Închide meniul

Război în Ucraina | “Și-au ieșit din minți!” Darijo Srna, reacție vehementă după ce Rusia a cerut să organizeze Euro 2028. “Ar trebui să intre toți la închisoare!”

Alexandru Ivan Publicat: 26 martie 2022, 10:51

Comentarii
Război în Ucraina | Și-au ieșit din minți! Darijo Srna, reacție vehementă după ce Rusia a cerut să organizeze Euro 2028. Ar trebui să intre toți la închisoare!

Profimedia

Legendarul fost jucător al lui Șahtior Donețk, Darijo Srna, a reacționat dur după ce Rusia a cerut să organizeze EURO 2028 sau EURO 2032, chiar dacă Vladimir Putin a declanşat războiul din Ucraina.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Darijo Srna susține că rușii “și-au ieșit din minți” și consideră că ar trebui să fie închiși pentru acțiunile violente din Ucraina.

Război în Ucraina | Darijo Srna: “Rușii și-au ieșit din minți!”

„Nu-mi vine să cred că au putut să ceară să găzduiască un turneu final. Ar trebui să intre toți la închisoare pentru tot ce au făcut. Probabil că glumesc. Rușii și-au ieșit din minți, trăiesc în lumea lor. Trăiesc de multă vreme în lumea lor și nu în lumea noastră”, a spus Darijo Srna, potrivit sport.ua

Darijo Srna (39 de ani) a jucat pentru Șahtior Donețk în perioada 2003 – 2018. Fotbalistul croat a câștigat 10 titluri de campion în Ucraina, șapte Cupe ale Ucrainei, opt Supercupe și o Cupă UEFA.

Din 2014, de când a izbucnit conflictul cu Rusia în regiunea Donbas, Șahtior a fost evacuată din Donețk și și-a disputat meciurile de pe teren propriu la Kiev.

Reclamă
Reclamă

Rusia vrea să organizeze EURO 2028 sau EURO 2032

Rusia a cerut să găzduiască EURO 2028 sau EURO 2032, deşi se confruntă cu numeroase sancţiuni în plan mondial ca urmare a invadării Ucrainei, informează L’Equipe.

Luna trecută, FIFA şi UEFA au anunţat suspendarea cluburilor şi a echipelor naţionale ale Rusiei din competiţiile internaţionale.

“Nu este o glumă. Viaţa continuă pentru noi, suntem deschişi şi pregătiţi”, a declarat Rustem Saimanov, director general al clubului Rubin Kazan şi membru al Comitetului Executiv al Federaţiei de Fotbal din Rusia, citat de news.ro.

Reclamă

Serghei Rebrov, reacţie furioasă din cauza războiului din Ucraina

Războiul din Ucraina a făcut mii de victime în cele 30 de zile din momentul în care Vladimir Putin şi-a trimis militarii peste graniţă. Un val de sancţiuni s-a revărsat asupra ruşilor, iar multe dintre dintre cele mai cunoscute companii occidentale şi-au suspendat operaţiunile şi şi-au închis magazinele.

Decizia i-a afectat pe ruşi, care se plâng deja de modul în care trăiesc. „Copiii mor în Ucraina, dar ruşii se gândesc la Coca-Cola„, a răbufnit Serghei Rebrov când a fost întrebat despre războiul din ţara lui.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe cine vrei selecţionerul României?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:27
Marcel Răducanu, mesaj clar despre şansele echipelor româneşti în grupele cupelor europene: “E extraordinar”
9:21
Mihai Stoica, stupefiat de cum a ajuns Andrei Borza să se accidenteze: “Nici nu vreau să mă gândesc”
9:18
Ce mesaj i-a transmis Adrian Mutu lui Cristi Chivu, înainte de primul mare derby al lui Inter din acest sezon
8:50
Avertismentul lui Marius Niculae pentru CFR, după transferul lui Islam Slimani: “Au mai fost eșecuri”
8:49
Ce le-a spus Dan Şucu italienilor despre Rapid. Marele obiectiv anunţat: “Asta vrem”
8:34
“Nu ştiu de ce joacă”. Şeful lui Dinamo, reacţie fermă la adresa rivalilor de la CSA Steaua: “Nu înţeleg”
1 EXCLUSIVJucătorii şi conducerea FRF şi-au ales favoritul, dacă Mircea Lucescu îşi va da demisia de la naţionala României 2 FRF avea 3 soluţii pentru înlocuirea lui Mircea Lucescu de la naţionala României! Care era varianta de urgenţă 3 UPDATEMircea Lucescu rămâne selecţionerul naţionalei, după şedinţa avută cu Răzvan Burleanu 4 FCU Craiova, comunicat în forță după excluderea din toate competițiile! Atac dur la adresa FRF: “Manieră abuzivă” 5 “Ce să facă Hagi?” Marcel Răducanu, mesaj dur despre situaţia de la naţională. “Tricolorul” criticat: “Mai bun ca fotomodel” 6 Universitatea Craiova a primit o ofertă uriașă pentru Ștefan Baiaram. Răspunsul dat de Mihai Rotaru
Citește și