Lewis Hamilton, devastat înainte de Marele Premiu al Arabiei Saudite. „Vreau să merg acasă!”

Alexandru Ivan Publicat: 27 martie 2022, 15:35

Comentarii
Lewis Hamilton, devastat înainte de Marele Premiu al Arabiei Saudite. „Vreau să merg acasă!

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Lewis Hamilton a suferit, la Marele Premiu al Arabiei Saudite, una dintre puţinele eliminări din carieră în prima repriză a calificărilor unui grand prix. Pilotul britanic nu şi-a ascuns dezamăgirea după evoluţia slabă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lewis Hamilton a terminat pe locul 16 în Q1 la Jeddah, cea mai slabă performanţă a sa care nu poate fi pusă pe seama ploii, a unui accident sau a unei penalizări, din 2009 până în prezent.

Lewis Hamilton, devastat înainte de Marele Premiu al Arabiei Saudite

„Abia aştept să merg acasă”, a spus Hamilton, sâmbătă, pentru Canal+, informează marca.com.

S-a speculat faptul că Hamilton a fost unul dintre piloţii care au cerut ca grand prix-ul să fie anulat după ce o rachetă a lovit o instalaţie petrolieră din apropierea circuitului de la Jeddah.

Piloţii şi autorităţile au fost angajaţi în discuţii îndelungate, vineri seară, care nu s-au încheiat decât la două dimineaţa cu deciza ca grand prix-ul să continue.

Reclamă
Reclamă

Pilotul britanic, nervos pe monopostul Mercedes

Hamilton crede că monopostul construit de Mercedes e mult sub nivelul mașinilor care aparțin rivalilor de la Ferrari şi RedBull.

„Cu configuraţia pe care am ales-o, maşina nu putea fi condusă. Aceasta a fost decizia mea. M-am luptat cu maşina, pierdeam partea din spate. Este o minune că nu am fost unul dintre piloţii care au lovit parapetul. A fost foarte instabilă. Nu ştiu cum va fi mâine, dar este un drum lung, lung de revenire. Nu anticipez să avansez foarte mult„, a explicat septuplul campion mondial.

Al doilea pilot Mercedes, britanicul George Russell, a fost al şaselea în calificări, după mexicanul Sergio Perez (Red Bull), monegascul Charles Leclerc şi spaniolul Carlos Sainz (ambii Ferrari), olandezul Max Verstappen (Red Bull) şi francezul Esteban Ocon (Alpine).

Reclamă

Cursa este programată, duminică, de la ora 20.00.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Vor merge Craiova şi CFR într-o grupă europeană?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:06

UEFA, prima reacţie după ce FIFA şi-a retras planul controversat! A salutat decizia, dar continuă săgeţile către Infantino

13:55

Patru medalii pentru România la Europenele de canotaj. Rezultate remarcabile obţinute de „tricolori” la Varese

13:26

A început noul sezon din Liga 2! Ionuţ Chirilă, debut cu stângul la CS Dinamo. Toate rezultatele de sâmbătă

13:12

LIVE VIDEOChelsea – Tottenham se joacă ACUM, LIVE în AntenaPLAY. Derby londonez la Sidney

13:03

Hansi Flick a făcut anunţul despre Ferran Torres. Ce se întâmplă cu „eroul” Spaniei de la Mondial

13:00

Manchester City – Inter LIVE VIDEO (14:30, AntenaPLAY). Meci de gală pentru echipa lui Cristi Chivu la Hong Kong

1 UPDATEOficial! FC Hermannstadt s-a retras din Liga a II-a, FRF a anunțat cine îi ia locul 2 Revoltă la FCSB! Jucătorii îi cer lui Gigi Becali să-l demită pe Marius Baciu 3 Nebunie curată: echipa dintr-un sat cu 500 de locuitori și cu un ciung în primul 11 a dat lovitura în Europa! 4 UPDATEAdrian Ropotan, supus unei operații de urgență. Stelian Ogică, socrul lui, primele detalii 5 FotoMicrobuzul cu jucători de la Dinamo 2, accident rutier grav: un decedat! Adrian Ropotan are fracturi deschise 6 MM Stoica, atacat de un suporter la o cafenea din Bucureşti! Teodora, martoră la tot evenimentul
Citește și