VIDEO

Carlos Sainz, penalizare pe grilă după incidentul cu Lewis Hamilton. Ce s-a întâmplat în calificările din Marele Premiu al Japoniei

Viviana Moraru Publicat: 5 aprilie 2025, 12:28

Comentarii
Carlos Sainz, penalizare pe grilă după incidentul cu Lewis Hamilton. Ce s-a întâmplat în calificările din Marele Premiu al Japoniei

Carlos Sainz, în timpul unui Mare Premiu de Formula 1/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Carlos Sainz a primit o penalizare de trei poziţii pe grilă, în cursa din Marele Premiu al Japoniei. Pilotul de la Williams va lua startul de pe locul 15, după ce a fost „taxat” în urma incidentului cu Lewis Hamilton.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Carlos Sainz încheiase sesiunea de calificări pe locul 12, însă va pleca în cursă de pe locul 15, în urma penalizării primite. Cursa de la Suzuka va avea loc duminică, de la ora 08:00, şi va fi în direct pe Antena 3 CNN şi live în AntenaPLAY.

Carlos Sainz, penalizare de trei poziţii pe grilă în Marele Premiu al Japoniei

Incidentul dintre Carlos Sainz şi Lewis Hamilton s-a petrecut în Q2. Spaniolul avea viteza redusă pe circuit şi l-a împiedicat pe pilotul britanic, care s-a văzut nevoit să iasă de pe circuit pentru a evita o ciocnire.

Hamilton a fost vizibil deranjat de ceea ce s-a întâmplat şi şi-a exprimat nemulţumirea prin team-radio: „E prea lent, m-a blocat în virajul 1”, a spus pilotul de la Ferrari.

Imediat după sesiunea de calificări, Carlos Sainz a fost chemat de către stewarzi să ofere explicaţii, şi în cele din urmă a primit o penalizare de trei poziţii pe grilă, notează formula1.com.

Reclamă
Reclamă

Din pole-position va pleca Max Verstappen. Campionul mondial en-titre a avut un tur uriaş pe finalul Q3 şi i-a învins pe rivalii de la McLaren.

Din prima linie în cursa de la Suzuka va pleca şi Lando Norris. A doua linie de pe grilă va fi formată din Oscar Piastri şi Charles Leclerc. Lewis Hamilton va lua startul în cursa din Japonia de pe locul opt.

Max Verstappen, prima reacţie după ce a obţinut pole-position-ul în Marele Premiu al Japoniei

Max Verstappen a oferit prima reacţie, după ce a obţinut pole-position-ul în Marele Premiu al Japoniei. Pilotul olandez a transmis că tot ce s-a întâmplat în calificări a fost o „nebunie”.

Reclamă

Max Verstappen a avut un tur uriaş în Q3, tur pe care l-a încheiat cu timpul de 1:26.983, un nou record al circuitului. Acesta i-a învins pe rivalii de la McLaren şi va pleca primul în cursa care va fi duminică, de la ora 08:00, pe Antena 3 CNN şi live în AntenaPLAY.

„Am încercat să dăm totul, nu a fost deloc uşor. Dar am încercat să aducem îmbunătăţiri, şi cred că asta a făcut diferenţa în cele din urmă. Ultimul tur a fost la limită. Atunci când reuşeşti un tur bun, vine şi recompensa. E o nebunie, e o nebunie pe acest circuit. Avem asfalt nou, care ne dă o aderenţă mai bun.

Voi încerca să-i ţin în spate pe cei de la McLaren. Este foarte bine pentru noi să fim din nou în pole-position, mai ales aici în Suzuka. Mâine s-ar putea să avem şi ploaie şi vom face tot ce putem pentru a rămâne în faţă”, a declarat Max Verstappen, după ce a obţinut pole-position-ul în Marele Premiu al Japoniei.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va fi titular Daniel Bîrligea la Frosinone?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:53

Nu FCSB, Rapid sau Universitatea Craiova! Adrian Mutu a numit singurul „brand adevărat” din fotbalul românesc

10:27

VIDEOMatteo Guendouzi, prima reacţie după ce a provocat o bătaie generală la finalul meciului Lyon – Fenerbahce

10:14

„Pentru tot restul vieţii…” Cuvintele sublime pe care Sorana Cîrstea le-a primit în apogeul carierei

9:41

Jucătorul alungat de Gigi Becali, ofertă de 1,8 milioane de euro! O nouă ţeapă luată de patronul FCSB

9:37

Cristiano Ronaldo sau Kylian Mbappe? Răspunsul dat de Jose Mourinho

9:02

Karolina Muchova şi Jakub Mensik au pus mâna pe primul milion de dolari de la US Open

1 Daniel Bîrligea a plâns la aeroport la despărţirea de FCSB: „Sunt lacrimi de emoţie, e greu…” 2 Pleacă de la Dinamo după ce a ajuns pe lista neagră a lui Nuno Campos! Va ajunge sub comanda lui Ionuț Chirilă 3 Cristi Chivu a dat lovitura! Inter a bătut palma şi urmează anunţul oficial 4 Negocieri pentru David Matei! Mihai Rotaru s-a aşezat la masa tratativelor şi răspunsul a venit imediat 5 Comisia n-a avut milă de Cristiano Bergodi! Ce pedeapsă a primit după ce a sărit la bătaie la meciul cu Dinamo 6 Savinho e mic copil! Man United a făcut cel mai ciudat transfer din istoria Premier League: a plătit 650% peste cota de piață
Citește și