Lance Stroll şi-a prelungit contractul cu Aston Martin. Echipa de Formula 1 a făcut anunţul oficial, cu doar o zi înainte de primele antrenamente ale Marelui Premiu al Austriei.
Marele Premiu al Austriei va fi live în AntenaPLAY, în perioada 28-30 iunie. Cursa se va desfăşura duminică, de la ora 16:00, şi va fi în direct pe Antena 1.
Lance Stroll şi-a prelungit contractul cu Aston Martin
Aston Martin a anunţat, joi, că Lance Stroll va pilota pentru echipa de Formula 1 deţinută de tatăl său, Lawrence, cel puţin până în 2026, alături de spaniolul Fernando Alonso, relatează cotidianul L’Equipe, citat de agerpres.ro.
După Fernando Alonso, la începutul anului, echipa din Silverstone a făcut anunţul prelungirii lui Lance Stroll pentru cel puţin două sezoane sub conducerea tatălui său, Lawrence, proprietarul lui Aston Martin.
Pilotul canadian de 25 de ani evoluează din 2019 pentru Aston Martin (după două sezoane la Williams), pe când se numea Racing Point după cumpărarea echipei de către tatăl său miliardar. În 2021, echipa a devenit Aston Martin.
În 153 de Grand Prix-uri, Stroll a obţinut trei podiumuri, dar niciunul din 2020. În acest sezon, el ocupă locul 11 în clasamentul Campionatului Mondial al piloţilor, cu 17 puncte.
Fred Vasseur a intervenit în conflictul dintre Charles Leclerc şi Carlos Sainz
Fred Vasseur a intervenit în conflictul dintre Charles Leclerc şi Carlos Sainz. Cei doi piloţi de la Ferrari nu au făcut o cursă grozavă în Marele Premiu al Barcelonei, acolo unde au terminat pe locurile 5, respectiv 6.
În turul 3, chiar în primul viraj al circuitului, Carlos Sainz l-a depăşit pe Charles Leclerc, dar cei doi au făcut contact. Monegascul s-a plâns la final că Sainz nu a respectat strategia echipei, aceea de a proteja pneurile în debutul cursei, motiv pentru care a pierdut timp preţios, care l-a costat în cursa de la Barcelona. El a terminat la 0,489 secunde în spatele lui George Russell. Replica spaniolului nu a întârziat să apară, spunând că Leclerc „se plânge prea mult” după curse.