Modificare în calendarul Formula 1 din 2026. O cursă va avea loc sâmbătă, nu duminică. Motivul emoţionant

Andrei Nicolae Publicat: 30 iunie 2025, 19:35

Comentarii
Modificare în calendarul Formula 1 din 2026. O cursă va avea loc sâmbătă, nu duminică. Motivul emoţionant

Fotografie din Marele Premiu al Azerbaidjanului / Profimedia

Calendarul din Formula 1 de anul viitor a fost publicat în urmă cu aproximativ două săptămâni, iar în urmă cu puţin timp a apărut şi o primă modificare. Grand Prix-ul Azerbaidjanului va fi decalat cu totul cu o zi, astfel că sâmbătă va avea loc cursa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Motivul pentru care punctul culminant al acestui Mare Premiu nu a putut fi programat duminica este unul emoţionant.

Cursa din Marele Premiu al Azerbaidjanului, decalată sâmbătă

Grand Prix-ul din ţara de la Marea Caspică trebuia iniţial să se desfăşoare între 25 şi 27 septembrie, după formatul standard, de vineri până duminică. Organizatorii au cerut însă ca tot evenimentul să fie decalat cu o zi, astfel încât cursa să se desfăşoare sâmbătă, potrivit dailymail.co.uk.

Motivul invocat este unul de-a dreptul emoţionant. Data de 27 septembrie, cea în care trebuia iniţial să aibă loc cursa, este declarată zi de vacanţă în Azerbaidjan în memoria celor care şi-au pierdut viaţa în războiul Nagorno-Karabakh, un conflict dintre ţara în cauză şi Armenia.

Organizatorii au vrut astfel să evite programarea cursei într-o dată care trebuie să fie liberă. De aceea, Marele Premiu al Azerbaidjanului se va desfăşura între 24 şi 26 septembrie.

Reclamă
Reclamă

 

Calendarul Formulei 1 în 2026

  • Marele Premiu al Australiei (6-8 martie)
  • Marele Premiu al Chinei (13-15 martie)
  • Marele Premiu al Japoniei (27-29 martie)
  • Marele Premiu al Bahrainului (20-12 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite (17-19 aprilie)
  • Marele Premiu de la Miami (01-03 mai)
  • Marele Premiu al Canadei (22-24 mai)
  • Marele Premiu de la Monaco (05-07 iunie)
  • Marele Premiu al Spaniei (12-14 iunie)
  • Marele Premiu al Austriei (26-28 iunie)
  • Marele Premiu al Marii Britanii (3-5 iulie)
  • Marele Premiu al Belgiei (17-19 iulie)
  • Marele Premiu al Ungariei (24-26 iulie)
  • Marele Premiu al Olandei (21-23 august)
  • Marele Premiu al Italiei (4-6 septembrie)
  • Marele Premiu al Spaniei (11-13 septembrie)
  • Marele Premiu al Azerbaidjanului (24-26 septembrie)
  • Marele Premiu din Singapore (9-11 octombrie)
  • Marele Premiu al Statelor Unite (23-25 octombrie)
  • Marele Premiu al Mexicului (30 octombrie – 1 noiembrie)
  • Marele Premiu al Braziliei (6-8 noiembrie)
  • Marele Premiu din Las Vegas (19-21 noiembrie)
  • Marele Premiu al Qatarului (27-29 noiembrie)
  • Marele Premiu de la Abu Dhabi (4-6 decembrie)
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:50

Marius Şumudică a dezvăluit ce salariu ar avea Mirel Rădoi dacă pleacă la Gaziantep: “Cofirm”

19:34

FC Botoșani – Metaloglobus 3-2. Echipa lui Marius Croitoru, la un punct de liderul din play-out

19:31

VideoImagini spectaculoase din Atlanta, oraşul care va găzdui 8 meciuri la Mondial, inclusiv semifinala World Cup!

18:58

Bogdan Andone: “Aștept să ne arbitreze Bîrsan și să nu ne mai prezentăm”. CCA chiar l-a delegat la FC Argeş – U Cluj!

18:58

Farul Constanța – FCSB LIVE TEXT (20:30). Mirel Rădoi forțează la Ovidiu! Chiricheș, titular. Echipele de start

18:48

Statisticienii au analizat lupta la titlu din Liga 1! Cine este principala favorită, după Craiova – Rapid 1-0

1 Primul antrenor care e gata să-i ia locul lui Mirel Rădoi la FCSB. Mesaj pentru Gigi Becali: “Sunt pregătit pentru orice” 2 Motivul incredibil pentru care Rapid şi FC Argeş nu au primit licenţă pentru cupele europene 3 Revenire senzaţională a lui Nicolae Stanciu în Liga 1! Clubul cu care a ajuns la un acord 4 Gigi Becali, anunţ despre înlocuitorul lui Mirel Rădoi la FCSB: “Sunt mai tare decât turcaleţii”. Ce a produs “ruptura” 5 Primele două nume care sar din schemă la naţională, după numirea lui Gică Hagi selecţioner. Decizia luată de “Rege” 6 Se pregăteşte o plecare grea de la Universitatea Craiova. Oltenii îl scapă liber de contract
Citește și