Lewis Hamilton, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Britanicul a fost mai rapid decât Max Verstapen cu 3 miimi

Alex Masgras Publicat: 22 iulie 2023, 18:58

Lewis Hamilton, pole-position în Marele Premiu al Ungariei

Lewis Hamilton, după calificările din Marele Premiu al Ungariei / Profimedia

Lewis Hamilton, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Septuplul campion mondial va pleca primul din cursa de duminică de la Hungaroring, după ce a fost cel mai rapid în calificările de sâmbătă.

Britanicul a obţinut pole-ul după ce a fost mai rapid decât Max Verstappen cu 3 miimi de secundă în a treia sesiune de calificări ale Marelui Premiu al Ungariei.

Lewis Hamilton a obţinut la Hungaroring al 104-lea pole-position al carierei. Cu toate acestea, pilotul celor de la Mercedes nu mai plecase primul din grila de start după mai bine de un an şi jumătate.

Ultimul pole al lui Lewis Hamilton a fost la finalul sezonului 2021, în Arabia Saudită, atunci când a şi câştigat cursa. O etapă mai târziu, Hamilton a pierdut titlul mondial în faţa lui Max Verstappen. Acum, Lewis Hamilton pare că şi-a revenit şi este pregătit să revină pe prima treaptă a podiumului, la finalul cursei din Ungaria.

Nu toată lumea de la Mercedes a fost fericită. George Russell, coechipierul lui Hamilton, a fost eliminat în prima sesiune de calificare şi va pleca duminică de pe locul 18.

Lando Norris va pleca de pe locul 3 în Marele Premiu al Ungariei

Lando Norris, pilotul celor de la McLaren, continuă forma bună din ultima perioadă. Britanicul va pleca de pe a treia poziţie în cursa de duminică. În spatele lui se va afla coechipierul Oscar Piastri, care va pleca de pe poziţia cu numărul 4.

Pe locul 5 şi-a făcut apariţia pilotul chinez al celor de la Alfa Romeo, Zhou Guanyu, în timp ce Charles Leclerc, pilot Ferrari, va pleca în cursa din Ungaria de pe locul 6. Daniel Ricciardo, revenit pe grila din Formula 1 chiar înaintea Marelui Premiu al Ungariei, va pleca în cursa de duminică de pe locul 13.

• 20. Logan Sargeant (Williams)

Max Verstappen este lider în clasamentul piloţilor din Formula 1. Pilotul Red Bull, dublu campion mondial, are 255 de puncte în acest moment, având un avans de 99 de puncte în faţa coechipierului Sergio Perez, locul 2 în clasamentul piloţilor. Pe locul 3 este Fernando Alonso, cu 137 de puncte, în timp ce Lewis Hamilton este pe locul 4, cu 121 de puncte.

17:48 Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund după 12 ani! Fabrizio Romano a făcut anunțul care zguduie Bundesliga 17:44 Mesajul lui Dan Petrescu pentru FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a câştigat titlul. „Bursucul”, şocat de rapidişti 17:34 LIVE VIDEORomânii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Eduard Ionescu luptă acum, LIVE în AntenaPLAY 17:28 „Se întoarce Alex Chipciu la FCSB?” Mihai Stoica a dat răspunsul pe loc! Dezvăluire sinceră despre negocieri 17:00 Farul – Sepsi LIVE TEXT (20:00). Gică Hagi luptă pentru locul 2 din play-off! Echipele probabile 16:50 LIVE VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Prima sesiune de antrenamente e ACUM, live video în AntenaPLAY 16:36 Foto„Avem potențial!” Roberto Gliga, prima reacție după România – Coreea de Sud 3-2! A vorbit după ce a fost „atacat” cu ciocolată 15:35 VIDEORomânia – Coreea de Sud 3-2! O nouă VICTORIE URIAŞĂ pentru „tricolori”, la CM de hochei, live în AntenaPLAY 15:12 Adevăratul motiv pentru care Dan Petrescu a acceptat să îşi încheie brusc vacanţa şi să semneze cu CFR Cluj: „Nu puteam refuza!” 14:46 Mihai Stoica, explicaţie total neaşteptată! Motivul pentru care numărul 27 va fi trecut pe tricourile campioanei FCSB Vezi toate știrile