Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Bahrainului! Charles Leclerc, trădat din nou de Ferrari! Început de vis pentru olandezul de la Red Bull

Sebastian Cristian Publicat: 5 martie 2023, 18:37

Comentarii
Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Bahrainului! Charles Leclerc, trădat din nou de Ferrari! Început de vis pentru olandezul de la Red Bull

Max Verstappen, Bahrain 2023 / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Max Verstappen a câștigat fără niciun fel de problemă Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă a sezonului 2023 în Formula 1. Olandezul a dominat încă de la start ostilitățile și nu a avut rival, Red Bull fiind clar cel mai rapid monopost în debutul de sezon. Charles Leclerc a fost din nou trădat de fiabilitatea monopostului Ferrari.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Următorul Mare Premiu din Formula 1 va avea loc în weekend-ul 17-19 martie, pe circuitul din Jeddah, Arabia Saudită.

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Bahrainului

Max Verstappen a avut un start foarte bun și și-a menținut poziția de lider în începutul cursei. Charles Leclerc a trecut chiar la start de Sergio Perez și s-a instalat în poziția secundă, în timp ce ambii piloți de la Mercedes l-au depășit pe Fernando Alonso.

Din acel moment, olandezul de la Red Bull a controlat cursa fără niciun fel de problemă, a pus un avans uriaș față de Charles Leclerc și a câștigat prima cursa a sezonului 2023 de Formula 1. Charles Leclerc s-a menținut jumătate de cursă pe locul secund, însă a fost depășit de Sergio Perez pe al doilea stint, atunci când mexicanul avea pneuri soft, iar monegascul pneuri hard.

În perioada de mijloc a cursei, Fernando Alonso s-a descurcat și el excelent și a reușit să treacă atât de George Russell, cât și de Lewis Hamilton, piloții de la Mercedes. Spaniolul a trecut extraordinar de campionul britanic. De altfel, monopostul Aston Martin a arătat foarte bine în Bahrain și este așteptat să fie un oponent redutabil pentru constructorul german în acest sezon.

Reclamă
Reclamă

În ultima parte a cursei, Charles Leclerc a fost din nou trădat de monopostul Ferrari. După problemele de fiabilitate avute în Bahrain în 2019, monegascul a fost nevoit să abandoneze încă o dată, deși reușise o cursă foarte bună până în acel punct.

După abandonul lui Leclerc, Carlos Sainz s-a regăsit pe poziția a treia, însă a fost atacat imediat de Fernando Alonso. Spaniolul de la Ferrari nu s-a putut apăra prea mult timp în fața compatriotului de la Aston Martin, iar Fernando Alonso a încheiat pe podium prima cursă a sezonului.

Reclamă

Marele Premiu al Bahrainului, TOP 10

  1. Max Verstappen
  2. Sergio Perez
  3. Fernando Alonso
  4. Carlos Sainz
  5. Lewis Hamilton
  6. Lance Stroll
  7. George Russell
  8. Valtteri Bottas
  9. Pierre Gasly
  10. Alexander Albon

Max Verstappen a obținut pole position-ul în Marele Premiu al Bahrainului! Start de senzație pentru Red Bull în noul sezon de Formula 1

Max Verstappen a obținut pole position-ul în Marele Premiu al Bahrainului! Start de senzație pentru Red Bull în noul sezon de Formula 1. Alături de olandez în prima linie se va afla Sergio Perez, colegul său de la echipa austriacă.

Max Verstappen nu a avut niciun fel de problemă în prima sesiune de calificare din 2023. Dublul campion mondial a fost de departe cel mai rapid pilot de pe circuit și și-a adjudecat primul pole position al sezonului, oprind cronometrul la 1:29.708. Este o îmbunătățire față de sezonul 2022, atunci Charles Leclerc obținea pole position-ul cu un timp de 1:30.558.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:42

„Nu vor să înţeleagă”. Andrei Nicolescu nu s-a abţinut şi le-a dat replica fanilor lui Dinamo. Verdict despre transferuri

19:24

LIVE SCOREUTA – Oțelul Galați 0-2. Gălățenii au lovit a doua oară înainte de pauză. Arădenii au izbit bara

19:21

„L-a distrus şi pe ăsta”. Sfatul primit de Gigi Becali, după ce l-a făcut praf pe Ştefan Târnovanu

19:11

Concurență pentru Barcelona! Julian Alvarez, dorit în Premier League. Cât ar putea costa întreaga afacere

19:06

NEWS ALERTLeBron James a făcut anunțul așteptat de toată lumea și și-a decis viitorul! Cu ce echipă semnează „Regele”

19:00

VIDEOPiloţii Ferrari, cei mai rapizi în primele antrenamente din Marele Premiu al Ungariei

1 Gigi Becali l-a cerut afară din echipă după FCSB – Auda 2-3! Jucătorul făcut praf de patron: „Te nenoroceşte” 2 Gigi Becali nu stă la discuții! Cum a catalogat debutul lui Aymen Boutoutaou: „Cu mine nu merge aşa” 3 Uluitor! Câte echipe din Liga a 2-a nu au drept de promovare în Liga 1. Lista completă 4 Reacţia lui Gigi Becali după ce s-a spus că plăteşte 1,5 milioane de euro pentru transferul lui Denis Drăguș 5 FCSB – Auda 2-3. Eșec rușinos pentru echipa lui Marius Baciu! Meci de coșmar pentru Ștefan Târnovanu 6 Fosta lideră mondială în tenis, rămasă fără 60.000.000 de dolari din cauza iubitului: „M-am îndrăgostit orbește”
Citește și