Scene uluitoare la Cupa Africii! Arbitrul a fluierat finalul meciului de două ori, înainte de minutul 90. Jucătorii și staff-urile au sărit la bătaie

Avatar photo

Publicat: 12 ianuarie 2022, 18:00

Scene absolut incredibile s-au petrecut la Cupa Africii, unde meciul Tunisia - Mali 0-1 s-a terminat cu un scandal monstru. Arbitrul a fluierat finalul meciului de două ori și de fiecare dată a fost greșit.

Arbitrul a fluierat finalul meciului de două ori, înainte de minutul 90

Arbitrul a fluierat finalul meciului de două ori, înainte de minutul 90, la Cupa Africii

Repriza a doua a meciului dintre Tunsia și Mali a fost nebună. Arbitrul zambian Janny Sikazwe a fluierat finalul meciului când ceasul de pe tabelă arăta minutul 89. Asta deși, cu cinci minute mai devreme, același arbitru deja a încercat să încheie partida în minutul 85!

Scene uluitoare la Cupa Africii! Arbitrul a fluierat finalul meciului de două ori

Toate astea s-au petrecut în condițiile în care repriza secundă a fost întreruptă pentru mai multe verificări VAR, cât și pentru o pauză de hidratare. În momentul când centralul a încheiat meciul de tot în minutul 89, jucătorii și staff-ul echipei Tunisiei și-au ieșit din minți.

S-a iscat un scandal monstru, iar cele două tabere aproape că s-au luat la bătaie. Tunisienii au protestat vehement și au cerut să se mai joace cel puțin trei minute din partidă.

UNBELIEVABLE!🤯
Referee Janny Sikazwe first tried to finish the match in the 85th minute, then he has blown the whistle before the 90 minutes are up in Tunisia vs. Mali… And no additional time!😳
Tunisia 0-1 Mali#AFCON #TUNMLI #TeamTunisia #TeamMali pic.twitter.com/ykDfBTjMpK
— Noxwin (@noxwin12) January 12, 2022

Mali a câștigat meciul cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Ibrahima Kone, din penalty, în minutul 48. În minutul 77, Khazri a ratat un penalty pentru Tunisia. În minutul 87, El Bilal Toure, de la Mali, a fost eliminat.

Potrivit The Athletic, la 20 de minute după fluierul final, conferinţa de presă a selecţionerului din Mali, Mohamed Magassouba, a fost întreruptă de oficiali ai Confederaţiei Africane de Fotbal, aceştia spunând că se vor juca ultimele minute.

Jocul părea gata să se reia la 40 de minute după fluierul final. Însă jucătorii tunisieni nu au mai revenit în echipament de la vestiare, spre deosebire de cei din Mali. Arbitrul de rezervă, Helder Martins de Carvalho, care l-a înlocuit pe Sikazwe, a fluierat din nou finalul, încheind jocul a treia oară.

După 1-0 cu Tunisia, Mali a devenit lider în grupa F din Cupa Africii. Tunisia este pe ultima poziție. Din aceeași grupă mai fac parte și Gambia și Mauritania. Sikawze a arbitrat finala din 2017 CAN, dintre Camerun şi Egipt, finala din 2016 a Cupei Mondiale a Cluburilor şi două meciuri de la Cupa Mondială din 2018.

26
ian.
22:35
Fiul lui Carlo Ancelotti, dorit pe banca unui club din Premier League! Davide poate călca pe urmele tatălui lui
26
ian.
22:07
Cristiano Ronaldo, eliminat din Supercupa Arabiei Saudite! Al-Nassr, învinsă categoric de Al-Ittihad
26
ian.
21:21
Pep Guardiola i-a pus pe jar pe fanii Barcelonei: „Dacă m-ar suna, m-aș întoarce imediat!”
26
ian.
21:10
Florin Bratu, avertisment pentru Alexi Pitu după transferul la Bordeaux: „E foarte dificil pentru tineri!”
26
ian.
20:45
Simona Radiș, sportiva anului 2022! Toate premiile acordate la gala organizată de Ministerul Sportului
26
ian.
20:25
David Popovici, desemnat sportivul anului 2022! Ce spune campionul despre o posibilă plecare din România: „Nu ştiu ce îmi rezervă viitorul!”
26
ian.
20:08
„Nu pot să-mi explic!” Mihai Covaliu, în stare de șoc după ce Maria Boldor a fost prinsă dopată
26
ian.
19:56
Cristi Borcea ştie cum se poate rezolva situaţia dezastruoasă de la Dinamo: „Echipa trăieşte şi va trăi!”
26
ian.
19:18
Kun Aguero, în „război” cu Zlatan Ibrahimovic: „Ai lovit un jucător! Ești ultimul care ar trebui să vorbească despre asta!”
26
ian.
19:18
VIDEOJose Mourinho, sărbătorit în vestiarul lui AS Roma! „The Special One” a împlinit 60 de ani
Campionatul Mondial 2022 • 30 nov., 18:50
CM 2022 | Australia – Danemarca 1-0 şi Tunisia – Franţa 1-0. Campioana mondială şi Australia s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale
Ajdin Hrustic, în timpul partidei dintre Australia și Tunisia
Campionatul Mondial 2022 • 26 nov., 14:48
CM 2022 | Un jucător cu cetățenie română a debutat la Campionatul Mondial din Qatar! La ce națională evoluează
Jucătorii australieni, bucurie după gol
Campionatul Mondial 2022 • 26 nov., 13:58
CM 2022 | Tunisia – Australia 0-1. Mitchell Duke a marcat golul victoriei pentru „Canguri”! Situația actuală din grupa D de la Cupa Mondială