Vladimir Putin a luat o decizie radicală în ceea ce îl priveşte pe Roman Abramovich, oligarhul rus care a luat parte la negocierile de pace cu Ucraina. Abramovich a fost prezent şi în Turcia, acolo unde ucrainenii şi ruşii au negociat pacea.
Coform celor de la Daily Mail, Vladimir Putin a interzis orice menţiune a numelui lui Roman Abramovich în media de stat din Rusia. Conform sursei citate, decizia lui Vladimir Putin vine după ce au apărut informaţii conform cărora Abramovich ar fi fost otrăvit cu un agent chimic, care a fost folosit şi în Primul Război Mondial.
Roman Abramovich, rol la negocierile dintre Ucraina şi Rusia
Negocierile au avut loc în Turcia, la Istanbul, iar deţinătorul pachetului majoritar de acţiuni de la Chelsea nu a lipsit, chiar dacă au apărut informaţii că a fost otrăvit la precedentele discuţii purtate pentru pace.
Potrivit thesun.co.uk, Abramovich avea „ochii roşii” şi o privire „pierdută”. Totul după ce ar fi trecut prin momente teribile.
Jurnaliştii britanici au precizat că, după ce ar fi fost otrăvit, Abramovich ar fi orbit pentru câteva ore, în timp ce pielea i se desprindea de pe mâini şi de pe faţă. Asta nu l-a oprit şi, la numai câteva zile distanţă, a zburat la Moscova pentru a-i oferi lui Vladimir Putin o notă scrisă de mână de preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
Volodimir Zelenski l-ar fi rugat pe Joe Biden să nu îl sancţioneze pe patronul lui Chelsea
Volodimir Zelenski l-ar fi îndemnat pe preşedintele american Joe Biden, într-o convorbire telefonică recentă, să nu îl sancţioneze pe Roman Abramovich, deoarece miliardarul rus ar putea fi un mediator util în negocierile de pace cu Moscova, conform The Wall Street Journal.
La începutul lunii martie, oficiali din cadrul Departamentului de Trezorerie al SUA au elaborat un set de sancţiuni în urma invaziei ruse în Ucraina, care îl viza pe Roman Abramovich.
Când a sosit momentul ca sancţiunile să fie anunţate, odată cu cele impuse de Marea Britanie şi de UE, Consiliul Naţional de Securitate al Casei Albe a transmis Departamentului Trezoreriei să nu le pună în aplicare, motivul fiind acela că preşedintele Ucrainei Volodimir Zelenski i-a solicitat preşedintelui american Joe Biden să amâne sancţionarea oligarhului, care s-ar putea dovedi important în negocierile de pace cu Rusia, potrivit unor surse apropiate situaţiei.
Decizia este uluitoare, în contextul în care Roman Abramovich a fost considerat mereu un apropiat al lui Vladimir Putin, motiv pentru care a şi avut de suferit în ultima lună. Este nevoit să renunţe la pachetul majoritar de acţiuni al clubului Chelsea, pe care îl scosese la vânzare cu 3 miliarde de dolari.
- Vladimir Putin, decizie radicală în privinţa lui Roman Abramovic
- Numele oligarhului, interzis în Rusia
- Marele Premiu al Olandei se vede LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21-23 august
- Campionatul European de volei feminin va fi LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21 august – 6 septembrie
- Cine este soția lui Gică Hagi și cu ce se ocupă, de fapt. Ce studii a făcut, puţini români ştiu: „Ea e patroana”
- Câţi bani face fosta iubită milionară a lui Gabi Torje! Cifre incredibile realizate de cunoscuta influenceriţă
- „Club de maidan” O legendă a Stelei cere desfiinţarea CSA: „Mi l-aţi furat pe David Popovici”
- Alimentul pe care Bernadette Szocs îl mănâncă zi de zi. „Fără asta nu pot să trăiesc”
- Ilie Dumitrescu nu s-a uitat la bani: a scos cardul și a plătit pe loc pentru toată echipa. Cum și-a explicat gestul
































