Liderul clasamentului general, Oscar Piastri face legea şi în Marele Premiu de Formula 1 din Spania. Australianul de la McLaren Mercedes a fost cel mai rapid pilot în calificări şi va pleca din pole position în cursa de duminică.
La finalul calificărilor, Oscar Piastri era extrem de fericit pentru reuşita sa. A dezvăluit cum a ajuns la o asemenea performanţă.
Oscar Piastri, dezvăluiri după ce a reuşit pole-position-ul
Oscar Piastri a vorbit despre echipa sa, dar şi despre performanţa reuşită în Spania. McLaren Mercedes a blocat primele două locuri pe grila de start în Marele Premiu de Fomula 1 din Spania. “Sunt foarte fericit. A fost un weekend foarte bun pentru mine acum. Aseară am analizat ce trebuie să fac. Mulţumesc echipei pentru munca grea. Nu credeam acum 12 luni că vom fi aici, dar munca a fost incredibilă. Nu a fost un tur perfect, dar e greu să reuşeşti asta cu pneurile vechi”, a spus Oscar Piastru, la finalul calificărilor.
Mai mult, Piastri este convins că şi cursa de duminică va fi o mare provocare pentru cei de la McLaren Mercedes. “Va fi o cursă interesantă mâine. Sunt mândru de munca făcută azi şi că vom fi pe primele locuri”, a mai spus liderul clasamentului general, la finalul calificărilor.
Oscar Piastri a câştigat calificările pentru Marele Premiu al Spaniei. Pe locul 2 s-a clasat colegul lui Piastri de la McLaren, Lando Norris. Pe 3 s-a clasat campionul mondial Max Verstappen. Etapa a noua a sezonului de Formula 1 se desfăşoară pe circuitul de lângă Barcelona. Marea cursă va fi duminică, de la ora 16:00, în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY.
În 2024, Marele Premiu de Formula 1 din Spania a fost câştigat de Max Verstappen, Lando Norris plecând din pole-position. După cursa din Barcelona de anul trecut, campionul en-titre a avut o serie negativă de nu mai puţin de zece curse fără victorie.
- “Ce mai pot spune?” Harry Kane, impresionat după finala Champions League + Visul starului de la Bayern Munchen
- Charles Leclerc, replică pentru Max Verstappen! Olandezul a vrut penalizarea pilotului de la Ferrari
- Max Verstappen a fost penalizat cu 10 secunde în Marele Premiu al Spaniei! Cursă de coşmar pentru olandez
- Oscar Piastri, în culmea fericirii! Dezvăluiri după victoria de la Barcelona: “E foarte distractiv”
- Oscar Piastri a câştigat Marele Premiu al Spaniei! Max Verstappen a fost penalizat 10 secunde