Tragedie în lumea sportului! Un arbitru a murit după ce a fost bătut de jucători şi ultraşi

Antena Sport Publicat: 14 iunie 2022, 17:45

Jose Arnoldo Amaya a murit după ce a fost bătut de jucători şi ultraşi

Facebook

• Tragedie în lumea sportului
  • Un arbitru a murit după ce a fost bătut de jucători şi ultraşi

E tragedie în lumea sportului! Un arbitru a murit după ce a fost bătut de jucători şi ultraşi. Este vorba despre Jose Arnoldo Amaya, „central” cu o experienţă de peste 20 de ani în arbitraj. Bărbatul a decedat din cauza unor sângerări interne apărute după ce a fost luat la bătaie de jucători şi ultraşi.

Evenimentul tragic s-a petrecut în timpul unui meci între echipe de amatori din El Salvador. Amaya a arătat două cartonaşe galbene unui jucător care a manifestat un comportament agresiv, iar acesta, colegii săi şi ultraşii l-a bătut pe bărbat, potrivit sportbible.com.

Un arbitru a murit după ce a fost bătut de jucători şi ultraşi

Amaya a sângerat şi ajuns de urgenţă la spital pentru tratament. Din nefericire, bărbatul s-a stins din viaţă la scurt timp.

„Federaţia de Fotbal din El Salvador respinge toate actele de violență care se generează în diferitele locații sportive din țară”, se arată în comunicatul emis de Federaţia din El Salvador.

Hugo Carillo, președintele Federației de Fotbal din El Salvador, a răbufnit şi a emis un comunicat dur. „Regretăm ceea ce i s-a întâmplat arbitrului Jose Arnoldo Amaya. Avem încredere că autoritățile îi vor pedepsi pe cei care au comis acest act criminal”, a transmis acesta.

Scene uluitoare la Cupa Africii! Jucătorii și staff-urile au sărit la bătaie

Scene absolut incredibile s-au petrecut la începutul anului în Cupa Africii, unde meciul Tunisia – Mali 0-1 s-a terminat cu un scandal monstru. Arbitrul a fluierat finalul meciului de două ori și de fiecare dată a fost greșit.

Repriza a doua a meciului dintre Tunsia și Mali a fost nebună. Arbitrul zambian Janny Sikazwe a fluierat finalul meciului când ceasul de pe tabelă arăta minutul 89. Asta deși, cu cinci minute mai devreme, același arbitru deja a încercat să încheie partida în minutul 85!

Toate astea s-au petrecut în condițiile în care repriza secundă a fost întreruptă pentru mai multe verificări VAR, cât și pentru o pauză de hidratare. În momentul când centralul a încheiat meciul de tot în minutul 89, jucătorii și staff-ul echipei Tunisiei și-au ieșit din minți.

S-a iscat un scandal monstru, iar cele două tabere aproape că s-au luat la bătaie. Tunisienii au protestat vehement și au cerut să se mai joace cel puțin trei minute din partidă.

Mali a câștigat meciul cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Ibrahima Kone, din penalty, în minutul 48. În minutul 77, Khazri a ratat un penalty pentru Tunisia. În minutul 87, El Bilal Toure, de la Mali, a fost eliminat.

Potrivit The Athletic, la 20 de minute după fluierul final, conferinţa de presă a selecţionerului din Mali, Mohamed Magassouba, a fost întreruptă de oficiali ai Confederaţiei Africane de Fotbal, aceştia spunând că se vor juca ultimele minute.

Jocul părea gata să se reia la 40 de minute după fluierul final. Însă jucătorii tunisieni nu au mai revenit în echipament de la vestiare, spre deosebire de cei din Mali. Arbitrul de rezervă, Helder Martins de Carvalho, care l-a înlocuit pe Sikazwe, a fluierat din nou finalul, încheind jocul a treia oară.

Cine va câştiga titlul mondial de Formula 1 în 2024?

feb.
0:06
VIDEO„Messi, Messi!” Cristiano Ronaldo nu s-a mai abţinut şi a făcut gesturi obscene chiar pe teren! Imagini incredibile
23:59 VIDEORio Ave – Sporting 3-3. Surpriză uriaşă în Liga Portugal. Benfica – Portimonense 4-0. Ploaie de goluri în AntenaPLAY 23:52 Valeriu Iftime, vehement după înfrângerea cu FCSB: „Gigi Becali trebuie să-mi mulţumească! Mi se pare jenant!” 23:43 Video„Mă bucur că a suferit!” Florinel Coman a dezvăluit ce s-a întâmplat în vestiar, după ce Nana Antwi a început să plângă 23:10 Bogdan Andone, acuzaţii grave după FCSB – FC Botoşani 3-2: „Mi-au zis jucătorii la pauză să îi scot!” 22:55 „O victorie amară!” Olaru a explicat eliminarea din meciul cu Botoşani: „Intrarea a fost periculoasă, dar nu i-am prins piciorul” 22:47 „De ce spui asta?” Întrebarea la care Elias Charalambous a răbufnit. Ce a spus despre Florinel Coman, Darius Olaru şi Nana Antwi 22:34 Tavi Popescu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – Botoşani 3-2: „Nu avem presiune! M-am bucurat că a pierdut Rapid” 22:29 VIDEOSergio Ramos s-a întors pe Santiago Bernabeu! Standing Ovation, înainte de Real Madrid – Sevilla. Cum a fost surprins la vestiare 22:18 Florinel Coman, dialog incredibil cu arbitrul Cătălin Buși: „Voi m-aţi văzut doar pe mine înjurând, dar el asta mi-a spus!” Vezi toate știrile
Imagini teribile cu tuşiera de la Betis - Bilbao
La Liga • 18:28
Imagini teribile cu tuşiera de la Betis – Bilbao! Guadalupe Porras, accidentare horror după ce s-a lovit de o cameră TV
Ce le-a cerut autorităţilor Halil Umut Meler
Fotbal extern • 16 dec., 12:38
„Pedeapsa?” Ce le-a cerut autorităţilor Halil Umut Meler, arbitrul din Turcia bătut cu bestialitate pe teren. Comunicatul oficial
Luptătorul român Ion Pascu, aproape de bătaie cu celebrul Nate Diaz. Ce s-a întâmplat cu cei doi
FIGHT • 7 iun., 11:05
Luptătorul român Ion Pascu, aproape de bătaie alături de celebrul Nate Diaz. Ce s-a întâmplat cu cei doi