Închide meniul
VIDEO

Carlos Sainz, scos din minţi de mecanicii Ferrari, la Las Vegas! „Treziţi-vă!”. Momente incredibile în timpul cursei din Nevada

Dan Roșu Publicat: 24 noiembrie 2024, 11:02 / Actualizat: 24 noiembrie 2024, 13:11

Reclamă
Carlos Sainz, scos din minţi de mecanicii Ferrari, la Las Vegas! „Treziţi-vă!. Momente incredibile în timpul cursei din Nevada

Carlos Sainz, la boxe, în timpul Marelui Premiu de la Las Vegas - Profimedia Images

Marele Premiu din Las Vegas a adus, pe lângă noul campion mondial, şi un moment tensionat între Carlos Sainz şi mecanicii de la Ferrari, unul greu de digerat la acest nivel pentru pilotul de 30 de ani.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sainz a cerut intrarea la boxe în turul 27, pentru schimbul de pneuri, unele care făceau faţă din ce în ce mai greu, dar mecanicii Scuderiei nu au avut reacţie. După încă un tur, moment în care se afla în luptă cu Lewis Hamilton, pe locul 4, Carlos urma să intre în sfârşit la boxe.

Tensiune la Ferrari, în timpul Grand Prix-ului din Las Vegas

Pilotul Ferrari se afla deja aproape de garaje, dar mesajul uimitor a venit în cască. Inginerul de cursă i-a spus, în ultima secundă, să rămână pe pistă. Acesta a virat brusc, dar a traversat linia albă, moment ce îi va aduce, cel mai probabil, o penalizare de puncte.

A urmat dialogul dintre Sainz şi mecanici: „Ce s-a întâmplat?”, a întrebat contrariat ibericul. „Nu eram pregătiţi”, a fost răspunsul de la boxe, care l-a scos din minţi pe spaniolul cu 4 victorii în carieră. „Treziţi-vă, băieţi, la naiba!”, a fost reacţia de încheiere a acestuia.

Carlos Sainz a terminat cursa pe locul 3, înaintea colegului său de la Ferrari, Charles Leclerc. Primele două locuri le-au aparţinut celor de la Mercedes, George Russel şi Lewis Hamilton. Max Verstappen s-a clasat al cincilea şi a devenit campion mondial pentru a patra oară în carieră.

Reclamă
Reclamă

Max Verstappen a câştigat titlul mondial în Formula 1

Max Verstappen (Red Bull) a câştigat titlul mondial la Formula 1 pentru a patra oară consecutiv, după ce a terminat pe locul cinci la Grand Prix-ul de la Las Vegas.

La Las Vegas, Verstappen trebuia doar să termine în faţa lui Lando Norris. Misiune îndeplinită: terminând duminică pe locul cinci în Marele Premiu al Las Vegasului, Max Verstappen (Red Bull) a făcut mai mult decât rivalul său britanic (locul şase) şi a cucerit titlul de campion mondial de Formula 1, chiar înainte de ultimele două Mari Premii ale sezonului.

Prin câştigarea celui de-al patrulea titlu, Max Verstappen se alătură legendelor Alain Prost şi Sébastien Vettel pe podium. Înaintea sa se află Juan Manuel Fangio (5 titluri), Michael Schumacher şi Lewis Hamilton (7 titluri).

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Real Madrid încă o "remontada" în Liga Campionilor, după 0-3 cu Arsenal?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
15:56

„Hai să plecăm acasă. Am venit degeaba!” Decizia radicală a lui Marius Şumudică înaintea meciuluiui

15:30

Manchester City – Crystal Palace 4-2! De Bruyne, gol superb. Cagliari – Inter (19:00)

15:22

Sorin Cârţu, apel către fani! Anunţ surpriză înaintea derby-ului Universitatea Craiova-FCSB

15:12

LIVE VIDEOA treia sesiune de antrenamente a Marelui Premiu al Bahrainului! Oscar Piastri, cel mai rapid în FP2

14:55

Andrei Nicolescu face anunţul aşteptat de toţi fanii! Când va fi gata noul stadion Dinamo

14:28

Steaua a învins-o cu 3-1 pe Metaloglobus. „Dublă” a lui David Matei

1 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiova 2 I-a spulberat visul lui Istvan Kovacs, după Rangers – Bilbao: „Sunt şanse foarte mici ca el să mai arbitreze” 3 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspor 4 Vasile Miriuță, mesaj incredibil după 1-0 cu Gloria Buzău: „Liber o să avem după ce mergem la 2 metri sub pământ” 5 Ce se întâmplă cu Sorin Costreie după scandalul din FCSB – U Cluj? Anunţul CCA 6 Gigi Becali, anunţ înainte de Universitatea Craiova – FCSB: „Suntem în formulă completă”
Citește și