Dan Roșu Publicat: 9 martie 2024, 21:00 / Actualizat: 10 martie 2024, 8:38

Doriane Pin, penalizată în a doua cursă de Formula 1 Academy de la Marele Premiu al Arabiei Saudite. Cine a câştigat cursa / Profimedia

Doriane Pin a fost penalizată în a doua cursă de Formula 1 Academy de la Marele Premiu al Arabiei Saudite. Pilotul finlandez reuşise să facă dubla în Arabia Saudită, dar nu a realizat că a câştigat cursa a doua şi a mai făcut un tur şi după final. Ea a fost penalizată cu 20 de secunde.

În urma acestei penalizări, Doriane Pin a coborât până pe locul 9, în timp ce Abbi Pulling a fost desemnată câştigătoarea cursei.

Update 21:00: Abbi Pulling a câştigat cursa a doua din Arabia Saudită în Formula 1 Academy, după ce Doriane Pin a fost penalizată cu 20 de secunde pentru faptul că nu a realizat că a câştigat cursa şi a mai făcut un tur de circuit.

Update 14:40: Doriane Pin a câştigat şi a doua cursă de la Marele Premiu al Arabiei Saudite.

Update 14:05: A început a doua cursă de Formula 1 Academy de la Jeddah.

Update sâmbătă 13:30: Doriane Pin va pleca din pole position şi la a doua cursă, ce va începe la 14:05.

Update 14:40: Franţuzoaica Doriane Pin a câştigat prima cursă Formula 1 Academy 2024! Ea a încheiat cursa cu timpul 26:50:962

Update 14:10: Prima cursă Formula 1 Academy 2024 din Arabia Saudită a început

Update 21:00: S-a încheiat a doua sesiune de antrenamente din Formula 1 Academy din Arabia Saudită

Update 20:30: A început a doua sesiune de antrenamente din Formula 1 Academy din Arabia Saudită

Update 13:50: Doriane Pin a înregistrat cel mai bun timp în sesiunea de antrenamente F1 Academy (2:04.889).

Update 13:05: Au început antrenamentele din Formula 1 Academy din Arabia Saudită.

Vineri va avea loc prima cursă de la Jeddah, de la ora 14:10, în timp ce sâmbătă se va desfăşura a doua cursă, care va începe la 14:05.

Lungimea circuitului Jeddah Corniche e de 6.174 km, iar concurentele se vor întrece în cele două curse pe câte 13 tururi, ajungând astfel la un total de peste 80 de kilometri.

Formula 1 Academy 2024, exclusiv în AntenaPLAY

Formula 1 Academy este o competiţie adresată exclusiv femeilor, care a fost înfiinţată de Formula 1. Toate echipele participante concurează pe aceeaşi maşină, un Tatuus F4-T-421. Acesta este al doilea sezon, primul fiind câştigat de Marta Garcia, care a concurat pentru Prema Racing, echipa care s-a impus la constructori.

La startul sezonului 2024, ce va fi exclusiv în AntenaPLAY, vor lua parte 15 piloţi, iar 10 dintre ei vor aparţine de cele 10 echipe de Formula 1. Ceilalţi cinci vor fi asistaţi de alţi parteneri.

La fiecare cursă, vor fi premiaţi primii 10 piloţi (25, 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1 punct). De asemenea, fiecare pole-position primeşte două puncte, iar cea care reuşeşte cel mai rapid tur primeşte un punct, dacă se clasează între primii 10 piloţi.

7. Yas Marina Circuit – 6-8 decembrie

17:14 Istvan Kovacs va arbitra finala Europa League, cu trei săptămâni înainte de EURO 2024 17:13 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 13 mai 2024 16:47 Adrian Mititelu, arătat cu degetul de un fost antrenor de la FC U Craiova: „Nu m-a ascultat! Am spus cineva trebuia exclus!” 16:43 SUA – Slovacia şi Norvegia – Finlanda LIVE VIDEO (17:20) în AntenaPLAY! Alte două meciuri încep la ora 21:20 15:06 „Merită un suc!” Romario Benzar, reacție nervoasă după ce Abdallah a revenit pe teren la Dinamo 14:52 Cele două „finale” ale lui Răzvan Lucescu şi PAOK pentru titlul din Grecia sunt exclusiv în AntenaPLAY 14:16 Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimi la Roma! Meciul a fost întrerupt timp de 40 de minute 14:06 (P) O lună până la startul EURO 2024: Tot ce trebuie să știi înaintea turneului continental 13:51 Marius Șumudică e gata să o antreneze gratis pe Rapid: „Să demonstrez ce pot face cu căpriorii!” Ce ofertă uriașă a refuzat 13:35 UPDATEPrimii jucători de bază care au plecat de la FC U Craiova după retrogradare! Anunţul oficial făcut de olteni Vezi toate știrile