de membru al Consiliul FIFA, rol care îi oferă și statutul de membru în Comitetul Executiv UEFA”,infomează frf.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:25
Prima ofertă primită de Xabi Alonso, după ce a fost dat afară de Real Madrid. La ce echipă este dorit
14:56
Patronul din Liga 1 care l-a sunat pe Olimpiu Moruţan: “La FCSB, e tocătoare de fotbalişti”
14:55
Carlos Alcaraz, calificat în turul doi la Australian Open. Victorii şi pentru Alexander Zverev şi Emma Răducanu
14:25
Christopher Braun a plecat de la Rapid şi a semnat cu CFR Cluj
14:20
Venus Williams, aproape de o victorie miraculoasă la Australian Open, la 45 de ani! A condus cu 4-0 în decisiv
14:09
Filipe Coelho, avertisment pentru Universitatea Craiova înainte de primul meci din 2026: “Ar fi o greşeală să credem asta”
1 Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva” 2 Suma uriaşă câştigată de Gabriela Ruse după victoria senzaţională de la Australian Open 2026 3 Dinamo forţează un transfer de senzaţie. Anunţul lui Andrei Nicolescu: “Suntem pe o traiectorie bună” 4 Gabriela Ruse, victorie mare la Australian Open! Primul succes românesc la AO 2026 5 Adrian Șut, titular la debutul la Al Ain. Nota primită de fostul mijlocaș de la FCSB, după meciul cu două eliminări 6 Gigi Becali le impune doi jucători în echipă lui Charalambous şi Pintilii: “Vreau să-i văd”
Citește și