Închide meniul

Rusia a invadat Ucraina | ”Pot să țin și eu 10 la mine în casă?”. Gigi Becali, noi detalii incredibile despre refugiații de război din Ucraina: ”Am vorbit cu ministrul”

Dan Roșu Publicat: 27 februarie 2022, 13:43

Rusia a invadat Ucraina | ”Pot să țin și eu 10 la mine în casă?”. Gigi Becali, noi detalii incredibile despre refugiații de război din Ucraina: ”Am vorbit cu ministrul”

Profimedia Images

După ce a anunțat că poate pune la dispoziție locuri pentru sute de refugiați, în mai multe locuri din România, Gigi Becali a dezvăluit că mai mulți oameni de afaceri sunt pregătiți să le ofere cămin oamenilor fugiți din Ucraina, după invazia Rusiei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rusia a invadat Ucraina | Noi dezvăluiri făcute de Gigi Becali

”Cel mai important e că am vorbit cu domnul Bode și mi-a spus că, la ora asta, avem totul sub control și ne descurcăm foarte bine. Totul este calculat. Dacă vor fi mai mulți imigranți din Ucraina, atunci o să apeleze la mine, mi-a dat un site pe care să anunț dorința mea de a ajuta. El a spus că mă va contacta personal, dar că acum se descurcă. Să de Domnul să nu mă contacteze. Autocarele sunt acolo. Mi-a spus totul Ministrul că totul este în evidență.

Am avut reacții de la foarte mulți prieteni care au spus `vreau și eu 5, vreau și eu 10, să îi țin acasă`. Centralizam eu refugiații. M-au întrebat `pot să țin și eu 10 la mine în casă?`. Au fost care au spus că vor să aducă mâncare. Unii au spus că vor să ia de la bază 2-3-5-10 oameni”, a spus Becali, citat de Antena 3.

Rusia a invadat Ucraina | Decizia luată de Gigi Becali

Gigi Becali a făcut un nou anunț incredibil în privința refugiaților din Ucraina. Patronul FCSB a anunțat că va închiria toate hetelurile din Galați. În plus, omul de afaceri va pune la dispoziție un bloc întreg pentru ca oamenii care au fugit din calea războiului să poată dormi.

După ce a trimis autocare la graniță, Gigi Becali se implică și în cazarea refugiaților. Becali e decis să facă orice pentru ca oameni care au fugit din Ucraina să nu doarmă pe străzi.

Reclamă
Reclamă

„Toate hotelurile din Galați le închiriez și cazez oameni în ele. Pot să-i cazez la o pensiune în Bucovina, dar unde pot să am grijă de oameni, e la București (baza din Berceni a lui FCSB). Nici nu știu cu cine să iau legătura. Oamenii ăia ce o să facă, unde dorm ei? Păi ce, creștinii noștri ortodocși să doarmă pe străzi? Sunt frații noștri.

Primarul din Petroșani să mă contacteze și îi dau blocul la dispoziție să facă ce vrea. 200-300 de persoane pot să intre. M-am gândit că oamenii ăștia nu au unde să doarmă.

Autocarele pleacă la graniță și încarcă oamenii să-i aducă la București, cazare, dormit și masă. Avem bucătărie la Academi. Vom goli un cămin de copii(…)”, a spus Gigi Becali pentru sursa citată mai sus.

Reclamă

Gigi Becali: „Nu pot să-i văd nici faţa lui Vladimir Putin”

Patronul lui FCSB este şocat de ceea ce a văzut în ţara vecină şi a avut cuvinte dure la adresa lui Vladimir Putin. Nu înţelege cum a putut preşedintele Rusiei să ia o astfel de decizie şi să declanşeze războiul. Omul de afaceri l-a comparat pe Putin cu Regele Irod, cel cunoscut în istorie drept „ucigaşul de prunci”.

„Mie nu îmi vine să cred că există un asemnea om (n.r. Vladimir Putin). În istorie aceşti oameni sunt asemănaţi cu Regele Irod. Adică să te duci să omori alţi oameni, nu-mi vine să cred! N-are cum să ajungă războiul aici. Dar mai ştii? Eu când îl văd, dau pe alt program. Nu pot să-i văd nici faţa (n.r. lui Vladimir Putin). Pe cuvânt, Doamne miluieşte. Aşa ceva… mă uit şi nu-mi vine să cred. Cum să te duci să omori alţi oameni?„, a declarat Gigi Becali în exclusivitate pentru AS.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:10

EXCLUSIVLiga Campionilor cu FCSB sau World Cup 2026 cu România? Răspunsul lui Denis Alibec

8:59

VIDEONeymar a luat roşu după ce a băgat mingea în poartă cu mâna! Starul brazilian a protestat vehement

8:50

Ianis Zicu, mesaj la 7 dimineaţa: “Nu am dormit de 24 de ore! Sunt foarte fericit că pot să plec lasând jucătorii în Liga 1”

8:42

Răzvan Burleanu a dat verdictul după transferul lui Alibec la FCSB: “Naţionala va putea să beneficieze”

8:28

Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei

8:18

Alin Roman, atac fără precedent la colegii săi străini de la Poli Iaşi: “Nu poţi să îi motivezi. Îşi fac grupuleţe”

1 FotoLuis Enrique, omagiu emoţionant pentru fiica lui decedată după ce a câştigat Liga Campionilor cu PSG! 2 Charles Leclerc, replică pentru Max Verstappen! Olandezul a vrut penalizarea pilotului de la Ferrari 3 FotoReacţia iubitei lui Istvan Kovacs după ce arbitrul român a condus de la centru finala Ligii Campionilor! 4 Mesajul FRF pentru Istvan Kovacs! Au reacţionat imediat după finala PSG-Inter+Gestul arbitrului din finalul meciului 5 VideoMax Verstappen a fost penalizat cu 10 secunde în Marele Premiu al Spaniei! Cursă de coşmar pentru olandez 6 Genoa a anunţat transferul oficial al lui Nicolae Stanciu. Mesaj superb în limba română
Citește și