Un copil de 6 ani din Ucraina a emoţionat pe toată lumea! Scrisoarea virală postată de Şahtior Donețk, după ce puştiul şi-a pierdut părinţii în război

Dragoș Vasile Publicat: 27 mai 2022, 20:36

Comentarii
Un copil de 6 ani din Ucraina a emoţionat pe toată lumea! Scrisoarea virală postată de Şahtior Donețk, după ce puştiul şi-a pierdut părinţii în război

Instagram fcshakhtar

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Un copil de 6 ani din Ucraina a emoţionat pe toată lumea. Tânărul din Mariupol i-a trimis o scrisoare lui Boris Johnson, premierul Marii Britanii. În vârstă de 6 ani, Illia Kostushevych şi-a pierdut ambii părinţi în războiul din Ucraina. Aceştia au fost victimele atacurilor cu rachete ale trupelor lui Vladimir Putin.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Voluntarii l-au salvat pe copil, care i-a trimis o scrisoare șefului guvernului britanic. Aceasta a venit la scurt timp după ce Boris Johnson le-a transmis un mesaj tinerilor ucraineni. Scrisoarea a fost postată de clubul Şahtior Donețk.

Un copil de 6 ani din Ucraina a emoţionat pe toată lumea

„Dragă Boris Johnson,

Vreau ca războiul să se termine mai repede, ca oamenii să nu mai moară. Vreau să joc fotbal în orașul meu natal, Mariupol. Mi-aș dori ca toți copiii din lume să nu experimenteze niciun război.

Vă rugăm să salutați toți copiii din Marea Britanie pentru mine, vă mulțumesc pentru că ne-ați ajutat. O sa câştigăm! Am o pisică pe nume Frosya. Vă trimit steagul Ucrainei pe care l-am desenat. Te îmbrățișeaz strâns”, se arată în scrisoarea puştiului.

Reclamă
Reclamă

https://www.instagram.com/p/CeDScLOj-S_/?igshid=MDJmNzVkMjY=

Rinat Ahmetov a răbufnit! Patronul lui Şahtior dă în judecată Rusia

Rinat Ahmetov (55 ani), cel mai bogat om din Ucraina, a răbufnit şi dă în judecată Rusia. Patronul lui Șahtior Donețk îi cere lui Vladimir Putin daune de miliarde de euro, după ce pierderile sale din cauza războiului s-au apropiat de 20 de miliarde de euro.

Conform Forbes, Rinat Ahmetov avea în 2013 o avere de 15,4 miliarde de dolari. În prezent, averea sa este de 3,9 miliarde. Compania sa, Metinvest, producătoare de oţel, a anunţat de atunci că nu îşi poate onora contractele din cauza războiului. Ahmetov mai deţine companiile SCM Group şi DTEK.

Reclamă

”Cu siguranță voi da în judecată Rusia și voi cere daune pentru toate pierderile și afacerile distruse. Pierderile, după invazia Rusiei, sunt între 17 și 20 de miliarde de dolari. Suma finală va fi determinată în urma procesului împotriva Rusiei”, a declarat Rinat Ahmetov, citat de economictimes.com.

Rinat Ahmetov, gest uriaș în plin război

Rinat Ahmetov, cel mai bogat om din Ucraina, care este şi patronul clubului Şahtior Doneţk, s-a angajat să reconstruiască oraşul asediat de ruşi Mariupol, informează The Guardian.

Afacerile lui Ahmetov au fost puternic afectate în ultimii opt ani de luptele din estul Ucrainei, însă bărbatul s-a declarat încrezător că “soldaţii bravi” ai Ucrainei vor apăra oraşul Mariupol, bombardat intens de armata rusă în ultimele şapte săptămâni.

“Mariupol reprezintă o tragedie globală şi un exemplu global de eroism. Pentru mine, Mariupol a fost şi va fi mereu un oraş ucrainean”, a declarat Ahmetov pentru Reuters. „Cred că bravii noştri soldaţi vor apăra oraşul, deşi înţeleg cât de greu este pentru ei”, a adăugat el.

“Pentru noi, războiul a izbucnit în 2014. Am pierdut toate bunurile noastre atât în Crimeea cât şi în Donbas. Ne-am pierdut afacerile, dar acest lucru ne-a făcut mai puternici. Sunt încrezător că SCM, cea mai mare companie privată a ţării, va juca un rol cheie în reconstruirea Ucrainei după război”, a mai afirmat Ahmetov.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va avea mai multe goluri marcate la Mondiale la finalul World Cup 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:20

Universitatea Craiova și-a aflat adversara din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor

13:16

Rapid l-a transferat pe Tobias Christensen. Unde a plecat şi câţi bani încasează Şucu

13:02

Ghana – Panama LIVE VIDEO (2:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Meci de totul sau nimic

13:01

OFICIAL | Real Madrid a anunţat transferul momentului în fotbalul mondial

12:46

Anglia – Croaţia LIVE VIDEO (23:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Meci tare de tot în Grupa L a Campionatului Mondial

12:42

Programul zilei a 7-a de la Campionatul Mondial 2026. Partidele transmise în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY

1 O nouă plecare de la FCSB! A decis să rezilieze. Cum l-a deranjat Gigi Becali! 2 FRF, înfrângere la TAS! E obligată să renunţe la o regulă importantă din Liga 1! Reacţia forului condus de Burleanu 3 Gigi Becali s-a răzgândit! Nu-i mai prelungeşte contractul. O nouă plecare de la FCSB 4 FCSB transferă atacant! Mihai Stoica anunță “acordul”: “Mi-a dat Gigi OK-ul” 5 Gigi Becali îl transferă pe Joao Paulo pe o sumă uriaşă: “Imediat îl dau” 6 “Mulțumim, Dennis Politic!” I-a fost anunţată plecarea. Ce se întâmplă cu atacantul FCSB-ului
Citește și